Sponzor rubrike
Sponzor rubrike
Talijan Marco Bezzecchi na Apriliji vodio je od starta do cilja i pobijedio na Velikoj nagradi Tajlanda u nedjelju, ispred Pedra Acoste iz KTM-a i Raula Fernandeza iz Trackhousea
Marco Bezzecchi pobjedom na Velikoj nagradi Tajlanda otvorio je novu MotoGP sezonu i ujedno ispisao povijest Aprilije. Na stazi Chang u Buriramu Talijan je stigao do treće uzastopne pobjede u karijeri, postavši prvi vozač u povijesti momčadi kojem je to uspjelo. Ujedno mu je to bila 13. pobjeda u karijeri i sedma u kraljevskoj klasi.
Bezzecchi je ciljem prošao s pet sekundi prednosti ispred Pedra Acoste, koji je dan ranije slavio u sprint utrci. Treće mjesto pripalo je Raulu Fernandezu iz momčadi Trackhouse.
Ključni trenutak utrke dogodio se šest krugova prije kraja kada je Marc Marquez morao odustati zbog puknuća gume. Njegovo povlačenje označilo je i kraj impresivnog niza Ducatija – prvi put nakon 1798 dana nijedan vozač te momčadi nije završio na pobjedničkom postolju. Posljednji put to se dogodilo na Velikoj nagradi Velike Britanije 2021., kada je Fabio Quartararo pobijedio ispred Alexa Rinsa i Aleixa Espargaróa. U trenutku odustajanja Marc Marquez držao je četvrto mjesto i bio u utrci za postolje.
Borba za pobjedu praktički je odlučena već na startu. Marco Bezzecchi je poveo ispred Raula Fernandeza i ubrzo izgradio više od sekunde prednosti. Fernandez je držao drugo mjesto gotovo do samog kraja, no istrošene gume omogućile su Pedru Acosti da ga pretekne i osigura drugo mjesto. Fernandez je ipak sačuvao treću poziciju jer su ostali vozači znatno zaostajali.
U završnici je dramatičan trenutak doživio i Alex Marquez, koji je pao pet krugova prije cilja.
Najbolji iza vodeće trojke bio je Jorge Martin, ispred Aija Ogure iz Trackhousea. Time je Aprilia ostvarila najbolji rezultat u svojoj povijesti, s čak četvoricom vozača među prvih pet. Fabio Di Giannantonio bio je najbolji Ducatijev predstavnik na šestom mjestu, ispred Brada Bindera i Franca Morbidellija. Među prvih deset plasirali su se i Francesco Bagnaia te Luca Marini.
MotoGP prvenstvo nastavlja se Velikom nagradom Brazila na stazi Ayrton Senna od 20. do 22. ožujka.
