EUROLIGA

Bogdanović igrač utakmice, Tabak zaustavljen

25.01.2013 u 11:03

Košarkaši Fenerbahçea upisali su prvu pobjedu u Top 16 fazi Eurolige, svladavši u Istanbulu Himki 85-82 u 5. kolu F-skupine. Izvrsni su bili Bojan Bogdanović s jedne, odnosno Zoran Planinić s druge strane

Bogdanović je u samoj završnici napustio igru zbog pet osobnih pogrešaka. Postigao je 26 koševa u 33 minute igre, uz četiri skoka, po dvije asistencije i osvojene lopte (jedna izgubljena) i šest iznuđenih osobnih pogrešaka. Gađao je 5-8 za dva poena, 2-6 trice i 10-10 slobodna bacanja. Ostvario je valorizacijski indeks 27, najbolji u svojoj momčadi.

Za epitet najboljeg strijelca utakmice najopasnijeg konkurenta imao je u Zoranu Planiniću, koji je u 37 minuta igre u dresu Himkija postigao 25 koševa. Dodao je po šest skokova i asistencija, te četiri osvojene lopte i čak 13 iznuđenih osobnih pogrešaka. Briljantan učinak pokvario je samo sa šest izgubljenih lopti. Svejedno je upisao izvanredan valorizacijski indeks 32. Gađao je 5-9 dvice, 2-7 trice i 9-12 slobodna bacanja.

Krešimir Lončar, drugi Hrvat u momčadi Himkija, postigao je 10 koševa u 16 i po minuta igre (5-9 dva poena, 0-1 trice), uz jedan skok i dvije asistencije, te dvije izgubljene lopte.

Himki se u prvom poluvremenu uspio odlijepiti na 8 koševa razlike (34-26), a na odmor je otišao s prednošću od 4 koša (40-36).

Imali su gosti u dva navrata sedam koševa prednosti u trećem periodu, ali je domaćin svejedno nakon 30 minuta igre vodio s 56-54. U završnici je Himki stalno zaostajao za korak ili dva i nije uspio izboriti barem produžetak.

Fenerbahçeu je ovo tek prva pobjeda u Top 16 fazi, kojom je zadržao kakvu-takvu nadu za plasman u četvrtfinale, dok je Himki na omjeru 3-2.

Fenerbache dobio Himki

Nakon 17 uzastopnih utakmica u svim natjecanjima koje je Caja Laboral dobila pod vodstvom našeg Žana Tabaka, taj niz prekinula je Barcelona gostujućom pobjedom 90-79 u 5. kolu F skupine Top 16 faze Eurolige…

Sumnjamo da će hrvatski stručnjak zbog prvog poraza u 54 dana biti posebno nesretan, jer njegova momčad s omjerom 4-1 i dalje ima odlične izglede za plasman u četvrtfinale. Isti omjer sada ima i Barcelona, u kojoj je najbolji bio Pete Mickeal s 23 koša (10-11 za dva poena, 1-4 trice) i 5 skokova. Naš Ante Tomić ubacio je 11 poena u 23 minute igre (4-7 dva poena, 3-4 slobodna bacanja) uz četiri skoka i dvije izgubljene lopte.

Tabakovu momčad predvodio je Maciej Lampe s 21 košem, 11 skokova i 3 asistencije.

Četvrti poraz u petom nastupu u drugom krugu pretrpio je izraelski gigant Maccabi, i to pred svojim navijačima. U Nokia Areni ga je svladao aktualni europski prvak Olympiacos 78-77. Maccabi je u zadnje dvije minute ušao s vodstvom 77-74, ali do kraja nije ubacio niti jedan koš. Vrlo loše je odigrao napad kojim je mogao do pobjede, pa je Devin Smith promašio iz vrlo teške pozicije.

Pri rezultatu 77-78, Kostas Papanikolaou je promašio prvo, pa namjerno i drugo slobodno bacanje 3.5 sekunde prije kraja utakmice. Maccabi je pojurio u kontru, ali je Darko Planinić zakucao koju desetinku nakon zadnjeg zvuka sirene, pa su vrijedni bodovi ipak otišli u Pirej.

Smith je sa 17 koševa bio prvi strijelac Maccabija. Darko Planinić je u nepunih 10 minuta igre prikupio 7 koševa (3-4 dvice, 1-4 slobodna bacanja) i čak 5 skokova. Grke je predvodio njihov tradicionalno najbolji igrač Vassilis Spanoulis s 24 koša i 4 asistencije. Olympiacos je na omjeru 2-3.

U jedinoj utakmici 5. kola u E skupini odigranoj u četvrtak, njemačkom okršaju dvaju klubova koji su dosad bili bez pobjede, Alba je u Berlinu uvjerljivo svladala Brose Baskets 82-63. Domaćine je predvodio Nihad Đedović s 20 koševa (5-6 dva poena, 3-6 trice, 1-2 slobodna bacanja) uz 8 skokova, 3 asistencije i 4 osvojene lopte (dvije izgubljene), dok je kod gostiju Slovenac Boštjan Nachbar ubacio 15 koševa, ali uz vrlo loš šut 3-10 za dva poena i 0-3 trice.