SMANJENJE NUKLEARNOG NAORUŽANJA

Obama i Medvedev: Ovo je uistinu povijesni događaj!

08.04.2010 u 11:56

Bionic
Reading

Američki i ruski predsjednici Barack Obama i Dmitrij Medvedev u četvrtak su u Praškom dvorcu potpisali novi sporazum o smanjenju strateškog nuklearnog naoružanja - START, ocijenivši to povijesnim događajem i ogromnim korakom naprijed

'Ovo je ogroman korak naprijed za sigurnost u svijetu, za neširenje nuklearnog oružja i za odnose SAD-a i Rusije', rekao je američki predsjednik na tiskovnoj konferenciji pred stotinama novinara, nakon svečanog potpisivanja.

Obama je podsjetio da je prije godinu dana baš u Pragu najavio da mu je dugoročna želja ostvariti svijet bez nuklearnog oružja, iako to možda neće biti ostvareno za njegova života. 'Ovaj sporazum je prvi korak u tom smjeru, vjerujem da je Sjedinjene Države, Rusiju i svijet učinio sigurnijim mjestom', naglasio je.


S time se složio i ruski predsjednik. 'Ovo je uistinu povijesni događaj, 'win-win' situacija, u kojoj nema poraženog, a pobijedila je cijela međunarodna zajednica', rekao je.

Prema novom START-u, Sjedinjene Države i Rusija smanjit će svoje nuklearne arsenale na po 1.550 razmještenih strateških nuklearnih bojnih glava na svakoj strani i po 800 razmještenih interkontinentalnih projektila i strateških bombardera. U odnosu na sadašnje stanje, iz Moskovskog sporazuma Vladimira Putina i Georgea Busha iz 2001. godine, riječ je o smanjenju broja nuklearnih bojnih glava za 30 posto i sustava za njihovu isporuku za 50 posto.

U odnosu na START I, koji je s potpisima Ronalda Reagana i Mihaila Gorbačova bio na snazi od 1991. do kraja 2009., broj nuklearnih bojnih glava smanjuje se za 74 posto. Potpisivanju novog sporazuma prethodili su gotovo jednogodišnji pregovori koje su Medvedev i Obama dogovorili prilikom svog prvog susreta u Londonu 1. travnja 2009. Rad na tekstu novog sporazuma trajao je od srpnja 2009. godine i obuhvatio 10 krugova pregovora u Ženevi.

Ceremonija potpisivanja u veličanstvenoj Španjolskoj dvorani Praškog dvorca, najavljena za podne, kasnila je više od pola sata zbog bilateralnog sastanka dvojice predsjednika. Pred novinare i brojne dužnosnike izišli su odlično raspoloženi, što su i potvrdili razmjenom komplimenata.

'Ovog sporazuma ne bi bilo bez osobnog napora i sjajnog čelništva predsjednika Medvedeva. Imali smo nebrojene telefonske razgovore o temi smanjenja nuklearnog naoružanja iz kojih se razvilo iskreno partnerstvo i poštovanje', rekao je Obama. Medvedev je također priznao da su razvili 'kemiju' na osobnoj razini, ali je priznanje odao i pregovaračima dviju zemalja.

Obama je rekao da novi START pokazuje 'odgovorno čelništvo' dviju zemalja s 90 posto svjetskog nuklearnog arsenala koje moraju voditi u nastojanjima neširenja i redukcije nuklearnog oružja. Naglasio je i da će ovaj sporazum znatno unaprijediti odnose dviju zemalja. 'Kada se SAD i Rusija ne mogu dogovoriti o bitnim pitanjima, to se odražava na cijeli svijet', rekao je Obama i najavio da će dvije zemlje nastaviti razgovore o daljnjim smanjenjima strateškog naoružanja, ali i o pitanjima proturaketne obrane, koje je za administracije predsjednika Busha bio veliki kamen spoticanja u odnosima dviju zemalja, ali je u međuvremenu znatno ublažen.

Obama je izrazio uvjerenost da će uspjeti osigurati 67 glasova u Senatu za ratifikaciju sporazuma, najavivši da će novi START, 'u skladu s 21. stoljećem', biti objavljen na internetu pa će svi, a ne samo političari, moći vidjeti koliko je koristan. Medvedev, koji nema problema s većinom u parlamentu, naglasio je da ratifikacija mora biti 'sinkronizirana'.

Američki predsjednik je najavio i summit o nuklearnom oružju koji će se sljedeći tjedan, u nazočnosti više od 40 šefova država ili vlada, održati u Washingtonu. 'Mogućnost da nuklearno oružje dospije u ruke terorista predstavljala bi opasnost za cijeli svijet, od New Yorka do Moskve, od Europe do jugoistočne Azije. Nuklearnu tehnologiju i materijal koji kola svijetom treba zaustaviti kako ne bi dospio u krive ruke. Sastanak će biti posvećen toj temi i pitanju neširenja nuklearnog oružja', rekao je.

Dvojica predsjednika unutar ove teme nisu mogli izbjeći iranski problem. 'Oni koji ne poštuju međunarodna pravila o neširenju nuklearnog oružja, snosit će posljedice. Iran ne poštuje pravila. Mi ne možemo riskirati utrku u naoružanju u osjetljivoj regiji i vjerujem da ćemo u suradnji s međunarodnom zajednicom već ovoga proljeća dogovoriti snažne i oštre sankcije Iranu', rekao je Obama.

'Nažalost, Iran ne odgovara na konstruktivne prijedloge međunarodne zajednice, a na to ne možemo zatvoriti oči i ne mogu isključiti mogućnost novih sankcija, ali one moraju biti 'pametne' i ne biti usmjerene na iranski narod kako ne bi izazvale humanitarnu katastrofu', rekao je ruski predsjednik.

Dvojica predsjednika razgovarala su i o bilateralnim temama, razvoju ekonomske suradnje, trgovinske, tehnološke i protuterorističke. Slažu se da su odnosi u značajnom usponu, što se namjerava nastaviti prigodom službena posjeta ruskog predsjednika Washingtonu ovoga ljeta.

Sastanak na vrhu SAD-Rusija održan je pod iznimnim mjerama sigurnosti. Na ulicama Praga nalazilo se pet tisuća policajaca, najviše oko Praškog dvorca koji je od srijede ujutro bio potpuno odsječen za javnost. Tijekom posljednja dva dana na Karlovom su se mostu mogle vidjeti skupine razočaranih turista kako se spuštaju s podnožja praškog gornjeg grada, vraćenih s ulaza u kompleks najprivlačnije češke turističke atrakcije.

'Prag, Praški dvorac i rezidencija američkog veleposlanika bit će među najsigurnijim mjestima na svijetu', pohvalio se prije neki dan ravnatelj češke policije Oldrich Martinu. Češki su mediji ovaj summit označili najvećim događajem u Pragu u posljednjih deset godina, značajnijim od summita MMF-a 2000., sastanka na vrhu NATO-a dvije godine kasnije ili bilo kojeg događaja vezanog u češko predsjedanje EU-om u prvom dijelu prošle godine.

Obama će večeras u rezidenciji američkog veleposlanika u elitnoj praškoj četvrti organizirati sastanak sa šefovima država ili vlada 11 savezničkih zemalja srednje i istočne Europe, među kojima će biti i hrvatska premijerka Jadranka Kosor. Tema će službeno biti europska sigurnost, a neslužbeno, po pisanju medija, Obama će saveznike uvjeriti da poboljšanje odnosa s Rusijom ne znači zanemarivanje političkih i sigurnosnih interesa pozvanih zemalja.