50 KM

Imamo novu svjetsku prvakinju i prvaka; do zlata stigli u neljudskim uvjetima, a jedina Hrvatica nije završila

29.09.2019 u 09:23

Kineskinja Liang Rui (4:23:26), svjetska rekorderka u brzom hodanju na 50 km, osvojila je naslov svjetske prvakinje u toj disciplini, a Japanac Yusuke Suzuki (4:04:20) naslov svjetskog prvaka u muškoj konkurenciji u istoj disciplini na 17. svjetskom atletskom prvenstvu koje se održava u Dohi

Rui je slavila ispred sunarodnjakinje Li Maocuo (4:26:40) i Talijanke Eleornore Anne Giorgio (4:29:13). Iza Suzukija na drugom mjestu je bio Portugalac Joao Vieira (4:04:59) i Kanađanin Evan Dunfee (4:05:02).

Hrvatska je imala jednu predstavnicu u brzom hodanju na 50 km, to je bila Ivan Renić koja na žalost nije završila utrku.

Utrka je kao i ženski maraton dan ranije održana u nevjerojatnim vremenskim prilikama, po velikoj vrućini i uz visok postotak vlage zraka. To je također bila vjerojatno zadnja utrka u brzom hodanju na svjetskom prvenstvu, dok će se u Tokiju sljedeće godine zadnja takva utrka održati na OI.

Prva utrka u brzom hodanju na 50 km održana je na OI 1932. i na programu je bila na svim dosadašnjim svjetskim prvenstvima u muškoj konkurenciji, a od prije dvije godine i u ženskoj konkurenciji.

Međunarodna atletska federacija (IAAF) još nije donijela konačnu odluku hoće li se utrka u brzom hodanju na 50 km održati na sljedećem Svjetskom prvenstvu u Eugeneu 2021., ali predsjednik IAAF-a Sebastian Coe jasno je rekao da se ta disciplina mora ili prilagoditi ili promijeniti.

• +7
Liang Rui Izvor: EPA / Autor: NOUSHAD THEKKAYIL

To bi značilo da će se umjesto 50 km održavati utrke na 10 do 30 km već na SP-u u SAD-u, a sigurno na SP 2023. u Budimpešti. Trenutačno se brzi hodači na SP-u natječu u utrkama na 20 km i na 50 km.