KVALIFIKACIJE EUROPE

BiH opet uvjerljiva, sreća za Engleze i Nijemce

11.09.2012 u 23:59

Zanimljivo i dramatično je bilo u europskim kvalifikacijama za SP u Brazilu 2014. Nijemci i Španjolci su se mučili, Englezi uzeli tek bod, uvjerljiva je bila BiH, a Slovenija je pala u sudačkoj nadoknadi

Nogometaši Njemačke teškom su mukom na stadionu Ernst Happel u Beču pobijedili Austriju 2:1. Marco Reus doveo je polufinaliste Europskog prvenstva u vodstvo da bi na 2:0 neposredno prije kraja prvog poluvremena povisio Mesut Özil iz 11-erca. Preko Junuzovića Austrijanci su u drugom poluvremenu smanjili, a Marko Arnautović, asistent Junuzoviću pri jedinom pogotku Austrijanaca, u 87. je minuti promašio zicer za izjednačenje: nije uspio postaviti nogu dva metra pred golom i uputiti loptu u praznu mrežu. Austrijanci i dalje ne znaju za pobjedu nad Nijemcima od 1986. godine.

Samo je pet minuta dijelilo Roya Hodgsona i Engleze od poraza u dvoboju s Ukrajincima na Wembleyju nakon što je Dnjiprov veznjak Jevgenij Konopljanka u 39. minuti doveo goste u vodstvo. Konačno je u 87. minuti izjednačio Frank Lampard iz 11-erca nakon što je rukom u kaznenom prostoru igrao obrambeni nogometaš Ukrajine.

Još jedni polufinalisti Eura u Poljskoj i Ukrajini, Portugalci, u Bragi su dugo lomili otpor Azerbajdžanaca, koje su na kraju pobijedili 3:0. Nakon pokušaja udarca Cristiana Ronalda Varela je u 63. minuti pogodio za 1:0. Helder Postiga (opet na Ronaldovu asistenciju) i Bruno Alves u završnici su pogodili za 2:0 i 3:0.

Marko Arnautović i Mesut Özil

Europski doprvaci Talijani u Modeni su skromno pobijedili Maltu 2:0. Mattia Destro (21) zabio je premijerni pogodak u dresu nacionalne momčadi već u petoj minuti, da bi na 2:0 u sudačkoj nadoknadi 2. poluvremena povisio Atalantin branič Federico Peluso na asistenciju Andree Pirla.
Nogometaši Švicarske u Luzernu su nadigrali Albaniju 2:0 pogocima Xherdana Shaqirija i Gökhana Inlera iz 11-erca, no najvažnija je vijest da je za švicarsku seniorsku nacionalnu momčad debitirao Josip Drmić. Dvadesetogodišnji napadač Züricha ušao je u igru u prvoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena i time otpao s popisa potencijalnih hrvatskih reprezentativaca.

Pogotkom Javiera Soldada u 87. minuti utakmice u Tbilisiju aktualni su europski i svjetski prvaci, nogometaši Španjolske, pobijedili Gruziju 1:0. 'Furiji' je ovo bila 19. uzastopna pobjeda u kvalifikacijama za velika natjecanja: deset su ostvarili u kvalifikacijama za SP u Južnoj Africi, a osam kvalificirajući se na završnicu Europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini.

Golovima Zvjezdana Misimovića u 13. i 54. minuti, Miralema Pjanića u 44. i Edina Džeke u 92., nogometna reprezentacija BiH zabilježila je novu pobjedu u kvalifikacijama. Slavili su Zmajevi na prepunom Bilinom polju rezultatom 4:1 iako su gosti poveli preko Krjauklisa u 5. minuti utakmice.

Džekin gol u sudačkoj nadoknadi

Rezultati:
Skupina B
Bugarska – Armenija 1:0 (Milanov 43)
Italija – Malta 2:0 (Destro 5, Peluso 90)
Redoslijed: 1. Italija 4, 2. Bugarska 4, 3. Armenija 3, 4. Češka 1 (-1), 5. Danska 1 (-1), 6. Malta 0

Skupina C
Švedska – Kazahstan 2:0 (Elm 37, Berg 90)
Austrija – Njemačka 1:2 (Junuzović 57 / Reus 44, Özil 52-11m)
Redoslijed: 1. Njemačka 6, 2. Švedska 3 (-1), 3. Irska 3 (-1), 4. Austrija 0 (-1), 5. Kazahstan 0, 6. Farski Otoci 0

Skupina D
Rumunjska – Andora 4:0 (Torje 29, Lazar 44, Gaman 90+1, Maxim 90+3)
Turska – Estonija 3:0 (Belözoglu 44, Bulut 60, Inan 75)
Mađarska – Nizozemska 1:4 (Dzsudzsak 7-11m / Lens 3, 53, Martins Indi 19, Huntelaar 74)
Redoslijed: 1. Rumunjska 6, 2. Nizozemska 6, 3. Mađarska 3, 4. Turska 3, 5. Estonija 0, 6. Andora 0

Skupina E
Cipar – Island 1:0 (Makridis 57)
Norveška – Slovenija 2:1 (Henriksen 27, Riise 90-11m / Šuler 17)
Švicarska – Albanija 2:0 (Shaqiri 23, Inler 68-11m)
Redoslijed: 1. Švicarska 6, 2. Albanija 3, 3. Island 3, 4. Cipar 3, 5. Norveška 3, 6. Slovenija 0

Skupina F
Izrael – Rusija 0:4 (Keržakov 7, 64, Kokorin 18, Fajzulin 77)
Sjeverna Irska – Luksemburg 1:1 (Shiels 14 / Da Mota 87)
Portugal – Azerbajdžan 3:0 (Varela 63, Helder Postiga 85, Bruno Alves 88)
Redoslijed: 1. Rusija 6, 2. Portugal 6, 3. Luksemburg 1, 4. Sjeverna Irska 1, 5. Azerbajdžan 1, 6. Izrael 1

Skupina G
BiH – Latvija 4:1 (Misimović 12-11m, 54, Pjanić 44, Džeko 90 / Gorkšs 5)
Slovačka – Lihtenštajn 2:0 (Sapara 36, Jakubko 78)
Grčka – Litva 2:0 (Ninis 56, Mitroglou 71)
Redoslijed: 1. BiH 6, 2. Grčka 6, 3. Slovačka 4, 4. Litva 1, 5. Latvija 0, 6. Lihtenštajn 0

Skupina H
San Marino – Crna Gora 0:6 ( Đorđević 24, Beqiraj 26, 51, Zverotić 69, Delibašić 78, 82)
Poljska – Moldavija 2:0 (Blaszczykowski 33-11m, Wawrzyniak 81)
Engleska – Ukrajina 1:1 (Lampard 87-11m / Konopljanka 39)
Redoslijed: 1. Crna Gora 4, 2. Poljska 4, 3. Engleska 4, 4. Ukrajina 1 (-1), 5. San Marino 0 (-1), 6. Moldavija 0