06.09.2013 u 14:41

• +4

EP u košarci Hrvatska - Gruzija

Izvor: Pixsell / Autor: Igor Kralj

U 2. kolu Eurobasketa, u utakmici koja je našim košarkašima značila ostanak u igri za jedno od prva tri mjesta u skupini, Hrvatska je nadigrala nezgodnu i borbenu Gruziju 77:76

U Celju se odvijala prava drama i nakon katastrofalnog poraza od Španjolske u 1. kolu našim se košarkašima nije bilo lako psihički i fizički vratiti. U dramatičnoj utakmici naše je na životu držao šut izvana (trice 11-22!), a posebno je raspoložen bio Dontaye Draper. No koš odluke zabio je centar Ante Tomić. Tako je jedva iščupana važna pobjeda.

'Sretan sam. Želimo u sljedeći krug i idemo utakmicu po utakmicu. Nadam se da ćemo ovako nastaviti', kazao je Draper.

U prve dvije četvrtine gledali smo izjednačenu igru, a kada je Hrvatska uspjela otići na plus osam (25:17) Gruziju je u život vratio 28-godišnji Ricky Hickman koji je u prvih 20 minuta ubacio 15 koševa.

Na odmor su naši košarkaši otišli s minimalnim vodstvom 35:34, a ostaje dojam kako se, da je bilo malo više koncentracije kod zicera te bolje reakcije u obrani na odmor moglo otići s puno većom razlikom.

U prvih 20 minuta četiri hrvatska košarkaša ubacila su više od šest koševa (Bogdanović, Draper, Ukić i Simon), a dobra je vijest što smo tri u tom razdoblju gađali 5-10.

DONTAYE DRAPER

U drugom poluvremenu hrvatski su košarkaši krenuli puno agresivnije, ali to nije urodilo plodom i kako se utakmica bližila kraju nervoza je bila sve veća.

Nakon našeg vodstva 40:36 Gruzija je serijom od 9:0 otišla na pet razlike (45:40) i Repeša je morao pozvati time-out jer su Sanikidze i društvo opasno prijetili te su nakon 30 minuta poveli sa 52:50.

U toj trećoj četvrtini posebno je dobar bio Dario Šarić koji je zabio nekoliko lakih koševa, a kao asistent jako je raspoložen bio 217 cm visoki centar Ante Tomić. Ali obrana i organizacija u napadu je bila zabrinjavajuće loša.

U posljednjih deset minuta po govoru tijela naših košarkaša vidjelo se kako više žele pobjedu, a kada je proradila obrana Drapera, Bogdanovića i društvo krenulo je u napadu.

No Tsintsadze i društvo nisu se predavali i u završnici se odvijala prava drama. Nakon vodstva Gruzije 68:67 naše su na životu držali Draper i Damir Markota tricama.

U posljednju minutu ušlo se rezultatom 73:73, a nakon što je Tomić pogodio oba slobodna bacanja počela je prava igra živaca.

Sanikidze je 22 sekunde prije kraja zabio tešku tricu i nakon time-outa lopta odluke je bila u rukama Hrvatske.

Ante Tomić je devet sekundi prije kraja postigao koš za 77:76 i vrlo važnu pobjedu Hrvatske. Spas u zadnji tren!

Kod Hrvatske najefikasniji su bili Dontaye Draper sa 16, Bojan Bogdanović sa 15 koševa i Dario Šarić sa 12 koševa.

Kod Gruzije najbolji je bio šuter George Tsintsadze sa 25 koševa (trice 2-5) i Amerikanac Ricky Hickman sa 20 koševa.