ŽDRIJEB KVALIFIKACIJA

Hrvatska lovi SP u Brazilu preko Srbije

  • Autor: D. S.
  • Zadnja izmjena 31.07.2011 11:01
  • Objavljeno 31.07.2011 u 11:01
Hrvatska nogometna reprezentacija, slavlje u Bukureštu, 11. veljače 2009.

Hrvatska nogometna reprezentacija, slavlje u Bukureštu, 11. veljače 2009.

Izvor: Cropix / Autor: CROPIX / Ronald Goršić

U subotu su u Rio de Janeiru izvučene kvalifikacijske skupine za Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. Hrvatska reprezentacija nije imala previše sreće

Kuglice u Brazilu nisu bile naklonjene 'kockastima' - Hrvatska je dobila skupinu A u kojoj će se za plasman na završnicu boriti s Walesom, Makedonijom, Belgijom, Škotskom i Srbijom.

Svima je jasno da će baš okršaji sa srpskom reprezentacijom privlačiti najviše pozornosti te podizati najviše tenzija.

Inače, samo pobjednik skupine ide izravno na SP, a iz ukupno devet skupina osam najboljih drugoplasiranih ulaze u novi ždrijeb četiri para, čiji će pobjednici također osigurati vizu za Brazil.

Ove dvije reprezentacije će prvi put biti u istom kvalifikacijskom društvu, no spomenimo da su Hrvatska i Jugoslavija bile u skupini za plasman na EURO 2000.

Reprezentacija bivše države tada je otišla dalje, zbog dva boda više na ljestvici, no u dvije međusobne utakmice nije bilo pobjednika, u Beogradu je bilo 0:0, a u Zagrebu 2:2.

Ždrijeb europske zone:

Skupina A: Wales, Makedonija, Škotska, Belgija, Srbija, HRVATSKA
Skupina B: Malta, Armenija, Bugarska, Češka, Danska, Italija
Skupina C: Kazahstan, Farski Otoci, Austrija, Irska, Švedska, Njemačka
Skupina D: Estonija, Andora, Rumunjska, Mađarska, Turska, Nizozemska
Skupina E: Cipar, Irska, Albanija, Švicarska, Slovenija, Norveška
Skupina F: Azerbejdžan, Luksemburg, Sjeverna Irska, Izrael, Rusija, Portugal
Skupina G: Lihtenštajn, Latvija, Litva, BiH, Slovačka, Grčka
Skupina H: Moldavija, San Marino, Poljska, Ukrajina, Crna Gora, Engleska
Skupina I: Finska, Gruzija, Bjelorusija, Francuska, Španjolska

Ždrijeb kvalifikacija - zona Oceanija:

1. KRUG
otočje Cook, Samoa, Američka Samoa, Tonga

Pobjednik ide dalje.

2. KRUG:
Grupa A: Vanuatu, Nova Kaledonija, Tahiti; pobjednik 1. kruga
Grupa B: Fidži, Novi Zeland, Solomonski otoci, Papua Nova Gvineja

3. KRUG
Četiri ekipe, po dvije prvoplasirane iz svake skupine, idu u daljnji krug, a pobjednik završne skupine igrat će u dodatnom interkontinentalnom baražu s četvrtoplasiranom reprezentacijom zone CONCACAF.

Ždrijeb kvalifikacija - zona Srednje i Sjeverne Amerike (CONCACAF):

Skupina A: Dominikanska Republika, Kajmansko Otočje, Surinam
Skupina B: Bermuda, Barbados, Gvajana, Trinidad i Tobago
Skupina C: Bahami, Nikaragva, Dominika, Panama
Skupina D: Sveta Lucija, Portoriko, St. Kitts i Nevis, Kanada,
Skupina E: Belize, Sveti Vincent i Grenadini, Gvatemala, Grenada
Skupina F: Američki Djevičanski Otoci, Curacao, Antigva, Haiti

Samo pobjednici skupina idu u daljnji krug:

Skupina A: Jamajka, SAD, pobjednici skupina E i F
Skupina B: Kostarika, Meksiko, pobjednici skupina A i B
Skupina C: Honduras, Kuba, pobjednici skupina D i C

Prve dvije ekipe iz svake skupine idu u zadnji krug. Stvara se finalna skupina od šest ekipa, a tri prvoplasirane idu na SP. Četvrtoplasirana reprezentacija igrat će u dodatnom interkontinentalnom baražu s prvakom Oceanije.

Ždrijeb kvalifikacija - zona Azija:

Skupina A: Singapur, Irak, Jordan, Kina
Skupina B: Libanon, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Južna Koreja
Skupina C: Sjeverna Koreja, Sirija, Uzbekistan, Japan
Skupina D: Tajland, Oman, Saudijska Arabija, Australija
Skupina E: Indonezija, Bahrein, Katar, Iran

Prve dvije ekipe iz svake skupine idu u drugi krug, kada će se stvoriti dvije skupine po pet reprezentacija. Prve dvije iz svake skupine idu na SP, dok će trećeplasirane momčadi igrati za mjesto u dodatnom interkontinentalnom baražu u kojem će taj azijski predstavnik igrati protiv petoplasirane reprezentacije iz Južne Amerike.

Ždrijeb kvalifikacija - zona Afrika:

1. KRUG

1. Sejšeli - Kenija
2. Gvineja Bisao - Togo
3. Džibuti - Namibija
4. Mauricijus - Liberija
5. Komorski otoci - Mozambik
6. Ekvatorijalna Gvineja - Madagaskar
7. Somalija - Etiopija
8. Lesoto - Burundi
9. Eritreja - Ruanda
10. Svaziland - Demokratska Republika Kongo
11. Sao Tome i Principe - Kongo
12. Čad - Tanzanija

Pobjednici ovih susreta idu u 2. krug, gdje će ukupno 40 reprezentacija biti podijeljeno u deset grupa, a samo pobjednici idu u treće kolo. Afrika daje pet predstavnika za SP 2014.

Skupina A: Srednjoafrička Republika, Bocvana, JAR, pobjednik sedmog para
Skupina B: Siera Leone, Zelenortski otoci, Tunis, pobjednik šestog para
Skupina C: Maroko, Gambija, Obala Bjelokosti, pobjednik dvanaestog para
Skupina D: Zambija, Sudan, Gana, pobjednik osmog para
Skupina E: Gabon, Niger, Burkina Faso, pobjednik 11. para
Skupina F: Malavi, Nigerija, pobjednici prvog i trećeg para
Skupina G: Zimbabve, Gvineja, Egipat, pobjednik petog para
Skupina H: Benin, Mali, Alžir, pobjednik devetog para
Skupina I: Libija, Kamerun, pobjednici prvog i desetog para
Skupina J: Uganda, Angola, Senegal, pobjednik četvrtog para

Pregled tjedna bez spama i reklama

Prijavi se na naš newsletter i u svoj inbox primaj tjedni pregled najvažnijih vijesti!

Napiši ovdje što ti misliš o ovoj temi