EUROPSKA LIGA

Zenit preživio Anfield, Hazard spasio Chelsea

21.02.2013 u 23:43

Nogometaši Liverpoola ispali su iz 1/16 finala Europa lige od ruskog prvaka Zenita iz St. Peterburga. Iako su slavili sa 3-1 u uzvratu na Anfieldu, uz ukupan rezultat 3-3 zbog gola u gostima dalje idu Rusi.

Zbog velike pogreške iz 19. minute Jamiea Carraghera Liverpool je zaostajao 1-0, budući je njegovu povratnu loptu vrataru Pepeu Reini presjekao napadač gostiju Hulk i poslao loptu u mrežu. Bila je to ujedno i posljednja utakmica ovog braniča u Europi, s obzirom da se oprašta na kraju sezone.

Redsi su se uspjeli oporaviti i vratiti prvenstveno zahvaljujući majstorijama Luisa Suareza koji je zabio dva gola iz slobodnih udaraca. Onaj iz 28. minute zavukao je kroz živi zid, a onaj iz 59. preko zida u rašlje.

Gol za Liverpool je zabio i Joe Allen, ali do toliko željenog četvrtog gola koji bi ih odveo dalje domaćini nisu uspjeli stići iako su imali više od pola sata vremena. Suarez je u ovoj utakmici postao drugi igrač kojem je ove sezone uspjelo zabiti dva puta u istoj utakmici iz slobodnih udaraca nakon Tottenhamovog Garetha Balea (protiv Lyona).

Drugi engleski klub Chelsea dugo se vremena mučio na Stamford Bridgeu protiv praške Sparte. Gubio je londonski sastav 1-0 od 17. minute kada je zabio David Lafata, te na taj način izjednačio ukupan rezultat na 1-1. I u trenutku kada se činilo da će se igrati produžetak, Eden Hazard zabio je u drugoj minuti sudačke nadoknade za 1-1, a ukupnu 2-1 pobjedu Chelseaja.

Dinamo Kijev Nike Kranjčara, Ognjena Vukojevića i Domagoja Vide poražen je na gostovanju kod Bordeauxa 1-0 golom Cheicka Diabatea iz 41. minute, te je na taj način eliminiran iz natjecanja sa ukupnih 2-1. Vida je odigrao cijeli susret, Kranjčar je zamijenjen u 80. minuti, dok je Vukojević susret odgledao s klupe. Vida je u sudačkoj nadoknadi dobro pucao glavom, ali je produžetak spriječio vratar 'žirondinaca' Cedris Carasso.

Levante je nakon 3-0 domaće pobjede i u gostima savladao Olympiacos 1-0 golom Obafemija Martinsa, dok je češka Viktoria iz Plzena s ukupnih 5-0 izbacila Napoli, drugoplasiranu momčad talijanskog prvenstva. Golove za Plzen zabili su Jan Kovarik i Stanislav Tecl, a u sljedećem će krugu igrati protiv Fenerbahçea koji je sa minimalnih 1-0, golom iz jedanaesterca savladao BATE.

Ova se utakmica igrala pred zatvorenim vratima na stadionu Sükrü Saracoglu zbog UEFA-ine kazne za navijačke incidente iz susreta protiv Borussije Mönchengladbach iz prosinca. Jedini je gol u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena zabio Cristian, a BATE je već od 21. minute igrao bez isključenog Dmitrija Bage.

Europa liga, 1/16 finala, uzvratne utakmice:

Benfica - Bayer Leverkusen 2-1 (John 60, Matić 77 / Schürrle 75), ukupan rezultat 3-1
Bordeaux - Dinamo Kijev 1-0 (Diabete 41) (1-1), 2-1
Chelsea - Sparta Prag 1-1 (Hazard 90+2 / Lafata 17), 2-1
Fenerbahçe - BATE Borisov 1-0 (Cristian 45+1-11m), 1-0
Hannover - Anži 1-1 (Pinto 70 / Traore 90+9), 2-4
Liverpool - Zenit 3-1 (Suarez 28, 59, Allen 43 / Hulk 19), 3-3
Olympiacos - Levante 0-1 (Martins 9), 0-4
Viktoria Plzen - Napoli 2-0 (Kovarik 51, Tecl 74), 5-0