za povijest

Neymar prvo zapucao penal, a onda srušio rekord legendarnog Pelea

09.09.2023 u 09:04

Neymar je zabio dva gola protiv Bolivije u pobjedi 5:1 u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo i tako postao najbolji strijelac u povijesti brazilske reprezentacije

Južnoamerikanci su započeli kvalifikacije za SP 2026. godine, a na samom startu Brazil je pred svojim navijačima razbio Boliviju 5:1.

Ovu će utakmicu posebno pamtiti Neymar koji je zabio dva gola te tako na listi najboljih strijelaca brazilske reprezentacije prestigao legendarnog Pelea.

A za Neymara je loše započelo jer je u 17. minuti zapucao penal, njegov je udarac lako obranio bolivijski golman Viscarra Bruckner. No, Bolivija je loša, za 1:0 je u 24. minuti zabio Rodrygo, u 47. minuti je za 2:0 zabio Raphina, a Rodrygo ponovno zabija u 53. minuti.

Povijesni gol je u 61. minuti zabio Neymar koji u sudačkoj nadoknadi zabija i za konačnih 5:1.

U 125 međunarodnih utakmica Neymar je zabio 79 golova, a Edson Arantes do Nascimento Pele, koji je preminuo 29. prosinca prošle godine, postigao je 95 golova za reprezentaciju u 113 utakmica, no tu su uključene i prijateljske utakmice s raznim reprezentacijama Brazila, što Međunarodna nogometna federacija (FIFA) nije priznala. Tako je Pele, trostruki svjetski prvak s Brazilom (1958., 1962., 1970.) , od 1957. do 1971. zabio 77 golova u 92 službene utakmice.

• +7
Brazil - Bolivija, kvalifikacije za SP, 9.8.2023. Izvor: EPA / Autor: SEBASTIAO MOREIRA

Neymar, koji od ljeta igra za saudijski nogometni klub Al Hilal, a ujedno je i kapetan brazilske reprezentacije, ima prosjek od 0,63 gola po utakmici.

'Jako sam sretan, nemam riječi jer nikad nisam zamišljao da ću postići ovaj rekord. Od ovog trenutka, želim reći da to što sam to učinio ne znači da sam bolji od Pelea', rekao je Neymar nakon utakmice.

U drugom susretu večeri Urugvaj s novim izbornikom, Argentincem Marcelom Bielsom, svladao je Čile 3:1. Junak urugvajske pobjede bio je Nicolas de la Cruz koji je bio precizan u 38. i 71. minuti. U međuvremenu je Federico Valverde na kraju prvog poluvremena povećao vodstvo dvostrukih svjetskih prvaka (1930., 1950.). Konačni gol zabio je Arturo Vidal u 74. minuti.