Francuski predsjednik Emmanuel Macron našao se pod žestokim kritikama nakon što je tijekom svečanog pregleda postrojbi u dvorcu Windsor, prilikom svog državnog posjeta Velikoj Britaniji, hodao ispred kralja Charlesa III
Emmanuel Macron ponovno je na meti kritika i to zbog činjenice da je, tijekom službenog državnog posjeta Ujedinjenom Kraljevstvu, hodao ispred britanskog kralja Charlesa III. Ovaj potez izazvao je brojne reakcije na društvenim mrežama i usporedbe s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji je ranije bio kritiziran zbog sličnog incidenta s kraljicom Elizabetom II.
Macron je, kao počasni gost, bio pozvan da zajedno s britanskim monarhom pregleda Grenadirske i Škotske garde u dvorištu dvorca Windsor. Međutim, prijenos uživo na britanskoj televiziji GB News zabilježio je trenutak kada je francuski predsjednik hodao nekoliko koraka ispred kralja Charlesa, što su mnogi protumačili kao kršenje kraljevskog protokola.
Želi biti Napoleon
Kraljevski dopisnik Cameron Walker komentirao je tijekom prijenosa: 'Na vašim ekranima možete vidjeti kako kralj hoda iza predsjednika Francuske. Slična situacija dogodila se i tijekom posjeta predsjednika Trumpa, koji je tada bio žestoko kritiziran jer je hodao ispred kraljice. Ipak, prema nekim tumačenjima, običaj nalaže da domaćin, u ovom slučaju kralj, daje prednost počasnom gostu.'
Unatoč pokušajima pojašnjenja protokola, društvene mreže preplavile su osude Macronova ponašanja. Neki korisnici smatraju kako je francuski predsjednik namjerno prekršio pravila, dok drugi tvrde da je riječ o običaju i diplomatskoj pristojnosti. 'Radi to namjerno, želi biti Napoleon na pet minuta', napisao je jedan korisnik, dok su drugi podsjetili da je Trump za sličan potez bio puno oštrije kritiziran.
U video snimci se vidi kako Macron razgovara s pripadnicima Kraljeve garde, dok kralj Charles korača nekoliko koraka iza njega. Neki su odgovornost prebacili na samog kralja, smatrajući da nije dovoljno jasno istaknuo svoju ulogu domaćina.
Iako nema naznaka osobnih nesuglasica između dvojice državnika, ovaj je trenutak dodatno potaknuo rasprave o poštivanju britanskih tradicija i protokola. Dio javnosti smatra da je riječ o diplomatskom gafovima, dok drugi ističu da je ovakav redoslijed hodanja uobičajen tijekom državnih posjeta.