EUROBASKET

Španjolci pregazili Poljsku, nova pobjeda BiH

08.09.2013 u 20:50

Uvjerljivom pobjedom 89-53 nad Poljskom košarkaši Španjolske došli su na mali korak od plasmana u drugi krug natjecanja Europskog prvenstva u Sloveniji...

Šuterski vrlo raspoložena Španjolska uništila je Poljake u prvih 20 minuta utakmice, dopustivši im svega 13 poena do poluvremena! Španjolci su pak ubacili 49, pa je razlika na poluvremenu iznosila nevjerojatnih +36!

Španjolci se nisu ni tada zaustavili pa su treću dionicu dobili s novih 10 poena razlike, no potom su u posljednjih 10 minuta popustili i dozvolili Poljacima da ublaže iznimno težak poraz.

S omjerom pobjeda i poraza 3-1 Španjolska je na pragu ulaska u drugi krug natjecanja, a iz istog ju mogu izbaciti Gruzija i Hrvatska, ukoliko obje reprezentacije slave u posljednja svoja dva dvoboja. Domaćin je već osigurao drugu fazu natjecanja.

Košarkaši Finske dovršili su sjajan posao i izborili drugu fazu natjecanja pobjedom protiv Rusije nakon dva produžetka 86-83. Činilo se da će Rusi do prve pobjede u svom četvrtom nastupu na Eurobasketu, no nervoznom su završnicom regularnog dijela utakmice ipak tu priliku ispustili.

Statistike momčadi:

Španjolska 60
Igrač Min. Šut 2 Šut 3 Šut 1 Sko. Ast. Poe.
Ekipa - - - 6

Prvih pet minuta produžetaka nije dalo pobjednika susreta, no zato drugih pet, vrlo nervoznih minuta, jest. Finci su poveli u završnici i onda mirnijim izvođenjem slobodnih bacanja od Rusa slavili i osvojili treće mjesto u skupini. Teoretski bi mogli i do drugog, pa čak i prvog mjesta, no za to im je potrebna visoka pobjeda u posljednjem kolu protiv moćne Grčke.

Najefikasniji igrač pobjedničke momčadi bio je Huff s 20 poena, dok je kod Rusa Šved ubacio 25.

Na životu su ostali košarkaši Bosne i Hercegovine koji su slavili protiv Makedonije 62-54 i praktički ju ispratili s turnira. Bio je to susret u kojem samo pobjednik ostaje u igri za prva tri mjesta koja vode u drugu fazu natjecanja, a BiH, koju s izborničke klupe vodi Aco Petrović, je novom sjajnom posljednjom četvrtinom ugrabila tu nadu. Bosansko-hercegovački su košarkaši gubili s četiri razlike uoči posljednje dionice, no onda su 10 minuta riješili u svoju korist rezultatom 21-9.

Mirza Teletović i Nihad Đedović bili su najefikasniji igrači susreta s 22, odnosno 20 poena, dok su Makedoniju predvodili Bo McCalebb i Pero Antić sa po 19, odnosno 17 koševa.

I Velika Britanija je pobjedom nad Njemačkom zakomplicirala stanje u skupini A, te bi uz malo sreće mogla izboriti drugu fazu natjecanja. U Ljubljani je Njemačka pala s 81-74.