UŠAO MEĐU NAJVEĆE

Francuz Tamgho osvojio zlato i ispisao povijest troskoka!

18.08.2013 u 16:57

Teddy Tamgho, 24-godišnji francuski troskokaš, osvojio je zlatnu medalju na Svjetskom atletskom prvenstvu koje ove nedjelje završava u Moskvi. Učinio je to na fantastičan način...

Tamgho je u posljednjoj seriji natjecanja skočio 18.04 metara, te je postao tek treći čovjek u povijesti koji je uspio skočiti preko magičnih 18 metara. Prije njega je takvo što uspjelo jedino Amerikancu Kennyju Harrisonu, te Britancu Jonathanu Edwardsu.

Recimo da je srebro uzeo Kubanac Pedro Pablo Pichardo (17.68 metara), dok se broncom okitio Amerikanac Willy Claye (17.52 metara).

Izuzetno je dramatična bila finalna utrka atletičarki na 800 metara. Od samog starta, kako to običava, je vodila Amerikanka Alysia Johnson Montano, ali je u tom svom tempu na kraju izgorila dovoljno jako da ne dođe niti do medalje. Čak se Johnson Montano i bacila u cilj, ali joj je broncu 'ukrala' sunarodnjakinja Brenda Martinez (1:57.91).

U neizvjesnoj je završnici na kraju iznenađujuće svjetska prvakinja postala Kenijka Eunice Jepkoech Sum (1:57.38), dok je srebro uzela domaća predstavnica Maria Savinova (1:57.80).

Njemica Christina Obergföll nova je svjetska prvakinja u bacanju koplja. Na moskovskom Lužnikiju najsjajniju medalju joj je donio hitac od 69.05 metara iz drugog pokušaja. Za 31-godišnju Obergföll je to prvi veći naslov u karijeri, nakon što je na Olimpijskim igrama u Londonu prošle godine osvojila srebrnu medalju.

Srebro je osvojila Australka Kimberley Mickle sa hicem od 66.60 metara, a broncu Ruskinja Marija Abakumova, braniteljica naslova od prije dvije godine iz Daegua.

Obergföll je Njemačkoj donijela četvrtu zlatnu medalju na SP-u u Moskvi.

U utrci na 1500 metara za atletičare trijumfirao je Kenijac Asbel Kiprop i tako obranio svoj naslov otprije dvije godine. Kiprop je slavio u vremenu 3:36.28, ispred Amerikanca Matthewa Centrowitza (3:36.78) i Johana Cronjea iz Južne Afrike (3:36.83). Kiprop s ove dionice ima i olimpijsko zlato osvojeno 2008. u Pekingu.