EUROBASKET 2022

[FOTO] Francuzi ispucali sve sretne žetone, Španjolska je prvak Europe! Na zadnjih 10 prvenstava osvojili su devet medalja!!!

18.09.2022 u 22:31

Španjolski košarkaši novi su prvaci Europe nakon što su u finalnom susretu, u Berlinu, pobijedili Francusku 88-76 (23-14, 24-23, 19-20, 22-19).

Bolji ulaz u finalni susret imali su Španjolci koji su prvenstveno odlično obavili obranu na Francuzima kroz cijelo prvo poluvrijeme. Zaustavili su vanjski šut Francuza i Goberta pod košem te posve limitirali kontru i atletski moćnog suparnika.

Isto tako, Španjolska se posve raspucala u drugoj četvrtini, pogotovo Juancho Hernangomez, koji je u tom dijelu finala razbio Francuze. Nakon prve četvrtine Španjolska je imala 23-14, a onda je krenula jedna za drugom trica Juancha čime se prednost Španjolske konstantno penjala.

Sredinom druge četvrtine bilo je 35-16, a brzo nakon toga dogodilo se i rekordnih 47-26. U tom trenutku je Španjolska stala. Uloge su se na parketu okrenule, a prvo poluvrijeme je završeno serijom Francuza 11-0 (47-37 za Španjolsku).

Sve je nastavljeno u trećoj četvrtini pa je Francuska vrlo brzo došla na mala tri poena zaostatka (46-49). Probudila se tada opet Španjolska. Napravila je niz od devet poena i opet je bila na dvoznamenkastoj prednosti od 58-46.

Drugi put Španjolci nisu napravili istu pogrešku. Od tada pa do kraja su držali suparnika na pristojnoj udaljenosti te su Francuzi ostali bez snage i moći za novi povratak.

Sjajnu je utakmicu odigrao Juancho Hernangomez koji je ubacio 27 poena uz 7-9 za tri poena. Odlične je epizode u igri, pogotovo u drugom poluvremenu, imao Lorenzo Brown koji je ubacio 14 poena uz 11 asistencija. Willy Hernangomez je dodao 14 uz osam skokova.

Prvi strijelac Francuske bio je Evan Fournier s 23 poena. Thomas Huertel je ubacio 16 uz sedam asistencija.

• +2
Eurobasket 2022 finale: Španjolska - Francuska, 18.9.2022. Izvor: EPA / Autor: FILIP SINGER

Žetva medalja španjolskih košarkaša krenula je od 2007. godine kada su kao domaćini bili srebrni. Potom su uslijedila tri zlata (2009., 2011., 2015.) i dvije bronce (2013., 2017.), a sve je zaokruženo novim zlatom u Berlinu. Španjolska sada na prvenstvima ima ukupno četiri zlata, šest srebra i četiri bronce.

Na zadnjih deset Eurobasketa osvojili su devet medalja, tek su 2005. ostalih praznih ruku.

Francuzi su, pak, osvojili treće srebro u povijesti, a uz to imaju jedno zlato (2013. godine) te šest brončanih medalja.

Ranije je domaćin Njemačka osvojila brončanu medalju nakon što je bila bolja od Poljske 82-69 (19-14, 17-9, 18-26, 28-20). Tom pobjedom Njemačka je kompletirala po jednu medalju u povijesti europskih prvenstava. Zlatna je bila 1993. godine, dok je srebro osvojila 2005. godine.