epidemiološke mjere

Slovenski ugostitelji žale se na nemoguće uvjete; za istim stolom mogu sjediti članovi istog kućanstva; gosti u toalet samo s maskom

07.05.2020 u 18:03

Bionic
Reading

Ugostiteljski prostori na otvorenome, poput vrtnih restorana i kafića s terasama, u Sloveniji su opet otvoreni od ponedjeljka, ali ih polovica još ne radi, a vlasnici lokala žale se da su epidemiološki uvjeti za rad neprovedivi i traže da se promijene

"Svakodnevno nam se obraćaju ugostitelji koji bi htjeli opet raditi, ali se za to nisu odlučili jer propise koje su im odredili naši epidemiolozi smatraju neživotnima i neprovodivima u praksi", kazao je u četvrtak predsjednik sekcije ugostitelja pri slovenskoj obrtničkoj komori Blaž Cvar.

On dodaje da se ugostitelji boje da bi u slučaju otvaranja svojih lokala morali plaćati kazne, iako se žele vratiti na posao jer su dugotrajnim poslovnim zastojem zbog koronakrize nelikvidni i u teškoćama.

U sklopu relaksacije dosadašnjih strogih mjera radi zaustavljanja epidemije slovenska je vlada od ponedjeljka, uz neke servisne djelatnosti, ponovo dopustila otvaranje lokala na otvorenome, ali uz stroga ograničenja i primjenu mjera socijalne distance.

Tako ugostitelji moraju osigurati da za jednim stolom sjede samo članovi istog kućanstva, što je teško provjeravati, razmak među gostima ne smije biti manji od metra i pol, gosti prilikom svakog ulaska u unutarnje toaletne prostorije moraju imati maske i dezinficirati ruke, a to moraju činiti i konobari pri naplaćivanju, ako se račun ne podmiruje karticom nego gotovinom.

Slovenski ugostitelji pozivaju svoju vladu da propisane mjere za ponovno otvaranje lokala promijeni, prema uzoru susjedne Austrije, koja je također ponovo dopustila rad u turizmu i ugostiteljstvu, ali uz manja ograničenja i mjere zaštite nego li je to učinjeno u Sloveniji.

Dosta vlasnika manjih lokala u gradovima još se nisu odlučili za otvaranje, jer smatraju da posjet nije dovoljan da bi poslovali rentabilno. Potencijalnih klijenata radnim danima je manje budući da su škole i fakulteti zatvoreni, a državna uprava i mnoge tvrtke još uvijek imaju ograničenja ili zaposleni rade "na daljinu", od kuće, pa ne odlaze s kolegama na kavu ili pivo, kao obično u ovo doba godine.

Najavom relaksacije prometa od idućeg tjedna nisu u potpunosti zadovoljni ni vozači i upravitelji autobusnih poduzeća. Kako prenose slovenski mediji, oni traže da vlada pojasni tko će plaćati povećane troškove poslovanja i rada u uvjetima koje je, nakon relaksacije mjera, postavila vlada, jer će se u vozilima zbog uvjeta socijalne distance prevoziti mnogo manje putnika, vozila će se dodatno dezinficirati, a morat će imati i dodatno ugrađenu pregradu kako bi vozač bio odijeljen od putnika, što sve nije moguće ispuniti u kratko vrijeme od najavljene relaksacije pa do stupanja na snagu u ponedjeljak.