IZLAZI SUTRA?

'Čačić je još prije mjesec dana trebao biti na slobodi!'

17.06.2014 u 08:57

Bionic
Reading

Da se postupa po presudi suda u Mađarskoj, Čačić bi još 17. svibnja bio na slobodi, naglašava Natalija Martinčević, saborska zastupnica i predsjednica udruge Inicijativa za osnivanje Narodne stranke - reformista, ne dvojeći da će se danas donijeti odluka o uvjetnom otpustu bivšeg potpredsjednika Vlade iz kaznionice kod Pule

'S obzirom da danas ne odlučuje sud, kako je propisano novim Kaznenim zakonom, već komisija kao političko tijelo, jasno je da će i odluka biti politička', naglašava Natalija Martinčević upozoravajući da je Radimir Čačić već mjesec dana dulje u zatvoru nego što je to izrečeno mađarskom presudom.

Usprkos boravku u kaznionici, Čačić i njegovi istomišljenici nisu mirovali, osobito nakon što su isključeni iz HNS-a. To je bio povod za donošenje odluke o osnivanju nove stranke, Narodne stranke – reformista, čiji je osnivački sabor najavljen za rujan. Do tada će Čačićevi sljedbenici djelovati kroz udrugu koja je osnovana u travnju.

'Udruga Reformista je postavila mrežu u cijeloj Hrvatskoj. Imenovani su regionalni i županijski povjerenici, kao i povjerenici za sve veće gradove. Mreža u sjevernoj Hrvatskoj postavljena je već i kapilarno, pa samo u Varaždinu Reformisti imaju preko 300 članova', otkriva Martinčević.

Sljedećih mjeseci, kada očekuju i Čačićev angažman, najavljuju tribine diljem Hrvatske s ciljem upoznavanja građana s programima i reformama koje su dijelom osmišljene i u kaznionici kod Pule.

'Ključne točke programa su decentralizacija države sa sedam regija, lokalna samouprava u okvirno 100 gradova i općina, prepuštanje sredstava i ovlasti lokalnim jedinicama i ograničenje središnje države. Zalažemo se za reformu javne uprave, odnosno smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi u prvih pet godina za šest posto, uz novo zapošljavanje od dva do tri posto, obavezno uspostavljanje krivulje uspješnosti i postavljanje javnog sustava projektno, a ne procesno.

Predlažemo osnivanje nekretninskog fonda kao kolateralne garancije za gospodarske projekte i investicije, donošenje zakona o državnom sufinanciranju EU projekata lokalnih zajednica koji smo dali u saborsku proceduru, baš kao i izmjene izbornog sustava u kojem želimo preferencijalno glasanje kao i na izborima za Europarlament kako bi građani, uz političke opcije, mogli birati i osobe imenom i prezimenom za koje smatraju da će ih najbolje i najkvalitetnije zastupati', veli Martinčević, vjerujući da Narodna stranka – reformista neće biti stranka koja će skupljati protestne glasove, već stranka za koju će se glasati zbog konkretnih osoba, programa i reformi.


Zbog izazivanja prometne nesreće na autocesti prema Budimpešti, uslijed koje je preminulo dvoje ljudi, Čačiću je izrečena kazna zatvora od 22 mjeseca u Mađarskoj, s time da polovicu kazne provede u zatvoru, a polovicu uvjetno na slobodi. No za razliku od Mađarske i još nekih zemalja, Hrvatska nema automatski uvjetni otpust zatvorenika nakon izdržavanja određenog dijela kazne (obično polovice), već samo diskrecijski uvjetni otpust. To znači da se od slučaja do slučaja odlučuje o uvjetnoj slobodi na temelju prijedloga za uvjetni otpust koji najčešće podnosi zatvorenik, a mogu ga podnijeti i bliske mu osobe te sudac izvršenja ili upravitelj kaznionice.

Prilikom odluke o uvjetnom otpustu, prema Kaznenom zakonu, uzima se u obzir ličnost osuđenika, njegov prijašnji život i osuđivanost, je li protiv njega u tijeku drugi kazneni postupak, zatim odnos prema kaznenom djelu i žrtvi, ponašanje tijekom izdržavanja kazne te je li došlo do promjene ponašanja.

U svibanjskom prijedlogu za uvjetni otpust, a on mora biti podnesen najkasnije 30 dana prije sjednice na kojoj se odlučuje o njemu, Čačić naglašava da ranije nije bio osuđivan i isto tako navodi se da je zbog nesreće u Mađarskoj pokazao najviši stupanj kajanja i tijekom izdržavanja kazne uključio se u izvršavanje svih obveza. Da se Čačić u zatvoru vjerojatno ponašao primjereno, moglo bi se zaključiti po njegovim razmjerno čestim boravcima na slobodnim vikendima, kada se trebao prijavljivati nadležnoj policiji, što je u jednom slučaju nije učinio.

Sve ovo, sukladno ranijem Kaznenom zakonu, razmotrit će u utorak peteročlano Povjerenstvo koje održava sjednicu u kaznionici, odnosno zatvoru. Čine ga dvoje sudaca Vrhovnog suda, sudac izvršenja, zamjenik državnog odvjetnika te predstavnik Uprave za zatvorski sustav. Na sjednici se vodi zapisnik o radu Povjerenstva u koji se upisuju nazočni članovi, osobni podaci zatvorenika, zatim kratak sadržaj očitovanja upravitelja, zatvorenika ili stručnjaka koji se preslušavaju te glasovanje članova Povjerenstva i sadržaj odluke. Prema Pravilniku o radu Povjerenstva za uvjetni otpust, odluka o prijedlogu za uvjetni otpust donosi se većinom glasova. Rješenje kojim se prijedlog usvaja dostavlja se najkasnije 15 dana prije uvjetnog otpuštanja.