SP U ATLETICI

Kemboi obranio naslov, tri zlata za SAD

01.09.2011 u 16:17

Sedmoga dana natjecanja na 13. svjetskom prvenstvu u atletici podijeljene su medalje u šest disciplina, a najuspješniji su bili predstavnici SAD-a koji su osvojili tri zlatne medalje

Lashinda Demus (28) je do naslova svjetske prvakinje na 400 metara s preponama stigla s odličnim vremenom od 52.47 sekundi, što je najbolji rezultat sezone i njezin novi osobni rekord, te samo 13 stotinki sporiji rezultat od svjetskog rekorda Ruskinje Julije Pečjonkine. Srebro je sa 52.73 osvojila Jamajčanka Melaine Walker, a broncu Ruskinja Natalija Antjuh sa 53.85.

Naslov svjetskog prvaka u skoku u vis osvojio je Jesse Williams (29) s preskočenih 2,35 metara. Williams je tako potvrdio ulogu favorita jer je u Daegu stigao s najboljim rezultatom sezone od 2,37m. Srebro je s također preskočenih 2,35m osvojio Rus Aleksej Dmitrik, ali je on imao više neuspješnih pokušaja, dok je do bronce stigao Trevor Barry s Bahama s novim osobnim rekordom od 2,32m.

Zlato za SAD u četvrak osvojila je i Jennifer Barringer Simpson (25) u utrci na 1500 metara. Ona je ciljem prošla u vremenu od 4:05.40 minuta. Srebro je pripalo Britanki Hannah England sa 4:05.68, a bronca Španjolki Nataliji Rodriguez sa 4:05.87. Braniteljica naslova, Etiopljanka s bahreinskim državljanstvom Maryam Yusuf Jamal, koja je u Daegu stigla ne u potpunosti spremna, zauzela je posljednje, 12. mjesto u finalu sa 4:22.67.

Kenijac Ezekiel Kemboi (29) obranio je naslov svjetskog prvaka na 3000 metara sa zaprekama. On je dominirao finalnom utrkom, te se u posljednjih 50-ak metara imao vremena našaliti s konkurencijom i proći ciljem kroz osmu stazu s vremenom 8:14.85 minuta. Kemboiju je ovo već peta medalja sa svjetskih prvenstava, nakon tri srebra zaredom (2003. Pariz, 2005. Helsinki, 2007. Osaka) ovo mu je drugo zlato (Berlin 2009., Daegu 2011.). Srebro je osvojio još jedan Kenijac Brimin Kipruto sa 8:16.05, a broncu Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad sa 8:16.09. Nakon utrki Mekhissi-Benabbad se požalio kako ga je Kipruto na nepravilan način blokirao, ali suci nisu uvažili njegovu žalbu.

Naslov prvakinje u troskoku nakon vrlo zanimljivog i izjednačenog natjecanja osvojila je Ukrajinka Olha Saladuha (28) sa 14,94 metara, što je za samo pet centimetara slabije od najboljeg rezultata sezone. Srebro je sa 14,89m osvojila Kazahstanka Olga Ripakova, a broncu sa 14,84m Kolumbijka Caterine Ibargueen. Braniteljica naslova, Kubanka Yargelis Savigne u prvoj je seriji skočila 14,43 metara, ali se pritom ozlijedila, te joj je to ostao jedini ispravan skok u natjecanju koji joj je donio šesto mjesto.

U posljednjoj utrci dana, onoj za atletičare na 400 metara s preponama slavio je europski prvak, Britanac Davide Greene sa 48.26 sekundi. Srebro je ponovno osvojio Portorikanac Javier Culson, koji je bio srebrni i prije dvije godine u Berlinu, sa 48.44, a broncu Južnoafrikanac L.J. Van Zyl, koji je u Daegu stigao s najboljim rezultatom sezone (47.66), sa 48.80. Legendarni Felix Sanchez iz Dominikanske Republike, svjetski prvak iz Edmontona 2001. i Pariza 2003., te srebrni iz Osake 2007., zauzeo je četvrto mjesto sa samo sedam stotinki iza Van Zyla.

Iznenađenje se dogodilo u polufinalu na 1500 metara za atletičare gdje je ispao branitelj naslova, Yussuf Saad Kamel iz Bahreina. On je u vrlo sporoj utrci zauzeo šesto mjesto, a u finale se po plasmanu kvalificiralo prvih pet trkača iz te skupine.