nba liga

Ivica Zubac odigrao još jednu 'double-double' utakmicu, a zablistao je i Luka Šamanić

10.04.2024 u 09:57

Košarkaši Los Angeles Clippersa i teoretski su osigurali plasman u ovogodišnje doigravanje NBA lige te naslov pobjednika skupine Pacific zahvaljujući 105-92 gostujućoj pobjedi protiv Phoenix Sunsa, a važnu ulogu u toj pobjedi imao je i hrvatski centar Ivica Zubac sa 17 koševa, 13 skokova te po dvije asistencije i blokade

Ivica Zubac je na terenu proveo 27:56 minuta uz šut za dva 8-13 te pogođeno jedino slobodno bacanje.

Strijelce Clippersa, koji su igrali bez Jamesa Hardena i Kawhija Leonarda, predvodio je Paul George s 23 koša, dok je Russell Westbrook upisao prvi ovosezonski "triple-double" sa 16 koševa te po 15 skokova i asistencija. Kod Sunsa najefikasniji su bili Kevin Durant s 21 i Bradley Beal s 19 koševa.

Bio je to neobičan dvoboj u kojem su Clippersi nakon prvih 10 minta vodili s nevjerojatnih 35-4, na poluvremenu je bilo 66-33 za goste, da bi sredinom četvrte četvrtine domaći smanjili na samo 91-84. Ipak, Clippersi nisu dopustili kompletan preokret.

Clippersi su ovom pobjedom stigli do učinka pobjeda i poraza 51-28 i drže četvrto mjesto na Zapadu, dok su Sunsi pali na 46-33 i sada su sedmi na Zapadu, odnosno izvan pozicija koje izravno vode u dogravanje već bi posezonu trebali izboriti kroz "play-in".

Na mali korak od osigurala doigravanja stigli su New York Knicksi 128-117 gostujućom pobjedom protiv Chicago Bullsa, a hrvatski veteran u redovima Knicksa Bojan Bogdanović u toj utakmici je imao epizodnu ulogu, za 8:55 minuta provedenih na terenu postiao je tri koša (šut za dva 0-2, trica 1-2) uz po jedan skok i asistenciju. Glavnu je riječ imao Jalen Brunson koji je vodio Knickse do pobjede s 45 koševa, pa Bullsima nisu pomogla ni 34 koša DeMara DeRozana te 26 Nikole Vučevića.

New York je sada visoko na trećem mjestu Istoka sa 47-32 te ga od doigravanja dijeli tek još jedna pobjeda, dok je Chicao deveti na Istoku sa 37-42.

Veliku je minutažu u utorak dobio Luka Šamanić u dresu Utah Jazza, on je započeo dvoboj protiv prvaka Denver Nuggetsa u startnoj petorci te je za 34:52 minute provedene na terenu ostvario "double-double" učinak od 15 koševa (šut za dva 5-12, trica 1-3, slobodna bacanja 2-2) i 10 skokova, a upisao je i tri asistencije. No, Jazz je izgubio naa svom parketu 95-111. Kod Nuggetsa, koji se bore za prvo mjesto Zapada uoči doigravanja, odličan je opet bio Nikola Jokić s 28 koševa, 13 skokova i 7 asistencija, 28 je dodao i Jamal Murray, dok je Talen Horton-Tucker bio najefikasniji kod domaćih s 24 koša.

S omjerom 55-24 Denver je i dalje drugi na Zapadu, ali s istim omjerom kao i vodei Minnesota Timberwolvesi. Utah je sa 29-50 odavno izgubio sve izglede za plasman u posezonu.

Dario Šarić zbog ozljede koljena opet nije igrao za Golden State Warriorse koji su kao gosti svladali Los Angeles Lakerse 134-120 prvenstveno zahvaljujući sjajnom šutu za tricu. Warriorsi su pogodili 26 od 41 pokušaja za tricu (63.4 posto), a prednjačili su Klay Thompson s ukupno 27 koševa (pet trica) i Stephen Curry s 23 koša (šest trica i to bez promašaja). Lakersima stoga nije pomogla niti još jedna odlična partija velikog LeBrona Jamesa koji je susret okončao s 33 koša, 11 asistencija i 7 skokova.

Ova dva sastava mogla bi se uskoro opet sastati u "play-inu" jer su Lakersi trenutačno deveti na Zapadu sa 45-35, a Warriorsi deseti sa 44-35.

Milwaukee Bucksi prekinuli su niz od četiri uzastopna poraza 104-91 domaćom pobjedom protiv Boston Celticsa, ali ih može brinuti i nova ozljeda Giannisa Antetokounmpa koji je sredinom treće četvrtine napustio susret uhvativši se za mišić potkoljenice lijeve noge. Do tog je trenutka Grk upisao 15 koševa, 8 skokova i 7 asistencija, a Bucksi su bili u velikoj prednosti od 20 koševa razlike. Patrick Beverley je s 20 koševa i 10 skokova predvodio Buckse, dok je Jayson Tatum ubacio 22 koša za Celticse.

Boston je odavno osigurao prvo mjesto na Istoku i u čitavoj ligi sa 62-17, dok je Milwaukee ovom pobjedom zadržao drugo mjesto na Istoku sa 48-31.

Minnesota Timberwolvesi ostali su na čelu Zapada 130-121 domaćom pobjedom protiv slabašnih Washington Wizardsa, a najzaslužniji za taj uspjeh je Anthony Edwards s 51 košem. Kod gostiju, koji čekaju kraj ove za njih vrlo slabe sezone, Corey Kispert je ubacio 25.

U igri za vrh Zapada je i dalje i Oklahoma City Thunder, koja je nakon 112-105 domaće pobjede protiv Sacramento Kingsa i dalje na samo pobjedu zaostatka za Minnesotom i Denverom, odnosno na omjeru 54-25. Shai Gilgeous-Alexander je ubacio 40 koševa za pbojednike, dok je De'Aaron Fox stao na 33 kod poraženih kod kojih je niz "double-double" učinaka odličnog Litvanca Domantasa Sabonisa stao na brojci 61, on je sakupio 13 skokova, ali je ostao na samo osam zabijenih koševa.

Doigravanje su u utorak osigurali i Dallas Mavericksi rutinskom 130-104 gostujućom pobjedom protiv očajnih Charlotte Hornetsa, a Luka Dončić je ostvario novi "triple-double" s 39 koševa, 12 skokova i 10 asistencija. Kod domaćih je Miles Bridges ubacio 22 koša.

Dallas je i dalje peti na Zapadu sa 49-30, dok je Charlotte sa 19-60 13. na Istoku.

Lanjski finalist Miami Heat ostao je u igri za izravni ulazak u doigravanje 117-111 gostujućom pobjedom protiv Atlanta Hawksa. Tyler Herro je ubacio 33 koša za goste kod kojih je Jimmy Butler uz 25 koševa imao i 8 skokova te 9 asistencija, dok je Dejounte Murray predvodio domaće s 29 koševa.

Miami je sa 44-35 i dalje osmi na Istoku, ali šesti Indiana Pacersi su dohvatljivi sa 46-34. Atlanta je 10. na Istoku sa 36-43 i sigurno će igrati u "play-inu".