DOJMOVI S RUĐERA

'Sve je bilo fantastično. Eksperimenti su super'

17.06.2014 u 10:51

  • +22

Znanstveni Đir po Ruđeru

Izvor: Promo fotografije / Autor: IRB

Bionic
Reading

'Sve je bilo fantastično. Eksperimenti su super!!! Nadam se da ćete opet raditi eksperimente', upisao je u knjigu dojmova T.Z.M. nakon nedavnog posjeta našem najvećem znanstvenom institutu

Da je znanost svugdje oko nas, u maminoj kuhinji, plesu, žongliranju ili origamiju, te da je uzbudljiva, zabavna i korisna, uvjerilo se u to više od 1.000 posjetitelja Đira po Ruđeru u subotu od 10 do 17 sati na Institutu Ruđer Bošković (IRB).

Uz pomoć znanstvenika posjetitelji su doživjeli pravu pustolovinu na šest znanstvenih postaja, na kojima su sudjelovali u ludim pokusima, na zanimljivim predavanjima, radionicama, znanstvenom žongliranju, plesu po Newtonu uz DJ-a, znanstvenom origamiju, fora radionicama, pokusima fizike ekspres, eStudent mini SCI radionicama te plišanim bakterijama.

Zagrijavanje uz ples po Newtonu

Bogat program ovog jednodnevnog popularno-znanstvenog događanja jednako je oduševio one najmlađe, školarce, studente, kao i njihove roditelje, bake i djedove. Znanstveni đir posjetitelji su započeli 'špicom kod šatora' gdje su ih dva Ruđerova znanstvenika zagrijavala plesom te uz plesne korake objašnjavali Newtonove zakone fizike, a odmah do njih dvoje znanstvenika uz pomoć vještine žongliranja nastojalo je približiti djeci rotaciju krutih tijela. Na 'špici kod šatora' smjestile su se brojne udruge studenata kao što su udruga studenata kemije Prelog, Fizika ekspres, udruga studenata biologije Bius, eStudent i mnogi drugi koji su oduševili školarce.

Pokraj šatora pažnju onih najmlađih plijenili su mali roboti koje su za njih pripremile Fora radionice i tako ih uvele u maštoviti znanstveni svijet robotike.

Zanimljiva predavanja

Nešto malo dalje, u predavaonicama, tražilo se mjesto više. Nije to ni čudno kad su predavači za sve posjetitelje pripremili 14 'vrućih' tema iz znanosti. Riječ je o predavačima koji su prethodnih godina u sklopu Otvorenih dana IRB-a ocijenjeni kao najbolji od najboljih. Na pravdanjima su posjetitelji naučili više o novim istraživanjima svemira, o tome mogu li nam pomoći antioksidanti iz hrane, o velikim zagonetkama suvremene medicine, tajnama starenja i besmrtnosti ili životu s druge strane ogledala te mnogim drugim zanimljivim temama kao što su kiralnost molekula, nanočestice, fotosinteza, a saznali su i kako to razgovaraju naši neuroni.

Đir po laboratorijima

U sklopu Đira posjetitelji su dobili mogućnost posjetiti prave znanstvene laboratorije iz fizike, kemije, biologije i ekologije u kojima rade Ruđerovi znanstvenici. Tako su mogli naučiti kako izolirati DNK iz povrća i voća u svojoj kuhinji, nešto dalje su ih znanstvenici naučili kako odrediti spol školjkama, koliko su zapravo malene nanočestice te koja je razlika između lužine i kiseline, a pogledom kroz svjetlosni mikroskop otkrivali su mikrosvijet te saznali kako jedno popularno piće može svijetliti u mraku.

Đir je završavao posjetom najvećem akceleratorskom sustavu u Hrvatskoj, u kojem je smješten slavni Van de Graaff generator koji pri naponu od nekoliko milijuna volti ubrzava ione na 10-ak posto brzine svjetlosti. Tijekom pokusa ispitivanja statičkog elektriciteta posjetiteljima se doslovce dizala kosa na glavi, a u susjednoj prostoriji istog laboratorija u pokusu s gumenom rukavicom imali su prilike saznati kako bi se neslavno proveo čovjek da, primjerice, iz jednog svemirskog broda ili postaje zaluta bez ikakve zaštite u svemirski beskraj.

Ruđerova učionica za mlade olimpijce

Đir po Ruđeru napravili su i učenici pobjednici na Olimpijade znanja. Posjet Institutu Ruđer Boškoviću za njih je započeo svečanim otvaranjem Ruđerove učionice znanja. Riječ je o donaciji tvrtke Proaxis d.o.o. IRB-u u vrijednosti od 50.000 kuna i ona će, osim za potrebe znanstvenika IRB-a, biti na raspolaganju i darovitim učenicima.

''Želja nam je da ovaj prostor dobro iskoriste za odlične rezultate koje tradicionalno postižu na ovakvim natjecanjima te da im u što skorijoj budućnosti, osim ovog prostora, omogućimo interaktivni laboratorij s bogatijim sadržajem', istaknuo je na otvaranju dr. sc. Tome Antičić, ravnatelj IRB-a.

Knjiga dojmova: 'Sve je bilo fantastično!'

Da je ovogodišnji Đir po Ruđeru bio prava znanstvena poslastica, potvrđuju to i dojmovi posjetitelja koji su svoje zadovoljstvo podijelili s ruđerovcima i zapisali ih u knjigu dojmova. Najiskreniji su dakako bili oni najmlađi, a iako se nekome najviše svidio tekući dušik, a nekome pokus s elektricitetom, svi su složni da žele ponovno doći na novi Đir i to uskoro.

''Sve je bilo fantastično. Eksperimenti su super!!! Nadam se da ćete opet raditi eksperimente', zapisao je T.Z.M. u Knjigu dojmova.

Tradicija Otvorenih dana

Đir po Ruđeru je zapravo kraća inačica već dobro poznatih Otvorenih dana IRB-a koji se organiziraju svake dvije godine od 2004. kao trodnevna manifestacija s velikim brojem popularno-znanstvenih predavanja i demonstracijama znanstvenih pokusa i istraživanja u znanstvenim laboratorijima.

Do danas je u sklopu Otvorenih dana Institut posjetilo više od 15.000 osnovnoškolaca, srednjoškolaca, studenata, njihovih roditelja i ostalih građana koje zanima znanost.
Cilj je ovakvih događanja motivirati sve da, bez obzira na obrazovanje, status, godine, spol ili nacionalnost, pristupe znanosti hrabro i s velikom dozom znatiželje i na taj način doprinesu stvaranju pozitivnog svjetonazora o važnosti znanja i znanosti. IRB također želi građanima pokazati kako se uložena javna sredstva koriste za razvoj društva, visokog obrazovanja i stvaranja boljih životnih uvjeta za sve.

S ovogodišnjeg Đira znanstvenici Instituta Ruđer Bošković uputili su novi poziv građanima da im se pridruže na sljedećim Otvorenim danima i probude znanstvenike u sebi već sljedeće godine!