Ministar obrane Ivan Anušić predstavio je niz ključnih inicijativa vezanih uz modernizaciju Oružanih snaga Republike Hrvatske, među kojima se izdvaja najava uvođenja temeljno vojnog osposobljavanja. Ova inicijativa, prema njegovim riječima, predstavlja nužnu prilagodbu novim sigurnosnim izazovima i modernim vojnim trendovima
Anušić je najavio donošenje novih vojnih zakona koji će omogućiti uspostavu temeljnog vojnog osposobljavanja, koje će biti prilagodba „novim okolnostima, novim situacijama, novom vremenu“. Osposobljavanje će biti dostupno svim mladim ljudima, a trošak ove inicijative procijenjuje se na oko 20 milijuna eura.
„Ovo je prilagodba novim okolnostima, novom vremenu. I želimo motivirati mlade da se uključe u temeljno vojno osposobljavanje, da budu pripremljeni na svakodnevne izazove, kao i na nužnost obrane svoje domovine“, rekao je Anušić za HRT.
Razlika između vojnog osposobljavanja i civilnog služenja vojnog roka
Ministar obrane objasnio je da temeljno vojno osposobljavanje neće biti isto kao civilno služenje vojnog roka, koje je ukinuto prije nekoliko godina. Temeljna vojna obuka trajat će oko šest mjeseci, a nakon nje će osobe biti u statusu pričuve do svoje 55. godine života, spremne da pomognu u situacijama kada država to zahtijeva.
„Nakon završenog vojnog osposobljavanja, te osobe bit će na raspolaganju državi kao pričuvni pripadnici Oružanih snaga Hrvatske, spremni na poziv u slučaju potrebe“, istaknuo je Anušić, naglašavajući važnost jačanja nacionalne obrane kroz obuku velikog broja građana.
Prednost pri zapošljavanju za one koji završe obuku
Jedan od ključnih aspekata ove inicijative je činjenica da će osobe koje završe temeljno vojno osposobljavanje imati prednost pri zapošljavanju u slučaju jednakih uvjeta. „Oni koji prođu obuku neće biti diskriminirani, ali će imati prednost na tržištu rada“, rekao je Anušić, dodajući kako to nije novost jer mnoge europske zemlje već prakticiraju slične modele.
„Ovo je dio šireg trenda u EU-u, gdje se ljudima koji su prošli vojnu obuku daje prednost na tržištu rada, jer poslodavci cijene iskustvo i disciplinu koju takva obuka donosi“, pojasnio je ministar.
Modernizacija Oružanih snaga Hrvatske
Anušić je također govorio o daljnjoj modernizaciji Oružanih snaga Hrvatske, naglašavajući važnost razvoja novih tehnologija i opreme. Naglasio je kako će Hrvatska nastaviti ulagati u sustave kibernetske sigurnosti, bespilotne letjelice, protuzračnu obranu, kao i opremu za kopnenu vojsku.
„Kibernetska sigurnost je ključna komponenta moderne vojske, a isto tako, bespilotne letjelice i protuzračni sustavi poput Patriot raketa omogućuju nam da budemo spremni na sve izazove koje budućnost nosi“, rekao je Anušić. Također je najavio daljnju modernizaciju kopnene vojske, koja će dobiti napredne sustave poput HIMARS raketnih sustava.
Obrambena industrija i proizvodnja malih FPV dronova
Ministar je istaknuo i mogućnost Hrvatske da postane lider u proizvodnji malih FPV dronova, koji su se pokazali ključnima u ratovima poput onog u Ukrajini. „Ova vrsta dronova pokazala se kao vrlo efikasna u modernim sukobima. Hrvatska ima kapacitet za proizvodnju tih dronova, i to će biti važan dio naše obrambene industrije“, naglasio je Anušić.
Prema njegovim riječima, razvoj ove industrije bit će usmjeren na jačanje nacionalne sigurnosti, ali i na izvoz visokotehnoloških proizvoda u druge zemlje, čime bi se stvorila nova radna mjesta i potaknula gospodarska aktivnost.
Financijska ulaganja u obranu
Anušić je također predstavio planove za financijska ulaganja u obrambeni sektor, navodeći da će Hrvatska izdvojiti 3,5% BDP-a za opremanje i modernizaciju Oružanih snaga. Dodatnih 1,5% bit će usmjereno na civilnu sigurnosnu infrastrukturu, uključujući civilnu zaštitu i protupožarnu opremu.
„Za nas je važno ulagati u modernizaciju i opremanje vojske, ali također želimo osigurati i odgovarajuću zaštitu za naše građane u slučajevima prirodnih katastrofa ili drugih kriznih situacija“, rekao je Anušić.
Obilježavanje 30. godišnjice VRO Oluja
Ministar je također najavio planove za obilježavanje 30. godišnjice VRO Oluja, na kojem će biti prikazano novo naoružanje i oprema Oružanih snaga Hrvatske, uključujući Rafale borbene avione, Black Hawke helikoptere, tenkove Leopard i besposadne letjelice.
„Obilježavanje 30. godišnjice Oluje bit će prilika da se pokaže snaga i opremljenost naših Oružanih snaga, kao i da se oda počast svim onima koji su dali svoje živote za slobodu Hrvatske“, zaključio je ministar Anušić.
Incident u Udbini: "Nisu slučajni"
Na kraju, Anušić je komentirao incident u Udbini, kada su tri osobe upale u vojni poligon i napustile područje nakon sukoba s vojnom patrolom. „Nije slučajno da su se ponašali na način koji je izazvao zabrinutost, s obzirom na njihov identitet i ponašanje uoči važnih događanja u Hrvatskoj“, rekao je Anušić, aludirajući na mogućnost da su napadači imali specifične motive.