NBA LIGA

Čudesna 'dinastija' Spursa; izjednačili 30 godina star rekord Celticsa!

13.04.2016 u 10:09

Košarkaši San Antonio Spursa u svojoj su posljednjoj domaćoj utakmici ligaškog dijela sezone u NBA svladali Oklahoma City Thunder sa 102:98 nakon produžetka, te tako izjednačili 30 godina star rekord Boston Celticsa od 40 pobjeda i samo jednog poraza na domaćem terenu u istoj sezoni.

Jedini domaći poraz Spursi su pretrpjeli prije samo dva dana kada su ih sa 92:86 svladali prvaci Golden State Warriorsi.

Iako je Thunder u San Antonio stigao bez svoja dva najbolja igrača, Kevina Duranta i Russella Westbrooka, momčad iz Oklahome bila je blizu tome da nanese Spursima i drugi domaći poraz. U drugoj četvrtini gosti su imali prednost od 18 koševa (41-23), no domaći su zahvaljujući Kawhiju Leonardu i Tonyju Parkeru u nastavku uspjeli poništiti zaostatak, te dovesti svoju momčad u vodstvo 93-88 na ulasku u posljednju minutu. Dion Waiters je s pet uzastopnih poena uspio poravnati na 93-93, da bi Leonard promašio šut za pobjedu s istekom vremena. No, ono što mu nije uspjelo u četvrtoj četvrtini, Leonardu je pošlo za rukom u produžetku, on je pogodio za vodstvo Spursa 100-98 48 sekundi prije kraja, potom je Waiters promašio šut za izjednačenje, da bi Parker s dva pogođena slobodna bacanja postavio konačnih 102-98.

Leonard je ubacio 26 koševa za Spurse, Parker je dodao 20, dok su kod Thundera četiri igrača zabila po 17 poena, Waiters, Enes Kanter (16 skokova), Steven Adams i Cameron Payne.

I prije ovog susreta bilo je poznato kako će Spursi u doigravanje s druge pozicije u Zapadnjoj konferenciji, trenutačni omjer im je 66-15, a Thunder s treće, oni su završili sezonu s omjerom 55-27, pa će se ova dva sastava susresti u drugom krugu doigravanja ukoliko budu uspješni u prvom.

Igrači Miami Heata zadržali su izglede za osvajanje naslova pobjednika skupine Southeast i trećeg mjesta na Istoku 99-93 pobjedom na gostovanju kod Detroit Pistonsa, koji su tim porazom "zacementirani" na osmom mjestu Istoka, što znači da će u prvom krugu doigravanja igrati protiv lanjskih finalista Cleveland Cavaliersa. Za pobjedu Heata najzaslužniji je bio Joe Johnson, koji je 15 od svojih 25 pogodaka postigao u posljednjoj četvrtini, dok je Luol Deng dodao 17 ubačaja i 10 skokova. Kod Pistonsa najefikasniji su bili Kentavious Caldwell-Pope sa 17, te Tobias Harris i Marcus Morris sa po 16 koševa.

Miami je sada na omjeru 48-33, a isti omjer imaju i Atlanta Hawksi, no kako je Miami bolji u međusobnom omjeru, sastav s Floride osvojit će treće mjesto ukoliko ova dva sastava završe sezonu s istim učinkom. Stoga je Heatu za naslov pobjednika Southeasta dovoljna pobjeda na gostovanju kod Boston Celticsa u srijedu, dok Atlanta uz pobjedu na gostovanju kod Washington Wizardsa treba i pomoć Celticsa, koji su s omjerom 47-34 na diobi petog mjesta na Istoku sa Charlotte Hornetsima, koji u srijedu igraju na svom terenu protiv Orlando Magica.

Indiana Pacersi osigurali su sedmo mjesto na Istoku i dvoboj protiv Toronto Raptorsa u prvom krugu doigravanja 102-90 domaćom pobjedom protiv New York Knicksa, koji su u svojoj posljednjoj utakmici ove sezone nastupili bez Carmela Anthonyja i Kristapsa Porzingisa. Paul George i George Hill su sa po 19 poena predvodili Pacerse, dok je Derrick Williams sa 21 ubačajem najbolje iskoristio ponuđenu minutažu kod Knicksa.

Raptorsi, koji su još ranije osigurali drugo mjesto na Istoku, na svom su parketu sa 122-98 svladali najslabiju momčad lige Philadelphia 76-erse. Na poluvrijeme se otišlo s vodstvom gostiju od 61-55, no nastavak je pripao domaćima sa čak 67-37 koji su tako postavili stvari na pravo mjesto. Norman Powell sa 18 pogodaka, te Jonas Valančiunas sa 17 koševa i 11 skokova predvodili su Raptorse, dok je Robert Covington sa 24 poena bio prvo ime Sixersa.

Los Angeles Clippersi lakoćom su na svom terenu svladali Memphis Grizzliese sa 110-84 u utakmici u kojoj niti jedan igrač nije na terenu proveo više od 30 minuta. Austin Rivers sa 14 poena bio je najefikasniji kod Clippersa, Chris Paul je dodao 12 pogodaka i 13 asistencija, dok je Matt Barnes sa 14 koševa predvodio ozljedama prorijeđene Grizzliese, koji će zaigrati u doigravanju iako su izgubili devet od posljednjih deset utakmica, a još ih večeras očekuje gostovanje kod Golden Statea koji bi pobjedom mogao stići do najboljeg omjera u povijesti lige. Momčad iz Memphisa sada je pala na omjer 42-39, te dijeli šesto mjesto na Zapadu s Dallas Mavericksima, no u slučaju poraza u Oaklandu završit će na sedmom mjestu i suparnik u prvom krugu bit će joj San Antonio.

12. New Orleans 81 30 51
13. Minnesota 81 28 53