Dvojac na pariće

Slovenci uzeli i drugu medalju: Veterani do bronce!

02.08.2012 u 14:29

Nakon olimpijskog zlata i srebra – koje već imaju u svojoj kolekciji - Čop i Špik osvojili su u londonu broncu. Tako je Slovenija nakon zlata u ženskom hrvanju s dvije medalje izbila na ukupno 20. mjesto

Veliki uspjeh ostvarili su legendarni slovenski veslači, 40-godišnji Iztok Čop i sedam godina mlađi Luka Špik, koji su u finalu utrke dvojaca na pariće na Olimpijskim igrama u Londonu osvojili brončanu medalju

Čopu i Špiku to je treća zajednička medalja, nakon što su 2000. godine u Sydneyju u istoj disciplini bili zlatni, a četiri godine kasnije u Ateni srebrni. Iztok Čop je, pak, svoju prvu olimpijsku medalju, broncu u dvojcu bez kormilara, osvojio prije 20 godina u Barceloni s Denisom Žvegeljom. Nakon osvajanja svoje četvrte olimpijske medalje, okončao je veliku karijeru koju je obogatio s 11 medalja sa svjetskih prvenstava, od toga četiri zlatne...

Slovenci su silovito krenuli u finalnu utrku, te su nakon 1.000 metara, na polovici staze, imali dvije sekunde prednosti pred Argentincima. No, prava utrka je tek počela jer su tada napali najveći konkurenti, prvo Talijani, a onda i Novozelanđani. Na kraju, Nathan Cohen i Joseph Sullivan iz Novog Zelanda su osvojili zlato, za sekundu i 13 stotinki sporiji su bili srebrni Talijani Alessio Sartori i Romano Battisti, dok su Špik i Čop, koji više nisu mogli pratiti jak ritam konkurenata u završnici, obranili napad Argtentinaca u borbi za broncu...

Zanimljivo, Iztok Čop nije bio potpuno zadovoljan...

'Naporno smo radili zadnjih osam, deset mjeseci, bili smo usredotočeni samo na ovu utrku. Još uvijek imamo malo i gorak okus, jer smo željeli osvojiti zlatnu medalju. Krenuli smo silovito, Luka je toliko potegnuo da sam se bojao da će nešto slomiti. No, suparnici su nas uhvatili, pa smo u zadnjih 15-20 sekundi morali braniti treće mjesto. Možda sada nisam tako sretan zbog ove bronce, ali već za pola sata će biti drukčije. Da mi je netko prije 14 dana ponudio broncu, prihvatio bih', izjavio je nedugo po završetku utrke za Slovensku televiziju Čop.

U finalnoj utrci lakih četveraca, veslači Južnoafričke Republike osvojili su zlatnu medalju, s 25 stotinki prednosti pred srebrnim Britancima, odnosno 32 stotinke pred brončanim Dancima.

Veslačice su se borile za medalje u osmercu. Zlatnu medalju osvojila je posada SAD-a, ispred srebrne Kanade i brončane Nizozemske.