TPORTAL DOZNAJE

Splitski gradonačelnik Šuta sutra smjenjuje prvog direktora gradske tvrtke

23.06.2025 u 16:52

Bionic
Reading

Novi splitski gradonačelnik Tomislav Šuta (HDZ) u utorak će smijeniti direktora gradske komunalne tvrtke 'Čistoća' Ivicu Karoglana, potvrđeno je tportalu

To će se dogoditi na sjednici skupštine tvrtke koja se održava u 10 sati, a radi se o formalnosti jer Grad Split ondje ima 96 posto glasova dok preostalih 4 posto drži susjedna općina Podstrana. Nakon sjednice, Šuta će javnosti pojasniti ovaj potez.

Najvažnija splitska tvrtka

Karoglan je na čelo vjerojatno najvažnije splitske tvrtke došao na početku mandata prethodnog gradonačelnika Ivice Puljka, na javnom natječaju, a njegov rad praćen je značajnim kontroverzama, konfrontiranjem sa zaposlenima i brojnim dvojbenim potezima, zbog kojih je u tvrtku u više navrata pozivan USKOK.

On sam uglavnom je izbjegavao bilo kakav kontakt s medijima, a garnitura Ivice Puljka tvrdoglavo ga je branila i suprotstavljala se kritikama javnosti i oporbe. Kako se može doznati u splitskoj gradskoj upravi, gradonačelnik Šuta Karoglanu zamjera činjenicu da je račun tvrtke trenutno u minusu od 400 tisuća eura, dok je pri dolasku u 'Čistoću' 2022. godine ondje zatekao plus od 4,5 milijuna eura.

Plaće se isplaćuju iz dozvoljenog minusa

Odlazak računa 'u crveno' po istim izvorima odobren je namjenski, za potrebe projekta na koji se tvrtka prijavila, a koji još uvijek nije odobren. Umjesto toga iz dozvoljenog minusa isplaćuju se plaće radnicima, a i financijski rezultat tvrtke trenutno je negativan.

'U Karoglanovom mandatu tvrtka je u gotovo sve investicije išla vlastitim sredstvima, premda je postojala mogućnost nacionalnog ili europskog financiranja. Kupovali su se stari i polovni strojevi koji su se kvarili, katkad i zapalili, a neka vozila poput 'čistilica' isporučena su tvrtki u roku od samo nekoliko dana nakon zaključivanja natječaja, što je poprilično dvojbena situacija koja navodi na zaključak da je pobjednik bio unaprijed poznat', rekao je tportalu sugovornik blizak novom gradonačelniku Šuti.

Karoglan povećao broj zaposlenika Čistoće

On tvrdi da je dosadašnji direktor povećao broj zaposlenika 'Čistoće' za ukupno 66.

'Posebno problematično je njegovo postupanje oko odlagališta Karepovac, na kojemu postoji kapacitet za još samo godinu dana rada. Umjesto da se ponaša kao direktor, Karoglan je ondje glumio inovatora', tvrdi isti sugovornik.

Ipak, problem Karepovca usko je vezan uz gradnju budućeg Centra za gospodarenje okoliša u Lećevici, za što je zadužena Splitsko-dalmatinska županija kojoj punih dvadeset godina nije bilo dovoljno za odraditi ovaj posao. Predviđena tehnologija u međuvremenu je čak postala zastarjela, pa se moralo ići na ponovno projektiranje.

Danas se nitko ne usudi prognozirati rokove dovršetka ovog projekta, no jasno je da se to neće dogoditi na vrijeme i da Splitu zajedno s dvadesetak okolnih gradova i općina uskoro prijeti ekološki problem, a svakako i poskupljenje usluga jer će se otpad morati odvoziti na udaljene lokacije.

Postavljeno gotovo tisuću polupodzemnih spremnika

U Karoglanovom (i Puljkovom) mandatu stopa odvajanja otpada značajno je porasla, no i dalje je dramatično ispod planiranih 50 posto. Diljem grada postavljeno je gotovo tisuću polupodzemnih spremnika, više nego u ostatku države zajedno, na što je potrošeno oko 3,5 milijuna eura.

Poseban problem u mandatu direktora 'Čistoće' bili su međuljudski odnosi, za koje više sugovornika iz ove tvrtke tvrdi da su ozbiljno narušeni. Sam Ivica Karoglan nije se odazvao na pozive tportala da prokomentira svoju najavljenu smjenu.

Natječaj za njegovog nasljednika trebao bi biti raspisan u roku od jednog do dva mjeseca, a tvrtku će u tom razdoblju voditi vršitelj dužnosti direktora. Po svemu sudeći to će biti dugogodišnji operativac i nekadašnji zamjenik direktora 'Čistoće' Andrija Čaljkušić, inače član HDZ-a koji je, kurioziteta radi, prije tri godine bio Šutin protukandidat na izborima za predsjednika gradske organizacije ove stranke.

Neslužbeno se može doznati da je više ljudi unutar ove tvrtke odbilo ponudu da budu vršitelji dužnosti direktora, ali i da sam Čaljkušić nema namjeru prijavljivati se na natječaj i ostati trajno na toj funkciji.