UTAKMICA ZA PAMĆENJE

Promijenjene knjige rekorda; Dinamo je to još napravio samo Partizanu, a Oršić je srušio Cvitanovića

02.02.2019 u 20:38

Subotnjih 7:2 tek je drugi ovakav rezultat plavih na domaćem travnjaku u cijeloj povijesti. Jedini prethodni slučaj u kojem je Dinamo u službenoj utakmici slavio sa 7:2 datira od prije više od pola stoljeća, iz 20. svibnja 1964. kad su Zagrepčani u polufinalu Kupa nadigrali Partizan

Trostruki je strijelac bio Slaven Zambata, dva je gola zabio Zdravko Rauš, po jedan Rudolf Belin i Stjepan Lamza. Dinamo je izvan Zagreba samo jednom slavio sa 7:2, i to u europskoj utakmici: u 1. kolu Kupa velesajamskih gradova u sezoni 1961/'62. pobijedili su gradsku reprezentaciju Kopenhagena, piše gnkdinamo.hr.

Dvoboj protiv Rudeša donio je još jednu zanimljivost: Mislav Oršić autor je najbržega Dinamova hat-tricka u HT prvoj ligi! Rudešovu je mrežu tresao triput, i to u razmaku od sedam minuta: od 57. do 64. Da je bio 'samo' minutu brži, probio bi se i na vrh ljestvice najbržih 'hat-trickova' u povijesti cijele HNL.

Na vrhu se zasad vijori Davor Vugrinec koji je u dresu Zagreba zabio tri pogotka za samo šest minuta, i to u utakmici u kojoj je njegova momčad – poražena. Osijek je studenom 2009. godine pobijedio Zagreb sa 5:3, a Vugrinec je prvo smanjio na 2:1, potom na 3:2 te izjednačio na 3:3. U tih su šest minuta, dakle, postignuta ukupno četiri gola jer se između tri Vugrinčeva pogotka 'ugurao' i Osijek povisivši vodstvo na 3:1.

• +10
Hrvatski Telekom Prva liga, 19. kolo, Dinamo - Rudeš Izvor: Pixsell / Autor: Matija Habljak/PIXSELL

Oršićev je hat-trick drugi najbrži u povijesti HT Prve lige, a drugo mjesto dijeli s bivšim napadačem Osijeka, Petrom Krpanom, koji je u sezoni 2001/'02. u pobjedi protiv Hrvatskog dragovoljca sa 6:1 mrežu tresao od 75. do 82. minute, ali pritom je dva od ta tri gola zabio iz jedanaesterca.

Dosadašnji je najbrži Dinamov 'hat-trick' u HT Prvoj ligi držao Igor Cvitanović iz sezone 1995/'96. kad je u pobjedi protiv Hrvatskog dragovoljca sa 6:0 zabijao u razmaku od 71. do 80. minute.

Dinamo – Rudeš 7:2, 19. kolo 2018./19. (sažetak) Izvor: Društvene mreže

Dinamove pobjede sa 7:2:

Kup velesajamskih gradova, 1961/'62.: Kopenhagen – Dinamo 2:7

Jugoslavenski kup, 1963/'64.: Dinamo – Partizan 7:2

Prva HNL, 2018/'19.: Dinamo – Rudeš 7:2.

Prva HNL, najbrži 'hat-trick': 1. Davor Vugrinec (Zagreb), 6 minuta (2009/'10., Osijek – Zagreb 5-3); 2. Mislav Oršić (Dinamo), 7 minuta (2018/'19., Dinamo – Rudeš 7-2); Petar Krpan (Osijek), 7 minuta (2001/'02., Osijek – Hrvatski dragovoljac 6-1); 4. Mate Dragičević (Šibenik), 8 minuta (2001/'02., Hrvatski dragovoljac – Šibenik 0-4); Tomislav Erceg (Hajduk), 8 minuta (1993/'94., Hajduk – Pazinka 5-1); 6. Igor Cvitanović (Dinamo), 9 minuta (1995/'96., Dinamo – Hrvatski dragovoljac 6-0); 7. Ivan Krstanović (Zadar), 10 minuta (2014/'15., Lokomotiva – Zadar 1-5)