SUŽEN MANEVARSKI PROSTOR

Nobilo: Ustavni sud se morao oglasiti za vrijeme lockdowna; tko bi sada mogao platiti odštetu?

14.09.2020 u 10:33

Bionic
Reading

Odvjetnik Anto Nobilo komentirao je proces ocjene ustavnosti rada Stožera civilne zaštite, rekavši da bi javna sjednica Ustavnog suda predstavljala demokratski iskorak. On, međutim, sumnja da će se dogoditi

'Pa to bi bio jedan demokratki iskorak, na neki način nešto novo. Ne sjećam se da je Ustavni sud ikada imao javnu raspravu i to bi po meni doprinijelo povjerenju u rad institucija, ali je teško očekivati da će se takva odluka dogoditi jer bi to bio presedan', rekao je Nobilo za N1.

Dodaje da kao veliki problem smatra činjenicu da je Ustavni sud čekao šest mjeseci s donošenjem odluke.

"Drugi je problem što je Ustavni sud čekao šest mjeseci i sad mu je manevar u donošenju odluka bitno sužen. Naime, odluke Ustavnog suda moraju doprinijeti harmoniji u državi", kaže Nobilo.

"Smatram da je ovo situacija u kojoj se mogu ograničiti temeljna ljudska prava jer na drugoj strani imate temeljno pravo, pravo na život naših građana. Ako to važete, naravno da se mogu ograničiti temeljna ustavna prava, ali put na koji se to napravilo nije ustavan. Ustav kaže - dvije trećine zastupnika ili premijer i predsjednik zajedno supotpisom."

Međutim, smatra da se ništa puno neće promijeniti: "Kad je sve došlo da se već šest mjeseci po tome radi, neće to Ustavni promijeniti, jer se može postaviti pitanje naknade štete - koliko košta lockdown u Hrvatskoj, tko to može platiti?", smatra.

"Ustavni sud se morao oglasiti za vrijeme lockdowna i donijeti svoju odluku", poentira.

  • +12
Nacionalni Stožer civilne zaštite Izvor: Pixsell / Autor: Damir Sencar/HINA/POOL/PIXSELL

"Zakonska podloga na kojoj je djelovao Stožer nije u skladu s Ustavom"

"Smatram da zakonska podloga na kojoj je djelovao Stožer nije u skladu s ustavom. Sabor je trebao takvu zakonsku podlogu donijeti u Ustavom propisanoj normi", kaže i dodaje:

"Sabor je mogao donijeti odluku da mu se na neki način daju izvještaju o kojima oni raspravljaju svaka dva, tri li četiri tjedna."