daju rezultate

Izluđuju vas mrlje na bijelom plastičnom vrtnom namještaju? Ove trikove ćete obožavati

29.06.2022 u 17:45

Bionic
Reading

Lagan, cjenovno vrlo pristupačan i prilagodljiv, bijeli plastični namještaj ima velikih prednosti. No, s druge strane vrlo lako se zaprlja pa je redovito čišćenje nužno. Uz ove trikove obavit ćete to lako, brzo i vrlo efikasno

Prednosti bijelih plastičnih stolica i vanjskog vrtnog namještaja su brojne. Ovaj namještaj je jeftiniji od ostalih vrsta vanjskog namještaja, plastični materijal se često sastoji od gotovo 100 posto reciklirane plastike koja često može ponovno reciklirati, a stolci su lagane, obično se mogu složiti jedna na drufu i otporne su na gotovo sve vremenske uvjete.

Loša strana bijelih plastičnih vrtnih stolaca je što se vrlo brzo zaprljaju, a na svijetloj površini vidljiv je gotovo svaki komadić prljavštine, posebice ako ih se ne čisti redovito. Međutim, također se mogu prilično lako očistiti, posebice uz ove korisne trikove.

Koliko često je potrebno čistiti bijele plastične stolce

Mrlje od prolijevanja trave, blata, hrane, soka drveća ili ptičjeg izmeta treba očistiti što je prije moguće. Temeljito čišćenje na samom početku sezone isplatit će se tijekom čitavog ljeta, baš kao i temeljito čišćenje prije zimskog pospremanja.

Potrebne stvari za čišćenje bijelog plastičnog namještaja:

Od stvari za lakše čišćenje pripremite: kantu, crijevo za vodu, spužvu, četku s mekim čekinjama, ručnike od mikrovlakana, gumene rukavice, plastičnu ceradu, bocu s raspršivačem.

Od sredstava za čišćenje dobro će vam doći: soda bikarbona, deterdžent pranje posuđa, višenamjensko sredstvo za čišćenje, izbjeljivač na bazi kisika, destilirani bijeli ocat, polir pasta za auto.

Dodatni savjet: Nemojte koristiti abrazivna sredstva za čišćenje kada čistite bijele ili obojene plastične stolce. Naime, ta sredstva mogu izgrebati plastiku te, između ostalog omogućiti da se prljavština taloži u utorima.

A sada se bacite na čišćenje!

Pripremite prostor za čišćenje. Raširite plastičnu ceradu na osunčanom mjestu u blizini vrtnog crijeva. Premjestite stolce ili drugi plastični namještaj koji treba očistiti na ceradu.

Smiješajte otopinu za čišćenje. Prije nego što obavite detaljno čišćenje, ako se na stolcima uhvatila plijesan prvo pomiješajte otopinu od 25 posto vode i 75 posto destiliranog bijelog octa u boci s raspršivačem. Nanesite na područja s plijesni i pričekajte 10 minuta prije generalnog čišćenja.

  • Postoji nekoliko rješenja za čišćenje koja dobro funkcioniraju za bijele plastične stolce:
  • Ulijte jedan galon mlake vode u kantu i dodajte jednu četvrtinu šalice tekućine za pranje posuđa. Dobro promiješajte da se sapun ne sjedini s vodom
  • Pomiješajte jedan galon mlake vode s pola šalice sode bikarbone i promiješajte tako da se dobro izmiješa.
  • Dodajte jednu četvrtinu šalice višenamjenskog sredstva za čišćenje u jedan galon mlake vode

Operite i isperite stolce. Uz pomoć spužve ili četke s mekim čekinjama perite stolce odozgora prema dolje. Za jako zamrljana područja pospite malo suhe sode bikarbone na spužvu ili četku koja će djelovati kao nježno abrazivno sredstvo za uklanjanje mrlja.

Kada su stolci oprani od mrlja i nečistoće, dobro ih isperite vrtnim crijevom. Ako su stolice čiste i bijele, osušite ih ručnikom od mikrovlakana ili ih stavite na sunce da se osuše na zraku. Ako su još uvijek prljave, prijeđite na sljedeći korak.

Za jako prljave stolce pomiješajte vodu s izbjeljivačem s kisikom. Ako stolice i dalje izgledaju prljavo i zamrljano, potrebna je otopina izbjeljivača na bazi kisika. Izbjeljivač s kisikom je sporo djelujuće, nježno sredstvo za izbjeljivanje koje uklanja mrlje i posvjetljuje plastiku. Djeluje sporije od izbjeljivača s klorom, manje je korozivan i štetan za plastiku te je ekološki prihvatljiviji. Otopina izbjeljivača na bazi kisika i vode neće oštetiti travu ili biljke dok čistite. Ovisno o tome koliko su vaše bijele stolice prljave, pomiješajte jedan galon mlake vode s pola do jedne šalice izbjeljivača s kisikom u prahu. Dobro promiješajte da se prah otopi.

Nanesite otopinu izbjeljivača na bazi kisika. Kako biste je nanijeli nosite gumene rukavice, upotrijebite spužvu ili četku s mekim vlaknima. Nanesite od vrha prema dnu, a nakon toga ostavite da djeluje oko 15 minuta.

Isperite i osušite. Dobro isperite stolice vrtnim crijevom i osušite krpom od mikrovlakana ili osušite na suncu.

Savjeti kako da bijeli stolci što dulje ostanu čisti i bijeli

Nakon što ste ih temeljito očistili, stolce premažite auto pastom. Upotrijebite suhu mekanu krpu ili spužvu za raspoređivanje voska po stolicama, a nakon toga obrišite suhom krpom.

Vosak pogoduje da mrlje i prljavština da skliznu s plastike. Također, izbjegavajte stolce držati ispod drveća da na njih ne pada lišće i cvijeće. Ususret zimskoj sezoni plastične stolce očistite, prekrijte i pohranite u zatvorenom prostoru zaštićene od niskih temperatura tijekom zimske sezone.