unosan biznis

Nitko ne želi voziti zagrebačko smeće u inozemstvo: Sad se traži tko će ga za skoro sto milijuna eura preuzeti i obraditi

08.11.2024 u 11:26

Bionic
Reading

Nitko ne želi prevoziti zagrebačko smeće s odlagališta otpada na Jakuševcu. Zaključak je to nakon što je Grad odlučio poništiti javnu nabavu procijenjenu na 12,6 milijuna eura plus PDV, na koju se za tri grupe nije nitko javio, a u četvrtoj je pristigla tek jedna ponuda te je odbijena jer ponuđač nije dostavio jamstvo za ozbiljnost ponude niti je uplatio traženih 250 tisuća eura pologa

Podsjetimo, radilo se o dvogodišnjem okvirnom sporazumu za odvoz miješanog komunalnog, neopasnog, biootpada, ostatka s ulica te ostalog otpada od njegove mehaničke obrade na udaljenu nepoznatu lokaciju ili više njih, od kojih su neke trebale biti i u inozemstvu.

Paralelno, poništavanjem spomenutog tendera Grad je u savjetovanje pustio nabavu vrijednu 98,5 milijuna eura s PDV-om, u kojoj kroz dinamički sustav nabave traži tko će u četverogodišnjem periodu 1/2025. - 1/2029. preuzimati i obrađivati devet kategorija otpada.

Najveći dio kolača - 58,8 milijuna eura bez PDV-a - otpada na odvoz biootpada iz kućanstava, restorana i maloprodajnih objekata, koji predstavlja sve veći problem s obzirom na to da je kompostanu na Jakuševcu nakon dvaju odrona potkraj prošle godine, pri čemu je radnik Čistoće ostao bez ruke, zatvorio Državni Inspektorat, a pravomoćnog sudskog epiloga oko toga što je bio uzrok još nema.

Slijedi biootpad s javnih površina i iz reciklažnih dvorišta - 9,2 milijuna eura bez PDV-a - te ostali otpad koji nije biorazgradiv s četiri milijuna eura bez PDV-a.

Da Grad ima problema s otpadom i da se odlagalište na Jakuševcu neće zatvoriti do kraja mandata, kako je najavljivao gradonačelnik Tomislav Tomašević, jasno je već duže vrijeme.

Ivan Novaković, predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga, prije desetak dana na saborskom Odboru za zaštitu okoliša i prirode ponovio je tvrdnje iz Grada prema kojima se odlagalište otpada Prudinec - Jakuševec ne može zatvoriti bez otvaranja centra za gospodarenje otpadom (CGO).

A on će se prema planu aktualne gradske vlasti nalaziti u Resniku i u funkciji bi trebao biti 2028. godine. Ukupni trošak investicije procijenjen je na 140 milijuna eura. U njemu bi se u narednih trideset godina obrađivao miješani komunalni otpad, biootpad i suhi reciklati kao što su papir, plastika i metal.

S obzirom na to da bi se njemu trebao obrađivati i komunalni otpad iz Zagrebačke županije, kako je početkom godine kazao Tomašević, ponuđeno im je da sljedeće četiri godine u njihovo odlagalište u Zaprešiću ide otpad iz Grada Zagreba, a da zauzvrat sama županija ne treba ulagati u CGO.

Međutim iz županije su to odbili, uz obrazloženje da nemaju kapaciteta. Otpad se tako i dalje odlaže na plohe na Jakuševcu, a velik dio biootpada u naredne četiri godine preuzimat će privatni oporabitelji. Osim ako ova nabava ne završi kao i ona s prijevozom otpada u inozemstvo.

Otpad
  • Otpad
  • Otpad
  • Otpad
  • Otpad
Otpad Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL