ODLIČNA UTRKA

Zamalo pao svjetski rekord u maratonu; već je najavljen novi napad na najbolje vrijeme ikad

29.09.2019 u 14:55

Bivši olimpijski i svjetski prvak Etiopljanin Kenenisa Bekele pobjednik je berlinskog maratona održanog u nedjelju s vremenom koje je za dvije sekunde slabije od svjetskog rekorda (2:01:39)

Bekele, koji je slavio u Berlinu 2016. i vlasnik svjetskog rekorda na 5.000 m i 10.000 m, završio je utrku s najboljim vremenom ove sezone 2:01:41, što je dvije sekunde sporije od svjetskog rekorda čiji je vlasnik Eliud Kipchoge.

Kipchoge, koji je postavio svjetski rekord prošle godine na berlinskom maratonu, danas nije trčao jer se sprema poboljšati rekord na bečkom maratonu 12. listopada.

Bekele je bio dio skupine u kojoj je bio i njegov sunarodnjaci Birhanu Legese i Sisay Lemma koja se brzo odvojila. Legese, pobjednik ovogodišnjeg maratona u Tokiju, se nakon 30 km odvojio od Bekelea i Lemme.

No Bekele se nije predao, ostavio je iza sebe Lemmu i stigao Legesea kojeg je na kraju i prestigao u vrlo brzom finišu utrke. Legese je bio drugi s vremenom 2:02:48, a Lemme treći (2:03:36).

• +7
Berlinski maraton, Etiopljanin Kenenisa Bekele Izvor: EPA / Autor: MAURIZIO GAMBARINI

U ženskoj konkurenciji prva dva mjesta su također zauzele Etiopljanke. Prva je bila Ashete Bekere (2:20:14), druga njena sunarodnjakinja Mare Dibaba (2:20:21),  a treća Kenijka Sally Chepyego (2:21:06).  Velika favoritkinja Kenijka Gladys Chirono nije završila utrku.