OPASNO VRIJEME

DHMZ oglasio narančasti meteoalarm! Idući dani mogli bi biti dosta problematični

04.02.2026 u 07:48

Bionic
Reading

Sredina tjedna bit će neuobičajeno topla za ovo doba godine, no sve će pratiti gusti oblaci, kiša i pojačan vjetar. Najizraženije oborine očekuju se uz Jadran, gdje su mogući obilni pljuskovi s grmljavinom, a u nekim dijelovima i nevrijeme

Na istoku zemlje dan će proteći pod oblacima. Kiša je izglednija ujutro, dok se na jugoistoku poslijepodne mogu probiti kraća sunčana razdoblja. Puhat će umjeren jugoistočni i istočni vjetar. Jutro oko 5 °C, danju između 8 i 13 °C, javlja HRT.

Središnja Hrvatska također ostaje pod oblacima, uz temperaturu koja se tijekom dana neće znatno mijenjati jer će se kretati između 3 i 8 °C. Kiša će postupno slabjeti i prestajati u drugom dijelu dana, najprije na istoku. Vjetar slab do umjeren jugoistočni.

U Gorskoj Hrvatskoj osjetit će se jugoistočnjak, povremeno i jači. Na Jadranu će dominirati jako jugo, dok će zapad Istre imati mirnije prilike uz umjeren sjeverni vjetar i buru. Prevladavat će oblačno s kišom, mjestimice obilnijom i praćenom grmljavinom. U unutrašnjosti se temperatura kreće od 5 do 10 °C, na obali i otocima od 9 do 14 °C.

Dalmaciji prijeti nevrijeme

Dalmaciju očekuju slične, ponegdje i nešto više temperature uz oblačno i kišovito vrijeme. U drugom dijelu dana lokalno su moguće nevere. Puhat će olujno jugo, a more će biti jače valovito i uzburkano. Na krajnjem jugu zemlje također oblačno i nestabilno. Kiša će biti češća u drugom dijelu dana i tijekom noći, kada postoji mogućnost nevremena. Temperatura zraka između 11 i 16 °C.

Zbog svega je DHMZ oglasio meteoalarm narančastog i žutog stupnja. Upozoravaju na lokalno obilnije pljuskove s grmljavinom i vjetar brzine do 110 km/h.

Nestabilno i idućih dana

Do kraja radnog tjedna kopnene krajeve pratit će puno oblaka i povremena kiša. Za vikend se očekuje više sunca i rjeđe oborine. Vjetar će uglavnom biti slab, u petak u većini krajeva umjeren jugoistočni. Temperatura bez većih promjena, iako će petak biti malo svježiji.

Na moru se nestabilne prilike nastavljaju uz kišu, ali i sunčana razdoblja, osobito u Dalmaciji, a u subotu i drugdje. Jako i olujno jugo u četvrtak će naglo oslabjeti i okrenuti na južni i jugozapadni vjetar. U petak ponovno jačanje juga i lokalno izraženiji pljuskovi s grmljavinom. Najniža jutarnja temperatura postupno će padati, prognozirala je za HRT Kristina Klemenčić Novinc iz DHMZ-a.