EUROLIGA

Turci pali u Rusiji i Španjolskoj, Pao jedva dobio Žalgiris

28.12.2012 u 23:08

Košarkaši moskovskog CSKA na uvjerljivi su način otvorili natjecanje u TOP 16 fazi Eurolige, te su u ogledu 1. kola skupine E na domaćem parketu pobijedili Efes Anadolu 90:71, dok je Panathinaikos sa 67:66 dobio Žalgiris. U skupini F još jedan uvjelrjiv poraz Turaka. Barcelona je sa 100:98 slavila protiv Fenerbahčea

Turska momčad je uspjela parirati samo tijekom prvog dijela, pa je tako nakon 20 minuta rezultat bio 42:42. No, u nastavku je CSKA predvođen Weemsom i Krstićem uništio gosta iz Turske i pobijedio s uvjerljivih 90:71.

Ta su dva košarkaša ogled završila sa po 22 poena, s tim da je Sonny Weems tome dodao i po tri skoka i asistencije, kao i odličnih 4-5 za tri poena. Nenad Krstić je, pak, imao tri skoka i šut 8-9 za dva poena.

Na drugoj je strani solidnu partiju odradio hrvatski košarkaš Stanko Barać koji je igrao 14 minuta, te je postigao sedam poena uz četiri skoka i jednu asistenciju. Iz igre je gađao 3-6, kao i 1-2 s linije slobodnih bacanja. Najbolji je kod Efesa bio Jordan Farmar sa 24 poena, šest asistencija i četiri skoka.

Recimo da je na tribinama dvorane sjedio i hrvatski košarkaš Zoran Planinić koji je samo 24 sata ranije predvodio svoj Himki do pobjede kod Beşiktaşa.

Idealno otvaranje TOP 16 faze Eurolige su imali košarkaši Barcelone koji su na domaćem parketu, u 1. kolu skupine F, doslovno razbili istanbulski Fenerbahçe sa 100:78.

Apsolutno je sve funkcioniralo u igri Barcelone koja se od starta odvojila od suparnika i potom nemilosrdno pumpala prednost. Vrlo brzo se Barcelona odvojila na veliku razliku, pa su čak i u ovoj utakmici određenu poštedu dobili oni najbolji igrači katalonske momčadi.

Hrvatski košarkaš Ante Tomić se itekako iskazao u redovima Barcelone, pa je tako za 21 minutu postigao 12 poena, ali je imao i čak 11 skokova, te pet asistencija. Bio je prvi skakač utakmice, a iz igre je promašio samo jedan šut (5-6, uz 2-2 s linije slobodnih bacanja). Sa 14 poena su prvi strijelci Barcelone bili Navarro i Huertas.

Bojan Bogdanović je, pak, bio najbolji igrač poražene momčadi. Za 31 minutu je ubacio 19 poena (14 u prvom dijelu), a imao je i skok, te dvije asistencije. Za dva poena je Bogdanović gađao 4-9, za tri 2-3, te 5-5 s linije slobodnih bacanja.

Napeto je bilo u Ateni gdje je Panathinaikos pobijedio Žalgiris 67:66, a Dariuš Lavrinovič je u zadnjoj sekundi promašio šut za pobjedu gostiju. Panathinaikos je vodio kroz prvo poluvrijeme, no gosti iz Kaunasa su stisli u drugom dijelu i polako spuštali zaostatak.

Tri minute prije kraja je Žalgiris poveo i sa četiri poena razlike, ali se ušlo u neizvjesnu završnicu gdje su sretniji i spretniji bili domaćini.

Kod Panathinaikosa je Roko Ukić odigrao 22 minute, te je ubacio dva poena uz tri skoka, ali i osam asistencija. Prvi je strijelac bio nekadašnji NBA igrač Jason Kapono koji je ubacio 16 poena (4-6 za tri).

Marko Popović je na drugoj strani postigao šest poena za 24 minute, uz tri skoka i dvije asistencije. Za dva je promašio jednu loptu, a pogodio je dvije od pet trica.