Tri tjedna nakon što je izabran za 267. poglavara Katoličke crkve, papa Lav XIV. – prvi Amerikanac na čelu Vatikana – sve jasnije daje do znanja da je spreman igrati ulogu posrednika u jednom od najkrvavijih sukoba 21. stoljeća. U središte svjetske diplomacije, nakon godina suzdržanosti, ponovno se vraća Vatikan. No koliko je ta uloga realna – i tko je uopće spreman sjesti za isti stol?
Neki znakovi sugeriraju da bi dijalog između Rusije i Ukrajine, agresora i napadnute zemlje, mogao dobiti novu šansu – i i to unutar vatikanskih zidina. Talijanska premijerka Giorgia Meloni otkrila je ovih dana da je na zamolbu Donalda Trumpa i više europskih lidera razgovarala s papom Lavom XIV. o mogućnosti da Sveti Otac i službeno preuzme ulogu domaćina mirovnih pregovora. Lav je, tvrdi Meloni, tu spremnost potvrdio.
Kremlju se ideja baš i ne sviđa
U svojoj prvoj propovijedi s balkona bazilike svetog Petra, papa Lav više je puta govorio o 'miru koji razoružava'. Prvi strani lider kojeg je primio u audijenciju bio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Službeni vatikanski kanali ubrzo su objavili i da se susreo američkim političarima, uključujući i J. D.-jem Vanceom i Marcom Rubijem, koji su papi prenijeli čestitku bivšeg predsjednika Donalda Trumpa. U središtu svih tih razgovora, kažu izvori, bilo je ukrajinsko pitanje, piše Deutsche Welle.
I dok se u Rimu sve jasnije nazire okvir mogućih pregovora, Kremlj zasad ostaje rezerviran. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov otvoreno se usprotivio ideji da Vatikan bude mjesto susreta dviju 'pravoslavnih nacija'. Kritizirao je i ulogu pape, smatrajući da Sveta Stolica ne može biti neutralan domaćin. Moskva, čini se, i dalje preferira Istanbul kao lokaciju eventualnog novog diplomatskog pokušaja.
Diplomacija Svete Stolice ne miruje
Glavni vatikanski diplomat, nadbiskup Paul Gallagher, intenzivno radi na stvaranju kanala komunikacije. Posljednjih tjedana sastao se s nizom međunarodnih dužnosnika, a prema nekim navodima, uskoro bi mogao obići nekoliko glavnih gradova uključenih u ovaj sukob – bez mnogo javne pompe.
Teolozi i crkveni stručnjaci podijeljeni su oko mogućnosti Vatikana da stvarno posreduje. Dok neki ističu da papa Lav uživa veće povjerenje Kijeva nego njegov prethodnik Franjo, koji je često bio optuživan za preblage izjave prema Moskvi, drugi upozoravaju da Lav još uvijek gradi svoj autoritet i da bi svaki korak morao biti pažljivo odmjeren.
U svakom slučaju, kako ističe Regina Elsner, stručnjakinja za istočne Crkve za Deutsche Welle, Vatikan bi – uz podršku Italije – ipak mogao biti prihvaćen kao neutralno mjesto. No još važnije je pitanje žele li zaraćene strane stvarno mir – i je li Rim dovoljno snažan da ih dovede za isti stol.
No ako do pokušaja posredovanja i dođe, očekuje se da će pregovori započeti na nižoj diplomatskoj razini, bez stalne papine prisutnosti.