NBA LIGA

Dario Šarić debitirao za Thunder, odlična šuterska večer Bojana Bogdanovića, sudar Jokića i Dončića

16.02.2023 u 09:57

Hrvatski košarkaški reprezentativac Dario Šarić za svoju je novu NBA momčad Oklahoma City Thunder debitirao sa 12 koševa i 5 skokova u uvjerljivoj 133-96 domaćoj pobjedi protiv Houston Rocketsa

Šarić, koji je prije šest dana stigao u Oklahomu iz Phoenix Sunsa, ušao je s klupe te je za 14:11 minuta provedenih na parketu pogodio sva tri šuta za dva, sva tri slobodna bacanja te jedan od tri pokušaja za tricu.

Domaći Thunder, koji se bori za plasman u posezonu, uraganski je krenuo protiv slabašnih Rocketsa, koji imaju najlošiji omjer pobjeda i poraza u čitavoj ligi. Već u prvoj četvrtini bilo je 20 razlike za domaće, a krajem treće dionice prednost je narasla i do najvećih 42 razlike. Najefikasniji kod Thundera bili su Shai Gilgeous-Alexander sa 29 i Luguentz Dort sa 15 koševa, dok su bolji od ostalih kod Rocketsa bili Jabari Smith sa 15 i Jalen Green sa 14 ubačaja.

S omjerom pobjeda i poraza 28-29 Thunder je trenutačno 10. sastav Zapadne konferencije, odnosno drži posljednje mjesto koje vodi u "play-in", dok su Rocketsi sa 13-45 na dnu Zapada i čitave lige, tik iza San Antonio Spursa koji su na 14-45.

Drugi hrvatski igrač koji je bio u akciji u srijedu Bojan Bogdanović imao je odličnu šutersku večer u dresu Detroit Pistonsa, ali to niti izbliza nije bilo dovoljno da taj sastav na gostovanju iznenadi vodeću momčadi lige i lanjske finaliste Boston Celticse koji su upisali sigurnu domaću pobjedu 127-109. Bogdanović je 14 od svojih ukupno 28 koševa (šut za dva 11-14, trica 1-3, slobodna bacanja 3-4) postigao u trećoj četvttini tijekom koje su se Pistonsi primaknuli na šest razlike (88-82), no s druge strane sjajan je bio Jayson Tatum koji se vratio u sastav nakon bolesti pa su Celticsi spriječili preokret. Tatum je susret okončao sa 38 pogodaka, 9 skokova i 7 asistencija, Malcolm Brogdon je sklupe dodao 25 poena, dok je Bogdanović ukupno igrao 32:38 minuta te je svom učinku dodao i pet skokova te dvije asistencije.

Detroit je na dnu Istoka s omjerom 15-44, dok je Boston vodeći na Istoku i u čitavom NBA sa 42-17.

Prvo mjesto na Zapadu i dalje čvrsto drže Denver Nuggetsi koji su u svojoj dvorani sa 118-109 nadigrali Dallas Maverickse. Još jednu svestranu utakmicu odigrao je srpski centar Nikola Jokić koji je postigao 14 koševa uz 13 skokova i 10 asistencija, dok su strijelce domaćih predvodili Jeff Green sa 24 i Michale Porter sa 22 ubačaja. Kod Mavsa, koji su igrali bez Kyriea Irvinga zbog bolova u leđima, sav je teret opet pao na Luku Dončića, ali njegovih 37 poena i 9 asistencija niti izbliza nije bilo dovoljno, jedini koji ga je donekle pratio bio je Christian Wood sa 17 koševa.

Denver je na vrhu Zapada sa 41-18, dok je Dallas sa 31-29 na diobi šestog mjesta na Zapadu s Minnesota Timberwolvesima.

Druga momčad Zapada Memphis Grizzliesi na svom su terenu svladali Utah Jazz sa 117-111 iako su u završnici umalo ispustili veliku prednost koju su držali još iz prvog poluvremena. Naime, gosti su se minutu prije kraja primakli na 111-110, kod 114-111 imali napad no tada je Horton-Tucker pogriješio i umjesto dodavanja za Clarksona za eventualnu tricu za poravnanje izbacio loptu u aut. Jaren Jackson sa 26 i Desmond Bane sa 24 ubačaja predvodili su strijelce Grizzliesa kod kojih je Ja Morant ubacio 20 uz 8 skokova i 9 asistencija. Kod Jazza, koji je igrao bez svog "All-Stara" Laurija Markkanena sjajan je bio Kelly Olynyk sa 28 poena i 14 skokova, a Jordan Clarkson je dodao 20 pogodaka, 9 skokova i 6 asistencija.

Memphis je sada na omjeru 35-22, dok je Utah pala na 29-31, odnosno na 11. mjesto Zapada, prvo ispod crte za "play-in".

U susretu treće i četvrte momčadi Istoka Philadelphia 76-ersi su u svojoj dvorani svladali Cleveland Cavalierse sa 118-112, a konačni rezultat je mnogo bliži no što je trebao biti. naime, domaći su krajem prvog poluvremena imali i 28 razlike (63-35), čitavu su utakmicu imali rezultat pod kontrolom, a gosti su samo u završnici uspjeli smanjiti. Joel Embiid sa 29 koševa i 14 skokova predvodio je Sixerse, James Harden je dodao 19 ubačaja uz 12 asistencija, dok su kod Cavsa najefikasniji bili Donovan Mitchell sa 33 i Darius Garland sa 27 pogodaka.

Philadelphia je sada na omjeru 38-19, a Cleveland na 38-23.

Peta momčad Istoka Brooklyn Netsi u svojoj su dvorani svladali sedmi sastav te konferencije Miami Heat sa 116-105 uz utakmicu karijere svo novog člana Mikala Bridgesa. Pridošlica iz Phoenixa je ubacio 45 koševa za Netse, pa Heatu nije od previše pomoći bilo 24 pogotka i 13 skokova Bama Adebaya.

Brooklyn je sada na omjeru 34-24, a Miami na 32-27.