trener s iskustvom

Gračan se osvrnuo na pobjedu Rijeke, ali i poslao važno upozorenje igračima uoči uzvrata u Škotskoj

09.08.2019 u 13:29

Nenad Gračan, izbornik U-21 hrvatske nogometne reprezentacije, pozorno je pratio utakmicu između Rijeke i Aberdeena u 3. pretkolu Europske lige. Za tportal je iznio svoje dojmove s naglaskom na uzvratnu utakmicu

Kao što se danima pisalo u medijima nogometaši Rijeke imali su težak zadatak u prvoj utakmici protiv škotskog Aberdeena, ali na koncu su u završnici uspjeli zabiti dva gola. Prvi u 62. minuti iz kaznenog udarca, a drugi u posljednjim trenucima susreta. Jasno je kako nakon viđenog cijeli stručni stožer Rijeke na čelu s Igorom Bišćanom te igrači mogu biti prezadovoljni pobjedom 2:0

'Rezultat od 2:0 je zaista odličan prije uzvrata u Škotskoj, pogotovo ako se gleda iz perspektive rezultata hrvatskih klubova u europskim natjecanjima ove sezone. Nakon 90 minuta na Rujevici jasno je kako su se mnogi na neki način pribojavali Aberdeena, ali isto tako moram reći kako je Rijeka dokazala da je snažnija momčad', kazao je za tportal 57-godišnji Nenad Gračan, koji je u trenerskoj karijeri vodio tri najveća hrvatska kluba; Rijeku, Hajduk i Dinamo.

• +18
NK Rijeka - Aberdeen; 3. pretkolo Europske lige, 8.8.2019. Izvor: Cropix / Autor: Matija Djanjesic / CROPIX

Kada je uzvratna utakmica u pitanju iskusni Gračan, koji iza sebe ima i vrlo uspješnu igračku karijeru, upozorava na nekoliko stvari:

'Mislim da u uzvratu nogometaši Rijeke moraju biti maksimalno koncentrirani, ali i uz to jako odgovorni u igri. Iskustvo govori kako rano primljeni gol može potpuno promijeniti tijek utakmice i zbog toga se sve može dodatno zakomplicirati. Pogotovo što se psihološkog aspekta tiče. Zato moraju biti dodatno oprezni', poslao je na jedan način važno upozorenje igračima Rijeke.

Osvrnuo se Gračan i iz trenerskog kuta na prvih 90 minuta igre. Zapravo, nije pronašao niti jednu lošu stranu i igri Rijeke.

'Ukratko, odigrali su strpljivo i odgovorno te što je najvažnije nisu gubili pozicije u niti jednom trenutku. Bilo je vidljivo da Škoti igraju dosta direktno, ali da se često neki njihovi igrači priključuju napadu. No, uočljivo je bilo i da traže prostor kako bi iskoristili pogreške kojim bi napravili neko iznenađenje. Također, znalo se kako je Aberdeen opasan iz prekida, ali je Rijeka bila sjajno organizirana i disciplinirana te je sve te situacije lako riješila.'

Nekoliko riječi kazao je i o 23-godišnjem Muriću koji je u igru, na iznenađenje mnogih, ušao tek u 63. minuti. Na koncu se pokazao kao čovjek odluke?

'Trener najbolje zna i osjeća svoje igrače kroz trening i utakmice te zadatke koje im daje. Neke odluke mogu se ponekad gledati kao iznenađenje, pogotovo kada se gleda sa strane, ali u konačnici je najvažnije ostvariti rezultat kakav trener priželjkuje. U ovoj utakmici strpljenje i odgovor dovele je do toga da se Rijeci sve otvorili u drugom poluvremenu. No, ponavljam u uzvratu nogometaši Rijeke moraju biti koncentrirani i mirni. To je ključ.'