BIT ĆE SPEKTAKL

Poznati su sudionici Final Foura nogometne Lige nacija; završni turnir izborile su zaista sve moćne reprezentacije

Nakon Francuske i Španjolske, plasman na završni turnir elitnog razreda Lige nacija izborile su i reprezentacije Belgije i Italije

Zanimljivo, na Final Fouru neće nastupiti niti jedna od četiri reprezentacije koje su izborile plasman na završnom turniru u prvom izdanju ovoga natjecanja. Podsjetimo, lani su u Portugalu nastupili domaćin, Engleska, Nizozemska i Švicarska, a naslov je pripalo Porugalu koji je u finalu porazio Nizozemsku sa 1:0.

Francuska i Španjolska su plasman na Final Four izborili u utorak, dok su večeras to ostvarili Belgija i Italija.

Belgija je u izravnom sudaru za prvo mjesto u Leuvenu pobijedila Dansku sa 4:2, a domaćinu je bio dovoljan i bod za osvajanje prvog mjesta.

Belgija je povela u trećoj minuti golom Tielemansa, izjednačio je Wind u 17. minuti, a potom je Lukaku golovima u 56. i 69. minuti doveo Belgiju do dva gola prednosti. Autogol Chadlija u 87. minuti vratio je Dansku u život, no samo minutu kasnije De Bruyne je razriješio sve dvojbe.

• +4
Engleska - Island, Liga nacija 2020. Izvor: EPA / Autor: Neil Hall / POOL

U drugom susretu iz ove skupine Engleska je pobijedila Island sa 4:0. Strijelci za 'Gordi Albion' bili su Rice (20), Mount (24) i Foden (80, 84)

Put na završni turnir osvojila je i Italija koja je u Sarajevu pobijedila Bosnu i Hercegovinu sa 2:0 golovima Belottija (22) i Berardija (68).

U drugom susretu Nizozemska je u Chorzowu okrenula rezultat protiv Poljske slavivši sa 2:1. Poljska je povela u 6. minuti golom Jozwiaka, no gosti su u nastavku susreta okrenuli rezultat golovima Depaya (77-11m) i Wijnalduma (84).

Na koncu je Italija osvojila prvo mjesto u skupini sa 12 bodova, Nizozemska ima 11 bodova, Poljska sedam, a BiH dva boda.

• +4
BiH - Italija, Liga nacija 2020. Izvor: EPA / Autor: FEHIM DEMIR

Završni turnir drugog izdanja Lige nacija održat će se od 6. do 10. listopada iduće godine, dok će ždrijeb polufinalnih parova biti 3. prosinca ove godine.

Final Four će se igrati u Italiji, polufinalni susreti su na rasporedu 6. i 7. listopada 2021. godine, dok će susret za treće mjesto i finale biti 10. listopada.

Dodajmo kako su iz elitnog razreda Lige nacija ispali Švedska, Bosna i Hercegovina i Island, dok će četvrti putnik u niži rang biti Švicarska ili Ukrajina.

SUDIONICI FINAL FOURA: Francuska, Španjolska, Belgija, Italija

ISPALI: Švedska, Bosna i Hercegovina, Island, te Švicarska ili Ukrajina

• +4
Bjelorusija - Albanija, Liga nacija, 2020. Izvor: EPA / Autor: Malton Dibra

Nogometne reprezentacije Mađarske, Češke, Walesa i Austrije izborile su plasman u elitni razred Lige nacija nakon što su osvojili prva mjesta u skupinama Lige B.

Wales je u izravnom susretu za prvo mjesto u skupini 4 u Cardiffu pobijedio Finsku sa 3:1. Strijelci za domaći sastav bili su Wilson (29), James (46) i Moore (84), dok je gol za goste, koji su od 12. minute igrali bez isključenog Uronena, zabio Pukki 63).

U skupini 3 za plasman u viši rang borili su se Rusija, Mađarska i Turska, a na koncu su slavili Mađari koji su nedavno izborili i plasma na EURO.

Mađarska je kod kuće pobijedila Tursku sa 2:0 (Siger 57, Varga 90+4), a pomogao joj je i težak poraz Rusije u Srbiji sa 0:5. Golove za Srbiju zabili su Radonjić (10), Jović (25, 45+1), Vlahović (41) i Mladenović (64). Na kraju Mađari idu u rang više, a Turska je od situacije u kojoj se borila za prvo mjesto na koncu ispala.

U skupini 1 Austriji je trebao bod protiv 'ranjene' Norveške i na koncu je završilo 1:1.

Norveška je povela u 61. minuti golom Zahida i da je uspjela zabiti još jedan gol prošla bi dalje. No, domaćin je u samoj završnici uspio izjednačiti preko Grbića.

U skupini 2 za 'jedinicu' su se borili Škotska i Češka.

Škoti, koji su imali bod više, gostovali su u Izraelu, dok je Češka kod kuće ugostila Slovačku. Češka je slavila sa 2:0, dok je Škotska izgubila u Izraelu sa 0:1.

Iz Lige B ispali su Slovačka, Sjeverna Irska, Turska i Bugarska.

• +23
Hrvatska - Portugal, Liga nacija Izvor: Pixsell / Autor: Milan Sabic/PIXSELL

LIGA A

Skupina 1:

• BiH - Italija 0-2 (Belotti 22, Berardi 68)
  • Poljska - Nizozemska 1-2 (Jozwiak 6 / Depay 77-11m, Wijnaldum 84)

LJESTVICA:

• 1. Italija 6 3 3 0 7-2 12
  • 2. Nizozemska 6 3 2 1 7-4 11
  • 3. Poljska 6 3 1 2 5-4 7
  • 4. BiH 6 0 2 3 3-9 2

Skupina 2:

• Belgija - Danska 4-2 (Tielemans 3, Lukaku 56, 69, De Bruyne 88 / Wind 17, Chadli 87-ag)
  • Engleska - Island 4-0 (Rice 20, Mount 24, Foden 80, 84)

Skupina 3

• HRVATSKA - Portugal 2-3 (Kovačić 29, 65 / Ruben Dias 52, 90, Felix 60)
  • Francuska - Švedska 4-2 (Giroud 16, 59, Pavard 36, Coman 90+4 / Claesson 5, Quaison 88)

LJESTVICA:

• 1. Francuska 6 5 1 0 12-5 16
  • 2. Portugal 6 4 1 1 12-4 13
  • 3. HRVATSKA 6 1 0 5 9-16 3
  • 4. Švedska 6 1 0 5 5-13 3

Skupina 4:

• Španjolska - Njemačka 6-0 (Morata 17, Torres 33, 55, 72, Rodri 38, Oyarzabal 89)