EUROLIGA

Luka Žorić odičan u pobjedi Unicaje, Planinić vodio Himki

08.03.2013 u 22:17

Domaćom pobjedom protiv Montepaschija iz Siene 78:71 u 10. kolu F skupine drugog kruga Eurolige, košarkaši Himkija napravili su korak bliže četvrtfinalu…

Zoran Planinić ubacio je 6 koševa u 29 minuta igre, uz šut 3-4 za dva poena, 0-1 za tri i 0-2 iz slobodnih bacanja. Svoj nastup oplemenio je s čak 9 asistencija i 4 skoka. Imao je jednu osvojenu i tri izgubljene lopte.

Krešimir Lončar postigao je 8 koševa u nešto više od 17 minuta provedenih na parketu, gađajući 4-7 iz igre. Dodao je po jedan skok i asistenciju, ali i dvije izgubljene lopte.

Kelvin Rivers predvodio je Himki s 19 koševa, bez promašaja iz igre. Gađao je 3-3 dvice i 4-4 trice. U talijanskoj momčadi je najbolji bio Bobby Brown sa 17 koševa i 5 asistencija.

Himki je mogao i uvjerljivije pobijediti, budući da je u zadnjoj četvrtini vodio s 19 koševa razlike. No, ipak je nadmašio Sieninu pobjedu od 6 koševa razlike u prvom međusobnom susretu u Top 16 fazi, što bi moglo igrati ulogu nađu li se na kraju ove dvije momčadi u krugu.

Siena drži drugo mjesto na ljestvici s omjerom 7-3, dok je Himki treći s pobjedom manje. Vodeća je Barcelona s omjerom 9-1.

Velik posao obali su košarkaši Unicaje, koje vodi naš Jasmin Repeša, pobjedom u Malagi protiv Panathinaikosa 66:60 u 10. kolu E skupine Lige prvaka. Sjajno je kod domaćina odigrao naš Luka Žorić

Sa 14 koševa, 9 skokova, te po jednom asistencijom i blokadom, Žorić je zaradio valorizacijski indeks učinka 24, najbolji na utakmici. Pogodio je 7 od 10 lopti za dva poena. Posebno treba naglasiti da je imao 5 skokova u napadu, jedan od njih koji je bio posebno važan u zadnjoj minuti. Nakon toga je Marcus Williams zabio tricu za konačnih 66:60. On je bio i najbolji strijelac utakmice s 22 koša. Pogodio je 5 od 7 trica.

Krunoslav Simon, drugi hrvatski košarkaš Unicaje, postigao je 9 koševa i 32 i po minute igre. Gađao je 1-4 dvice, 2-8 trice i 1-1 slobodna bacanja. Dodao je tri skoka i dvije asistencije.

Kod gostiju je najefikasniji bio Jonas Maciulis sa 15 koševa, a odmah do njega naš Roko Leni Ukić sa 14, uz 5 skokova, dvije asistencije i jednu blokadu, te dvije izgubljene lopte. Šutirao je 1-5 dvice, 3-6 trice i 3-4 slobodna bacanja.

Unicaja je stigla do pete pobjede u Top 16 fazi, kojom je zadržala nešto bolje izglede za plasman u playoff, iako je najveći dio susreta provela u lovu na prednost gostiju. No, zadnju četvrtinu je Repešina momčad dobila s 22-7. Iako Panathinaikos ima pobjedu više (6-4 u Top 16 fazi), Unicaja je pobjedom od šest koševa razlike nadmašila pobjedu grčkog sastava iz prvog međusobnog ogleda u Ateni od 5 koševa razlike, što bi na kraju moglo biti važno.

Momčad Caje Laboral, koju vodi hrvatski stručnjak Žan Tabak, slavila je na gostovanju kod Beşiktaşa 83:73 u F skupini, čime je stigla do pete pobjede, dok je turski sastav pretrpio i deseti uzastopni poraz u Top 16 fazi.

U domaćem sastavu je naš Damir Markota postigao 13 koševa u 25 minuta igre, uz dva skoka, dvije asistencije, jednu osvojenu i dvije izgubljene lopte. Gostujuću momčad predvodio je Andres Nocioni s 22 koša.

Tabakova momčad je drugi krug započela s četiri pobjede u nizu, nakon toga je pretrpjela pet uzastopnih poraza, ali je ovom pobjedom prekinula tu crnu seriju.