gostima je bilo neugodno

Petry pod pritiskom nakon snimki: Mnogi traže njegov odlazak, ali postoji jedan problem

24.08.2026 u 09:08

Dodajte tportal.hr u omiljene izvore

Ličko-senjski župan Ernest Petry ponovno je u fokusu javnosti zbog svojih postupaka. Snimke njegova ponašanja tijekom 'proslave rođendana' u pubu u Gospiću stajale su ga pozicije u HDZ-u, ali ne i mjesta župana

Snimke župana u 'bliskom odnosu' s mladom ženom koje su došle u medije samo su dio priče. 24sata prenosi izjave sugovornika iz Gospića, prema kojima je gostima puba bilo neugodno kad su vidjeli kako se Petry ponaša. Čak su i otišli iz lokala zbog tog ponašanja, a navodno postoji još jedna snimka koja je – još gora.

Većina smatra da bi Petry zbog svog ponašanja morao otići i s mjesta župana, no to baš i nije tako jednostavno.

Kako je on sam istaknuo u svom priopćenju, ne namjerava otići s funkcije župana. To znači da ga smijeniti mogu samo oni koji su ga izabrali – građani. I to referendumom.

Da bi se raspisao referendum o smjeni župana, treba prikupiti potpise barem 20 posto birača u županiji, odnosno oko 7900 potpisa ili glasove dvije trećine članova Županijske skupštine, tj. 18 glasova vijećnika. Kako trenutno u Županijskoj skupštini HDZ i njihovi koalicijski partneri imaju 14 vijećnika, a oporba 13, jasno je da nijedna opcija samostalno ne može dati prijedlog za referendum i smjenu župana.

Ali, piše 24sata, čak ni u slučaju da se raspiše referendum, to ne znači da bi Petry bio automatski smijenjen. Za smjenu bi na referendumu trebala glasati većina birača, dakle barem trećina svih birača upisanih na županijski popis birača.

U HDZ-u smatraju da nije vrijeme za izvanredne izbore za ličko-senjskog župana zbog osjetljive situacije u Lici. Osim toga, nemaju ni kandidata koji bi eventualno mogao zamijeniti Petryja. Ono što bi se moglo napraviti je pričekati da prođu pune dvije godine od preuzimanja mandata, pa da ga zamijeni aktualna zamjenica Jasna Orešković Brkljačić.

Podsjetimo, Petry i Orešković Brkljačić preuzeli su dužnost 6. lipnja 2025. godine, što znači da bi za zamjenu trebalo pričekati do 6. lipnja 2027. godine.

'Moguće da se do tada smiri situacija oko njega jer je ozbiljno upozoren. A moguće je i da eskalira. S njim nikad ne znaš', rekao je za 24sata sugovornik iz HDZ-a.