SJAJNO ZAKUCAVANJE HEZONJE

Westbrookov triple-double kakav nikada nije viđen, loša večer Hrvata

30.03.2017 u 10:14

Hrvatski košarkaši nisu imali uspješnu večer na NBA parketima, jer su sve njihove momčadi poražene uz relativno skromne učinke naših igrača od kojih je najbolji bio Dario Šarić sa 15 koševa, ali s lošim šutem iz igre 5-18, uz sedam skokova i četiri asistencije u domaćem porazu Philadelphije od Atlante 92:99.

Orlando je na svom parketu poražen 106:114 u dodatnig pet minuta dvoboja s Oklahoma Cityjem za koji je Russell Westbrook postigao čak 57 koševa uz 13 skokova i 10 asistencija te ostvario 38. ovosezonski triple-double učinak. Takav triple-double tj. s tako velikim brojem koševa još nikada u povijesti NBA lige nije viđen. Čudesna sezona za Westbrooka!

Westbrook je drugu utakmicu zaredom odbio izgubiti. Nakon što je u Dallasu ubacio 12 od posljednjih 14 poena Thundera, čime je njegova momčad nadoknadila zaostatak od 13 koševa koji je imala samo pet minuta prije kraja dvoboja i došla do pobjede s minimalnih 92-91. U Orlandu je OKC zaostajao 14 koševa (79-93) kad je na satu ostalo nešto više od šest minuta. Westbrook je do tada ubacio 31 koš te imao po osam asistencija i skokova. I onda je krenuo.

U šest minuta Westbrook je ubacio 19 od 23 koša njegove momčadi do kraja regularnog dijela utakmice, uključujući i vrlo tešku tricu sa osam metara za izjednačenje na 102-102 sedam sekundi prije isteka 48. minute. No, da kojim slučajem utakmica nije otišla u produžetak, Westbrook bi ostao bez 'triple-double' učinka, jer je do dvoznamenkastih brojeva u stupcu za skokove i asistencije došao tek u dodatnih pet minuta, u kojima je usput nastavio zatrpavati koš šokiranih Magica. Od Thunderovih 12 koševa Westbrook je ubacio sedam, a njegova predstava je natjerala čak i navijače Orlanda da mu počnu klicati: "MVP! MVP!"

U povijesnom 'triple-doubleu' Westbrook je ubacio 57 koševa uz 13 skokova i 11 asistencija, Orlando će pamtiti utakmicu po ispuštenoj prednosti od čak 21 koša iz drugog poluvremena, čime su omogućili košarkašima Thundera da ostvare najveći preokret u klupskoj povijesti. Uz Westbrooka su najzaslužniji za pobjedu bili turski centar Enes Kanter sa 17 koševa i 10 skokova te bivši Orlandov igrač Victor Oladipo koji je ubacio 13 poena. Najbolji strijelci Magica bili su Evan Fournier sa 24 koša i Terrence Ross sa 23 poena. Mario Hezonja je za Magic u 18 minuta na parketu ubacio četiri koša, uz pet skokova i dvije asistencije. No, njegovo zakucavanje ipak je proglašeno jednim od najboljih poteza na utakmici. Pogledajte ga OVDJE.

Washington je poražen sa 124-133 na gostovanju kod Los Angeles Clippersa, a Bojan Bogdanović je za Wizardse odigrao 15 minuta te ubacio tri koša uz dva skoka.

Kad je u pitanju nadoknađivanje velikog rezultatskog zaostatka, pravi su majstori i Golden State Warriorsi, što su dokazali i na jednom od najtežih gostovanja, onom u AT&T Centeru, gdje domaće utakmice igraju San Antonio Spursi. Momčad Gregga Popovicha sjajno je otvorila utakmicu, za razliku od gostiju, koji su do prvog koša stigli nakon više od četiri minute igre, kad je San Antonio već vodio 15-0. U sedmoj minuti je bilo 23-3 za Spurse, a najvećih 29-7 minutu i pol poslije, nakon trice LaMarcusa Aldridgea.

