Njemačka vlada odobrila je u srijedu zajednički nizozemsko-njemački projekt eksploatacije plina ispred otoka Borkuma na Sjevernom moru što je izazvalo kritike organizacija za zaštitu klime
'Mi u potpunosti podržavamo Nizozemsku u eksploataciji zajedničkog plinskog polja ispred Borkuma', rekola je njemačka ministrica gospodarstva Katherina Reiche (Kršćansko-demokratska unija CDU). Ona je potvrdila kako nakon odobrenja njemačke vlade 'više ništa ne stoji na putu' zajedničkoj eksploataciji plina u Sjevernom moru. 'Ovaj projekt ne jača samo sigurnu opskrbu susjeda nego i cijelog tržišta Europske unije', rekla je Reiche.
Nizozemska kompanija One Dyas planira izgradnju platforme za vađenje plina iz plinskog polja ispred otoka Borkuma koje se nalazi u teritorijalnim vodama Nizozemske i Njemačke. Pokrajinski ured za rudarstvo Donje Saske je već izdao odobrenje za eksploataciju.
Krovna udruga njemačkih organizacija za zaštitu okoliša (DNR) oštro je kritizirala odluku njemačke vlade komentirajući kako se radi o odluci koja se protivi klimatskim ciljevima. 'Usred klimatske krize, njemačka vlada se ovim sporazumom okreće protiv vlastitih klimatskih ciljeva. Gospodarski interesi se postavljaju iznad interesa zaštite klime i okoliša', priopćio je DNR.
Udruga Njemačka pomoć okolišu također govori o 'poklonu industriji fosilnih energenata'. Ministar gospodarstva u posljednjoj vladi, Robert Habeck (Zeleni) oštro se protivio ovom projektu tvrdeći kako je on nevažan za njemačku opskrbu plinom.
Otok Borkum pripada Istočnim Frizijskim otocima i nalazi se usred osjetljivog pomorskog područja Waddenskog mora koje karakteriziraju izrazite plime i oseke. Od početka ruske agresije na Ukrajinu, Njemačka pokušava ruski plin nadomjestiti pojačanim uvozom iz Norveške, SAD-a i Katara.