REKORDNA JAMČEVINA

Bandić nudi čak 20 milijuna kuna za slobodu!

Bionic
Reading

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i osmorica njegovih suosumnjičenika iz afere Agram, koji su i dalje u Remetincu, poslijepodne su dovedeni na zagrebački Županijski sud, gdje sudac istrage Zdenko Posavec ponovno odlučuje o istražnom zatvoru, odnosno ponuđenim jamčevinama koje je ranije odobrio svima osim Bandiću. Večernji list doznaje kako je Bandić ponudio jamčevinu od 20 milijuna kuna

Milan Bandić i njegovi branitelji kao jamčevinu su ponudili iznos od 20 milijuna kuna, a kako doznajemo riječ je o nekretninama. U ranijem navratu ponudili su 5,4 milijuna kuna, a u tom slučaju bila je riječ o stanu Bandićeva odvjetnika Krešimira Krsnika, javlja Večernji list

Novo ročište počelo je iza 13 sati, a zakazano je nakon što je izvanraspravno vijeće Županijskog suda u srijedu ukinulo prošlotjednu odluku suca istrage da prihvati jamčevine za sve osumnjičene u aferi Agram, kojima ranije nije omogućeno da se tijekom istrage brane sa slobode, osim za gradonačelnika Bandića, kojemu je ponovno određen istražni zatvor zbog opasnosti da bi na slobodi mogao utjecao na svjedoke i ponoviti nedjela za koja ga tereti Uskok.

Bandiš prešao Sanadera i ponudio rekordnu jamčevinu

Do danas je najveću jamčevinu položio bivši premijer Ivo Sanader 2011. godine, i to u iznosu od 12,4 milijuna kuna. To je zbroj vrijednosti dvije trećine vile u Kozarčevoj ulici i nekretnina stare HDZ-ove garde Sanaderovih prijatelja Luke Bebića, Jerka Rošina i Marija Zubovića. U gotovini je položeno ukupno 300.000 eura koje su za Sanadera dali nogometaš Tomo Šokota i Branimir Šikić. Drugu najveću jamčevinu položio je Davor Patafta i to u iznosu 12 milijuna kuna. Dva milijuna kuna uplaćeno je na žiro račun suda u gotovini, a 10 milijuna kuna u mjenici povezanoj s Pataftinim poduzećem T7 Grupa, koja vrijedi 350 milijuna kuna. Patafta je osumnjičen da je s bivšim gradonačelnikom Varaždina Ivanom Čehokom oštetio gradski proračun za 49,5 milijuna kuna na poslovima zbrinjavanja komunalnog otpada. Više o rekordnim jamčevinama možete pročitati ovdje.


'Vijeće smatra da je sudac istrage opet počinio neke bitne povrede kaznenog postupka, a one se sastoje u tome što nije konkretno ni precizno odredio okolnosti koje bi se odnosile na svjedoke, a u odnosu na koje bi postojala opasnost od eventualnog utjecaja i ometanja istrage', kazao je pojašnjavajući odluku izvanraspravnog vijeća glasnogovornik suda Krešimir Devčić.
Dodao je i da 'vijeće smatra da u odnosu na osumnjičenike koji i dalje imaju status odgovornih i službenih osoba, sama činjenica da taj status i dalje zadržavaju, predstavlja okolnost koja bi dovela u opasnost vođenje postupka odnosno mogućnost da bi isti upravo u tom svojstvu mogli počiniti nova kaznena djela'.

Devčić je kazao i da je drugostupanjsko vijeće suca istrage uputilo na ljetošnju odluku Ustavnog suda, koji je u slučaju bivše SDP-ove županice Marine Lovrić Merzel zaključio da se produljenje istražnog zatvora dužnosnicima ne može uvjetovati davanjem ostavke, iako Lovrić Merzel, u konačnici, iz Remetinca ipak nije izašla prije ostavke.


'U tom pravcu je išla sugestija prema sucu istrage da se razmotri mogućnost primjene mjere opreza u odnosu na Bandića', kazao je Devčić.

Od osumnjičenih u aferi Agram iz Remetinca su prvi izašli pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, suvlasnik CIOS-a Petar Pripuz i direktor Službe za nabavu Zagrebačkog holdinga Ivan Markus. Osim Bandića iza rešetaka su ostali šef Holdinga u ostavci Slobodan Ljubičić, gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, direktor ZET-a Ivan Tolić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko, vlasnik tvrtke Bramgrad projekt Branko Mihaljević, pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum te glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović.