Zemlje članice Vijeća sigurnosti UN-a su dobile novu verziju plana rezolucije o Siriji s ustupcima Rusiji kako bi ukinula svoju blokadu, rekli su diplomati u četvrtak.
Nova varijanta teksta, nastala u srijedu nakon pregovora veleposlanika 15 zemalja članica, ne donosi pojedinosti demokratske tranzicije o kojoj je odlučila Arapska liga u siječnju u svom planu rješenja sirijske krize.
Rezolucija podržava odluku Arapske lige od 22. siječnja. Nisu navedene pojedinosti procesa tranzicije, posebice prijenos vlasti predsjednika Bashara al-Assada na njegova zamjenika.
Odluke Lige nisu objašnjene u posljednjem tekstu, ali jasno se razumije na što se odnose, istaknuo je jedan zapadni diplomat. Jedan drugi diplomat je rekao da je bitno da Vijeće sigurnosti podrži plan Arapske lige i da postoji odredba koja predviđa da Vijeće iznese zaključke o stanju tri tjedna nakon usvajanja rezolucije.
Rusija, kao i Indija inzistira od početka pregovora da Vijeće ne osudi unaprijed ishod demokratske tranzicije u Siriji tražeći odstupanje predsjednika Assada.
U tekstu se odustalo od spominjanja gospodarskih sankcija koje je tražila Arapska liga protiv Damaska u studenom 2011. kao i jednog paragrafa o prodaji oružja Siriji, koju Moskva želi nastaviti.
Rusija još nije reagirala na novi tekst, koji je predan zemljama na razmatranje.
Do sada je Rusija bila kruta, a njezin predstavnik u UN Vitalij Čurkin prijetio je ruskim vetom ako Vijeće pokuša izglasati "tekst koji bi ona smatrala pogrešnim".