EUROPSKA LIGA

Dinamov veliki preokret za savršeni učinak; europsko proljeće ovoj generaciji ne može pobjeći

25.10.2018 u 20:49

U trećem kolu Europske lige nogometaši Dinama su na gostovanju kod Spartaka iz Trnave upisali i treću pobjedu. Jedini hrvatski predstavnik u skupinama Uefinih natjecanja slavio je preokretom 2:1

Strahovali smo od ove utakmice, jer Dinamo je u prošlosti znao svašta upropastiti, ali ovo je generacija s pobjedničkim mentalitetom pa su 'modri' u Europsko ligi zadržali maksimalan bodovni učinak te praktički osigurali prezimljavanje u Europi po prvo puta nakon 48 godina.

Do novih bodova hrvatski prvak stigao je apsolutno zasluženo, a za dva tjedna protiv istog suparnika lovit će potvrdu europskog proljeća i skidanja prokletstva koje je trajalo gotovo pola stoljeća.

Nadamo se da su navijači Dinama prepoznali rad Nenada Bjelice i da će tribine zagrebačkog stadiona biti pune (osim sjevera zbog kazne) kako bi se u pravoj nogometnoj atmosferi proslavio prolazak skupine već u četvrtom kolu, što zvuči nevjerojatno, jer večeras se zbog kazne Spartaku igalo bez navijača.

Što se tiče prvog dijela tu se malo toga moglo vidjeti. Dinamo je bio taj koji se nametnuo, imao terensku inicijativu, vršio pritisak, ali bilo je to jalovo. U prvih pola sata jedino vrijedno spomena bio je poništeni pogodak 'modrima'. Hajrović je u 17. minuti ubacio, Gavranović uklizavanjem smjestio loptu u mrežu, ali bilo je signalizirano zaleđe. Sumnjiva situacija...

Domaćin je u tome razdoblju bio bezopasan i neprimjetan, ali u 32. minuti igrači Spartaka su došli do prednosti. Poslije ubačaja s lijeve strane, lopta se nezgodno odbila od Rrahmanija, utrčao je Ghorbani i iz blizine poentirao pored nemoćnog Livakovića.

Do odmora vidjeli smo i jedno Livakovićevo 'boksanje' te najbolju situaciju za goste kada je vratar Spartaka Chudy otišao u prazno, a usamljeni Rrahmani s lijeve strane prebacio cijela vrata. Tako je Dinamov branič bio tragičar prvih 45 minuta.

Očekivano, u nastavku je Dinamo krenuo žestoko i za par minuta došao do velikog zicera. Ademi je u 51. nesebično dao loptu za usamljenog Oršića koji je s 12 metara svladao istrčalog suparničkog golmana, ali je odnekud iznikao branič Oravec te koljenom spasio siguran pogodak.

• +5
Europska liga - 3. kolo, Spartak Trnava - Dinamo Zagreb, 2018/19. Izvor: Cropix / Autor: Damir Krajac / CROPIX

Hrvatski prvak nastavio je s napadima, ali je tako ostavljao i previše prostora za kontru Jedina takva dogodila se u 57., a velika prilika Jirke završila je nepreciznim udarcem s lijeva iskosa pored gola.

Zatim je opet zaprijetio Dinamo, Hajrović zamalo iz slobodnjaka, a nedugo zatim Ademi je par centimetara zakasnio kada je Lešković glavom spustio loptu za mat situaciju.

Bolja igra Dinama ipak je nagrađena u 63. minuti sastav Nenada Bjelice brzo je izveo korner, Rrahmani gurnuo nisko u šesnesterac, lopta se odbila od Olma do Gavranovića, a švicarski napadač okrenuo je svojeg čuvara i donio izjednačenje.

'Modri' su nastavili s napadima, jasno su pokazivali da žele tri boda i takva hrabra igra isplatila im se u 76. kada su stigli do preokreta. Gavranović se na malom prostoru riješio suparničkog braniča, a zatim dao povratnu loptu na pet metara za Oršića, prvi udarac golman Spartaka je obranio, ali ne i drugi pokušaj za vodstvo Dinama 2:1.

Do kraja utakmice 'modri' su rutinski sačuvali gol viška za devet bodova iz tri kola.

U drugom susretu iz ove skupine Anderlecht i Fenerbahče su u Bruxellesu odigrali 2:2. Domaćin je vodio 2-0, no Turci su uspjeli izjednačiti.

Anderlecht je poveo u 35. minuti golom Zakarija Bakkalija. Bio je to prvi pogodak belgijskog sastava nakon 215 minuta igre u Europskoj ligi. Isti je igrač u 50. minuti povećao prednost domaćina, no tri minute kasnije Michael Frey je vratio Fener u život, a već u 57. minuti je bilo 2:2 nakon što je Hasan Ali Kaldirim svladao Thomasa Didillona.

Nakon tri kola na ljestvici vodi Dinamo s devet bodova, Fenerbahče ima četiri boda, Spartak tri, a Anderlecht je osvojio jedan bod

U idućem kolu 8. studenog sastaju se isti suparnici, samo će zamijeniti domaćinstva. Dinamo i Spartak će igrati na stadionu Maksimir, a 'modrima' je zbog kazne zatvorena sjeverna tribina.

Spartak: Chudy - Oravec, Toth, Godal, Čonka - Greššak, Rada (od 82. Škirtladze) - Jirka (od 69. Malecki), Grendel, Čanturišhvili - Ghorbani.

Dinamo: Livaković - Stojanovič, Lešković, Perić, Rrahmani - Ademi, Gojak, Hajrović (od 74. Kadzior) - Olmo n(od 86. Šunjić), Oršić, Gavranović (od 88. Petković)