Do kraja prve četvrtine gosti su uspjeli zaostatak svesti na 'samo' 16 poena (33-17), a već u drugoj četvrtini probuđeni su Warriorsi nadoknadili gotovo sav minus pa su Spursi na veliki odmor otišli sa svega tri koša viška (57-54). Nakon 80 sekundi igre u drugm poluvremenu Klay Thompson je pogodio tricu kojom je Golden State prvi put na utakmici poveo (59-57) i do kraja dvoboja dviju momčadi s najboljim učinkom u ligi ostao u prednosti koja je narasla do najvećih +14 (110-96) nakon trice Davida Westa u posljednjoj minuti.

Westu je za tricu asistirao Stephen Curry koji je predvodio Warriorse sa 29 koševa i 11 asistencija.

"Nikada ne smiješ odustati i pomisliti da nema povratka, bez obzira završi li to na kraju pobjedom ili porazom. Kroz naša iskustva u posljednje tri sezone spoznali smo da imamo ono što je potrebno za pobjeđivanje na različite načine", rekao je Curry nakon velikog preokreta u kojem je najveću pomoć imao od Klaya Thompsona koji je ubacio 23 koša.

Pobjeda kojom su Warriorsi gotovo i teoretski potvrdili startni 'broj 1' uoči doigravanja nije bila jedina dobra vijest za aktualne NBA doprvake iz San Antonija. Na jutarnjem treningu uoči dvobja u sportskoj se opremi pojavio i Kevin Durant te se okušao u igri "1 na 1" protiv Willieja Greena, jednog od pomoćnika Stevea Kerra.

"Kevin ga je dobro 'namlatio'. To je dobar znak. Bio bih zabrinut da ga je Willie pobijedio", našalio se Kerr te dodao kako nema još čvrstog datuma za povratak Duranta u momčad.

Ovosezonsko najveće pojačanje Golden Statea izvan parketa je od 1. ožujka, kad je u dvoboju s Washingtonom zadobio ozljedu lijevog koljena, nakon što mu je na nogu pao suigrač Zaza Pachulia. Do tog trenutka Durant je imao prosjek od 25,3 koševa, 8,2 skokova i 4,8 asistencija.

Ako je na Zapadu borba za 'broj 1' gotova, na Istoku se sve zakompliciralo, od borbe za vrh do borbe za posljednja dva mjesta koja vode u doigravanje. Boston (48-27) je domaćim porazom od Millwaukeeja 100-103 kompromitirao svoje izglede da prekine dominaciju Clevelanda (47-26) u Istočnoj konferenciji. Buckse (39-26) je do pobjede vodio  Giannis Antetokounmpo sa 22 koša i devet skokova, dok je Kris Middleton ubacio 19 poena, ali ključnim se pokazao težak koš novaka Malcoma Brogdona (16 poena, 9 asistencija) za konačnih 103-100 tri sekunde prije kraja. Prvi igrač Celticsa bio je Isaiah Thomas sa 32 koša.

Pobjeda Miamija (37-38) u New Yorku od 105-98 i poraz Indiane (37-38) u Memphisu sa 110-97 doveli su Heat na sedmo mjesto s istim učinkom kakav imaju i osmoplasirani Pacersi. Izjednačeni su i petplasirana Atlanta i šesti Milwaukee (39-36). Ambicijama Indiane i Miamija da se ponovno nađu u doigravanju najveća prijetnja su Chicago Bullsi (35-39), a od 'playoffa' još nisu odustali ni Detroit (34-41), ni Charlotte (34-41).

Pistonsi su izgubili posljednjih pet dvoboja, a Hornetsi su došli do gostujuće pobjede u Torontu 110-106 koja ih je ostavila u utrci. Marco Belinelli je 21 košem i Kemba Walker sa 19 predvodili su strijelce Charlottea za koji je Marvin Williams dodao 18 poena uz 12 skokova. DeMar DeRozan je ubacio 28 koševa za Raptorse.