SLOVENCI SE JOŠ NADAJU

BiH na korak od SP-a, Crna Gora izgubila svaku nadu!

11.10.2013 u 22:52

Nogometaši BiH pobjedom protiv Lihtenštajna nastavljaju grabiti prema svom prvom povijesnom Svjetskom prvenstvu. Crna Gora se pak oprostila porazom kod Engleske, dok Slovenija ima još određene šanse ući u dodatne kvalifikacije

Bosna i Hercegovina očekivano je pobijedila slabašnog protivnika kod kuće rezultatom 4:1, ali u strijelce su se upisali Edin Džeko, Vedad Ibišević te Zvjezdan Misimović. Ipak, Grčka je ostala čvrsta i slavila protiv Slovačke autogolom Škrtela te ima jednak broj bodova, uz puno lošiju gol razliku. To znači da će BiH trebati pobjede u zadnjem kolu na gostovanju u Litvi, koja nije jaka, ali ni bezazlena reprezentacija.

S druge strane, Crnogorci su se oprostili od svog sna o odlasku na SP. Porazom u gostima kod Engleske 4:1 izgubili su svaku nadu, jer sada zaostaju tri boda za drugoplasiranom Ukrajinom, koja u zadnjem kolu igra protiv San Marina.

Na ogledu Engleza i Crnogoraca sve najbitnije su događalo u drugom dijelu, kada su i postignuti svi pogoci, iako je Engleska mogla i u prvom dijelu voditi, nakon brojnih propuštenih prilika.

Wayne Rooney je prvi, uz ogromno olakšanje svih, postigao pogodak u 49. minuti, a nesretni je Brano Bošković u 62. pogodio vlastitu mrežu kada je pogrešno ispucao loptu i pospremio je iza svog vratara za 2-0.

Odmah nakon toga je fantastično, sa skoro 30 metara, opalio Stevan Jovetić i uzdrmao domaću vratnicu, ali je zato Dejan Damjanović smanjio u 71. minuti. Pucao je igrač Dinama Fatos Beqiraj, a Damjanović je tek podmetnuo nogu i prevatio Harta. No, samo sedam minuta kasnije sve je bilo riješeno: Andros Townsend je pogodio za 3-1 i potvrdu engleske pobjede, dok je kasnije na 4-1 povisio Daniel Sturridge golom iz jedanaesterca.

Određene izglede još ima Slovenija, koja je s lakih 3:0 izbacila Norvešku. Sva je tri gola postigao Novaković. Ipak, još uvijek Slovenci zaostaju bod za Islandom i gostuju kod moćne Švicarske u zadnjem kolu, koja je pobjedom u Albaniji osigurala SP. Treba im pobjeda te poraz Islanđanina na gostovanju kod Norveške.

U skupini C pobjede su također ostvarili favoriti, pa je tako Njemačka potvrdila ranije odigurano prvo mjesto s 3-0 pobjedom nad Irskom u Kölnu golovima Samija Khedire, Andrea Schürrlea i Mesuta Özila, dok je Švedska u Stockholmu slavila s 2-1 protiv Austrije preokrenuvši zaostatak 0-1 s poluvremena.

Pobjednički gol za Šveđane zabio je Zlatan Ibrahimović u 86. minuti, a u posljednjim trenucima susreta Austrijancima je isključen Marko Arnautović.

Robin van Persie novi je najbolji strijelac u povijesti nizozemske nogometne reprezentacije. U visokoj 8-1 pobjedi nad Mađarskom upisao je hat-trick i došao do brojke od 41 postignutog gola za 'oranje'.

Prestigao je na taj način za jedan gol prijašnjeg rekordera Patricka Kluiverta koji je utakmicu u Amsterdamu gledao uživo.

Van Persie je mrežu Mađara tresao u 15., 42. i 52. minuti. Po jedan gol za Nizozemce, koji su već ranije osigurali plasman na Mundijal, zabili su Kevin Strootman, Jermain Lens, Rafael van der Vaart i Arjen Robben, dok je jedini gol za Mađare zabio Balazs Dzsudzsak iz jedanaesterca.

U preostale dvije utakmice u skupini D slavili su gosti. Turska je dobila Estoniju 2-0, dok je Rumunjska bila bolja od Andore s 4-0.

U hrvatskoj skupini A Wales je s minimalnih 1-0 u Cardiffu golom Simona Churcha savladao Makedoniju i tako pobjegao s dna ljestvice.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo:

skupina E

Albanija - Švicarska 1-2 (Salihi 89 / Shaqiri 48, Lang 79)

Island - Cipar 2-0 (Sigthorsson 60, 76)

Slovenija - Norveška 3-0 (Novakovič 13, 15, 49)

skupina F

Luksemburg - Rusija 0-4 (Samedov 9, Fajzulin 39, Glušakov 45, Keržakov 73)

Azerbajdžan - Sjeverna Irska 2-0 (Dadasov 58, Šukurov 90)

skupina G

BiH - Lihtenštajn 4-1 (Džeko 28, 39, Misimović 34, Ibišević 38 / Hasler 61)

Grčka - Slovačka 1-0 (Škrtel 44-ag)

Litva - Latvija 2-0 (Cernych 8, Mikoliunas 68)

skupina H:

Engleska - Crna Gora 4-1 (Rooney 49, Bošković 62-ag, Townsend 78, Sturridge 91-11m / Damjanović 71)

Ukrajina - Poljska 1-0 (Jarmolenko 64)

Moldavija - San Marino 3-0 (Frunza 55, Sidorenko 59, 89)

skupina C

Farski Otoci - Kazahstan 1-1 (Hansson 41 / Finončenko 55)

Njemačka - Irska 3-0 (Khedira 12, Schürrle 58, Özil 90+1)

Švedska - Austrija 2-1(Olsson 56, Ibrahimović 86 / Harnik 29)

skupina D

Andora - Rumunjska 0-4 (Keseru 41, Stancu 53, Torje 62-11m, Lazar 85)

Estonija - Turska 0-2 (Bulut 22, Yilmaz 47)

Nizozemska - Mađarska 8-1 (Van Persie 16, 44, 53, Strootman 25, Lens 38, Devecseri 65-ag, Van der Vaart 86, Robben 90 / Dzsudzsak 47)