kvalifikacije za SP

I dok im se jedan od ključnih igrača šeće i naslikava po Zagrebu, Španjolci doživjeli opasan poraz; Armenci ispred Nijemaca; Talijani kiksali doma protiv Bugara

02.09.2021 u 23:24

Ovog četvrtka nastavljene su europske kvalifikacije za odlazak na nogometno SP u Kataru 2022. godine. Na rasporedu je bilo 12 utakmica, a bilo je, kao i uvijek nekih iznenađenja

U najjačoj utakmici večeri, snage su odmjerili Švedska i Španjolska.

Dvoboj u Solni na kraju je završio pobjedom domaćih 2:1, ali gledatelji su drhtali od prve do posljednje minute. Španjolska je povela u 4. minuti golom Carlosa Solera, ali čim su krenuli s centra, domaćini su uspjeli izjednačiti. Za 1:1 zabio je Isak.

Nakon toga na svoje su došli neutralni ljubitelji nogometa, jer bilo je lijepih akcija, i pregršt prilika na obje strane. S time da za Furiju nije igrao jedan od važnijih igrača, Dani Olmo, koji očito još uvijek nije u natjecateljskoj formi, pošto ne igra ni u RB Leipzigu. A zanimljivo baš ovog četvrtka objavio je fotografije iz Hrvatske, točnije iz Karlovca i Zagreba, gdje se fotografirao s prvim trenerom Sretenom Ćukom, ali i Mirkom Filipovićem.

Španjolci su odigrali možda i najbolju utakmicu dosadašnjeg dijela kvalifikacija, ali na kraju im je presudio Claesson, koji je sjajno iskoristio asistenciju Kuluševskog.

Problem Španjolca jest taj što su već jednom kiksali, odigravši u Granadi tek 1:1 protiv Grčke. I naravno, taj gubitak bodova itekako se vidi na tablici, jer i s utakmicom više, imaju dva boda manje od vodećih Šveđana.

U ovoj skupini Kosovo je upisalo prvu pobjedu u kvalifikacijama za SP, te se pomaknulo u sredinu tablice.

5.9.RumunjskaLihtenštajn

Novi europski prva Italija u svom je prvom susretu nakon osvajanja naslova na Wembleyu prije 50-ak dana u susretu 4. kola skupine C kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvensrtvo u Kataru 2022. godine kao domaćin u Firenci odigrala samo 1:1 (1:1) s Bugarskom.

Italija jest odigrala 35. uzastopnu utakmicu bez poraza čime je izjednačila svjetski rekord kojega su dosada zajednički držali Brazil, u razdoblju od 1993. do 1995. godine te Španjolska od 2006. do 2009. godine, no zasigurno je očekivala osvojiti tri, a ne samo jedan bod.

Domaće je u vodstvo doveo Federico Chiesa (16), a poravnao je Atanas Iliev (40).

U drugom susretu ove skupine Sjeverna Irska je kao gost u Vilniusu svladala Litvu sa 4:1 (1:0).

Priliku postati samostalni rekorder po broju utakmica bez poraza Italija će imati u nedjelju kada gostuje kod Švicarske u Baselu.

Belgija je opravdala ulogu favorita u susretu protiv Estonije u skupini E te kao gost slavila sa 5:2 (2:1). Estonija je iznenađujuće povela golom Kaita 82), no Vanaken (22) i Lukaku (29) su već do kraja prvog poluvremena postavili stvari na mjesto. U nastavku su Lukaku (52) svojim drugim golom te Witsel (65) i Foket (76) povisili na 5:1 prije no što je Sorga (83) ublažio poraz Estonije.

Češka je u drugom dvoboju ove skupine u Ostravi s minimalnih 1:0 (1:0) nadigrala Bjelorusiju golom Baraka (34).

Europski doprvak Engleska je u Budimpešti s visokih 4:0 (0:0) svladala Mađarsku u susretu skupine I, a sva četiri gola postigla je u drugom poluvremenu. Mrežu domaćih tresli su Sterling (55), Kane (63), Maguire (69) i Rice (87).

Uvjerljiva je bila i Poljska koja je u Varšavi sa 4:1 (2:1) nadigrala Albaniju. Golove za Poljsku postigli su Lewandowski (12), Buksa (44), Krychowiak (54) i Linetty (89), dok je nakratko na 1:1 poravnao Cikalleshi (25).

Njemačka je u susretu skupine J kao gost u Sankt Gallenu sa samo 2:0 (1:0) bila bolja od Lihtenštajna. Prvi gol postigao je Werner (41), a pobjedu je potvrdio Sane (76).

Armenija je zadržala vrh ljestvice 0:0 remijem na gostovanju u Skoplju kod Sjeverne Makedonije, dok je Rumunjska kao gost nadigrala Island sa 2:0 (1:0).