NEIZVJESNA SUDBINA 15.000 RADNIKA
Kako će Vlada riješiti dalmatinsku socijalnu bombu?

prosvjed_split
Izvor: Cropix / Autor: Duje Klaric / CROPIX
Splitska mljekara Mils, Jadranska pivovara, Dalmacijavino, Adriachem, Imota, Željezara Split, Cetinka, Salonit i Kaštelanski staklenici tek su dio s popisa nekadašnjih giganata, koji su zbog nedostatka tržišta ili nesposobnih uprava visjeli na rubu potpunog gašenja. Dvojac Čobanković-Kalmeta prije godinu dana smirio je nezadovoljnike konkretnim obećanjem da će se 'svi problemi započeti rješavati ili čak riješiti u roku od mjesec dana'. Godinu dana kasnije...
Ništa. Novi sastanak.
U međuvremenu se dogodilo nekoliko štrajkova u Dalmacijavinu, radnici Adriachema na jedvite jade primili su tri minimalne plaće, u Jadranskoj pivovari i Imoti vlada nekakav oblik samoupravljanja, a Željezara Split otišla je - u stečaj. Privremeno je spašen tek Brodosplit, najveće brodogradilište i najveći izvoznik u državi, no definitivni rasplet i ove priče dogodit će se tek kada se donese konačna odluka o (ne)privatizaciji.
Iako je sasvim očito da od Čobankovićevih i Kalmetinih prošlogodišnjih obećanja nije ostvareno gotovo ništa, sindikalisti su umjesto konačnog izvođenja radnika na ulice odabrali novi krug razgovora, ovaj put u Zagrebu. Sa sobom su doveli predstavnike petnaest tvrtki u kojima je stanje najkritičnije, sjeli ih nasuprot impresivnoj komisiji od čak šest ministara (Čobanković, Dalić, Popijač, Kalmeta, Bačić i Bošnjaković) i usvojili nove zaključke. Tportal je dobio na uvid njihov sadržaj, pa ga - premda se ne može kazati da se radi o epohalnom dogovoru - ovdje objavljujemo kako bismo nesretnim radnicima obznanili što ih čeka u budućnosti. Pita li se njihove sindikate, ne preostaje im ništa drugo nego vjerovati na riječ ministrima. Još jednom.
Trimot Imotski (200 radnika): U roku od deset dana Ministarstvo gospodarstva izjasnit će se o programu restrukturiranja tvrtke. Istovremeno, radi se na projektu izgradnje ženske kaznionice na njenom mjestu. Propadne li program, umjesto u tvornici radnici idu - u zatvor.
Salonit (120 radnika): Tvrtka je otišla u stečaj, a radnici još uvijek nisu obeštećeni. Dogovara se izrada Zakona o obeštećenju, za što je zaduženo Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi.
Adriachem (234 radnika): Restrukturiranje tvrtke nije previše izgledna opcija, vjerojatniji je stečaj i iznajmljivanje nekretnina uz obavezu zapošljavanja dijela radnika. Nakon što se u gruntovnicu upiše založno pravo, radnici će od Fonda za privatizaciju dobiti tri plaće.
RLE Brodogradnja Solin (oko 400 radnika): Mijenja se Vladina odluka o koncesiji kako bi se nastavila djelatnost remontne brodogradnje.

Duje Klaric / CROPIX
Izvor: Cropix / Autor: Duje Klaric / CROPIX
Vodoprivreda Imotski (60 radnika): Ministarstvo financija ovih dana odlučit će o eventualnom stečaju tvrtke. U međuvremenu će je Županija splitsko-dalmatinska angažirati na nekim građevinskim radovima i pomoći joj u naplati potraživanja.
Autoprijevoz Sinj (60 radnika): Vlada će u roku od dva tjedna pokušati pronaći rješenje problema sa strateškim partnerom, tvrtkom Promet Makarska. Ukoliko razgovori ne uspiju, ugovor se raskida, a sinjska tvrtka ide u stečaj.
NCP remontno brodogradilište Šibenik (320 radnika): Privatnoj tvrtki odgađa se plaćanje koncesijske naknade i kamata državi, kako bi se sačuvalo radna mjesta.
'Dalmacijavino' (512 radnika i 5.000 kooperanata): Pogoni će se uskoro iseliti iz splitske Gradske luke. Tvrtki će se odobriti pozajmica kako bi se isplatile tri plaće radnicima.
Ciglana Sinj (17 radnika): Čeka se očitovanje Ministarstva financija na plan restrukturiranja, a Ministarstvo zaštite okoliša tvrtki će vratiti lokacijsku dozvolu za eksploatacijsko polje.
I-Pak Pakovo Selo (15 radnika): Otpisuje se porezni dug u visini od 800 tisuća kuna (što se u službenom priopćenju nakon sastanka prešutjelo).
Sindikalisti Ozren Matijašević i Jozo Marić, lideri HUS-a, uvjereni su da će Vlada barem ovaj put ispuniti svoja obećanja i spriječiti eksploziju nove potencijalne socijalne bombe u Dalmaciji. S Banskim dvorima, čini se, brzo su pronašli zajednički jezik...


Detektori ispravnosti novčanica
NOVO!Postoji nekoliko načina za prepoznati krivotvorene novčanice eura, no samo je jedan 100% točan!
KUPI SADA

iPhone 13
Već od 76,25 €/mj.Prekrasan i izdržljiv dizajn s nevjerojatnim trajanjem baterije.
KUPI SADA

iPhone 14
12 rata beskamatnoPrekrasan i izdržljiv dizajn s nevjerojatnim trajanjem baterije.
KUPI SADA

OPPO Reno 7 Lite 5G
Besplatna dostava8GB, 128GB, Android 11, 6.43", AMOLED.
KUPI SADA

HP 255 G8
AMD RyzenTMAMD RyzenTM 3 5300U, 8GB, 256GB SSD, Radeon Graphics, 15.6" LED FHD, Windows 11.
KUPI SADA

SSD SAMSUNG T7
12 rata beskamatno1TB, 1050 MB/s, USB-C, V-Nand
KUPI SADA