ŠTEMBERGER PREGAZIO MRAVE

Zadar svladao Cibonu i prešao ju u poretku

04.01.2009 u 11:14

Prvo novogodišnje, ukupno 15. kolo regionalne košarkaške lige obilježila su dva hrvatska dvoboja. U oba su slavili dalmatinski klubovi, a posebno je vrijedna pobjeda Zadra

Krešinu dvoranu ispunilo je više od osam tisuća navijača, i Zadar ih nije razočarao. Pobjedom protiv Cibone rezultatom 86:77 preskočili su najveće rivale na ljestvici i sada su oni u položaju za završni turnir. Ako ta dva kluba nakon 26 odigranih kola budu imala jednak omjer, u borbu za trofej će Zadar zbog dvije međusobne pobjede.

U prvom dijelu Cibona je ostvarila malu prednost, a početkom druge četvrtine ju i povećavala. Ipak, već do velikog odmora Zadar je već stekao dvoznamenkastu prednost koju, osim euforičnoj publici, može zahvaliti Stipčeviću i Ivanovu. Dok je Rok bio zadužen za kreaciju, Ivanov je 'privatizirao' reket i Cibona do kraja druge četvrtine nije imala nijedan napadački skok.

Ovu Perasovićevu Cibonu skoro je nemoguće slomiti, tako su Zagrepčani i u ovom slučaju do zadnje minute ostali u igri za preokret, no domaćin je imao više raspoloženih pojedinaca i zasluženo je slavio. Stipčević je pogodio 22 koša (šut 4/5, penali 12/12) uz pet dodavanja, dok je Bugarin Ivanov upisao jednak broj koševa i asistencija, uz nešto slabiji šut, ali i osam skokova. Osim njih dvojice, dvoznamenkasti učinak imali su i Gečevski i Ružić (po 11), te Perić sa 10 koševa.

Kod Cibone je prednjačio Amerikanac koji je s momčadi odradio tek jedan trening Anderson, sa 18 koševa, a pratili su ga samo Vukušić i Kus sa 12. Za ovakav Zadar, premalo.

I u drugom zagrebačko-dalmatinskom dvoboju momčad iz metropole parket je napustila poražena. Split je u Trnskom svladao Zagreb rezultatom 78:65, uz čak 31 koš najboljeg igrača kola, Siniše Štembergera.

Zagreb, koji je igrao bez najboljeg igrača Ante Tomića, zadnji je put u dotad izjednačenoj utakmici priprijetio tri minute prije kraja, kada su došli na zaostatak od tri koša, no Siniša Štemberger još je jednom povukao i Splitu osigurao prilično uvjerljivu pobjedu.

Od ostalih susreta vrijedi istaknuti pobjedu Partizana u Domžalama. Nije čudno da je Helios poražen, no impresionira obrana Beograđana koja je u prvih 30 minuta domaćinu dozvolila minornih 29 koševa. Susret je završio rezultatom 49:59.