Globalna akcija kodnog imena „Globalni lanac“ bila je usmjerena na suzbijanje trgovanja ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja, prisilnog počinjenja kaznenih djela i prisilnog prosjačenja
Kao rezultat opsežne operacije protiv trgovanja ljudima spašene su 1194 potencijalne žrtve i uhićeno je 158 osumnjičenih osoba. U okviru pokrenutih istraživanja identificirano je još 205 osoba osumnjičenih za trgovanje ljudima. Globalna akcija je bila usmjerena na suzbijanje trgovanja ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja, prisilnog počinjenja kaznenih djela i prisilnog prosjačenja, s posebnim naglaskom na maloljetne žrtve.
Ovogodišnje izdanje operacije kodnog imena „Globalni lanac“ provedeno je od 1. do 6. lipnja 2025. godine pod vodstvom tijela za provedbu zakona u Austriji i Rumunjskoj, uz koordinaciju i pomoć Europola, Frontexa i INTERPOL-a. Cilj je bio otkriti i razbiti visoko vrijedne mete i organizirane kriminalne skupine odgovorne za veliku većinu slučajeva trgovanja ljudima, kao i spasiti žrtve, oduzeti imovinsku korist stečenu kaznenim djelom i pokrenuti daljnja istraživanja.
U operaciji je sudjelovalo gotovo 15.000 službenika iz 43 različite zemlje, među njima pripadnici tijela za provedbu zakona, službenici granične policije, inspektori rada i službenici poreznih i carinskih tijela.Potencijalne žrtve dolaze iz 64 različite zemlje, većina iz Rumunjske, Ukrajine, Kolumbije, Kine i Mađarske. Mnoge žrtve prokrijumčarene su preko granica, čak i na druge kontinente, što pokazuje globalnu prirodu načina na koji se odvija trgovanje ljudima. Istraživanja pokazuju da su žrtve seksualnog iskorištavanja najvećim dijelom ženske punoljetne osobe, a iskorištavanje maloljetnih žrtava je uglavnom povezano s prisilnim prosjačenjem i prisilnim počinjenjem kaznenih djela, kao što su džepne krađe. U mnogim takvim slučajevima spašavanje žrtava može predstavljati izazov jer ih često iskorištavaju članovi obitelji.
Jean-Philippe Lecouffe, zamjenik izvršnog direktora Europola, Uprava za operacije, izjavio je: 'Bliska i učinkovita suradnja između međunarodnih tijela za provedbu zakona i graničnih vlasti i dalje je ključna u zaštiti onih koji su najranjiviji i podložni iskorištavanju. Rezultati ovogodišnje operacije „Globalni lanac“ nisu samo statistika, svaka osoba zaštićena od iskorištavanja predstavlja neprocjenjiv uspjeh. Trgovanje ljudima može se suzbiti samo zajednički i zahvalan sam svim zemljama i partnerima koji su udružili snage s Europolom kako bi podržali žrtve i ostvarili pravdu za njih.'
Operacija ukratko:
- Austrijska tijela za provedbu zakona uhitila su sedam osoba osumnjičenih za trgovanje ljudima (jednog državljana Mađarske, šest državljana Rumunjske) te identificirala i spasila osam ženskih osoba. Na temelju razmjene informacija uoči akcijskog tjedna bilo je moguće identificirati i usmjeriti djelovanje na obiteljsku organiziranu kriminalnu skupinu iz Rumunjske. Kriminalci su djelovali u nekoliko država članica EU-a u području trgovanja ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja i prisilnog počinjenja kaznenih djela. Žrtve su obično novačene putem tzv. „lover-boy“ metode, a zatim prisiljavane na prostituciju. Osim toga, žrtve su bile prisiljene varati klijente, navodeći ih da im predaju velike novčane iznose. U drugim slučajevima, žrtve su bile prisiljene krasti od klijenata te su ih mamile na udaljena mjesta kako bi ih trgovci ljudima mogli opljačkati.
- Rumunjska policija provela je pretrage domova, pozvala jedanaest svjedoka i uhitila devet osoba zbog trgovanja osmero djece u dobi od 7 do 15 godina u svrhu prisilnog prosjačenja.
- Policija je u Italiji izvršila raciju u nekoliko salona za masažu za koje je postojala sumnja na povezanost sa seksualnim iskorištavanjem. Utvrdila je 75 potencijalnih žrtava trgovanja ljudima iz Rumunjske, Kine i Kolumbije te zaplijenila drogu i vatreno oružje. Jedan osumnjičenik iz Italije uhićen je zbog optužbe za trgovanje ljudima. Pet drugih osumnjičenika iz Italije, Tunisa, Kolumbije i Filipina uhićeno je zbog drugih kaznenih djela. Vlasti su zaplijenile nekoliko stanova koji su se upotrebljavali za prisilnu prostituciju.
- Albanija je pružila zaštitu troje žrtava seksualnog iskorištavanja kineskog državljanstva. Žrtve je u Dubaiju, Ujedinjeni Arapski Emirati, regrutirala kineska organizacija za trgovinu ljudima, a zatim ih je prebacila u Albaniju, gdje su morale pružati seksualne usluge u salonu za masažu. Do sada je uhićen jedan trgovac ljudima, a za drugim je raspisana tjeralica.
- Malteška policija uhitila je jednu osobu zbog sumnje na trgovinu ljudima i spasila tri žrtve. Trima ženama (dvije sestre i njihova teta) iz Kolumbije talijanski državljanin ponudio je posao čistačica. Međutim, po dolasku na Maltu, osumnjičenik im je oduzeo putovnice pod izlikom da će im „srediti“ radne dozvole. Žrtve su potom prisiljene na prostituciju, a osumnjičenik im je navodno odbio vratiti identifikacijske dokumente i zahtijevao velike svote novca u zamjenu za njih.
- Tijela za provedbu zakona u Grčkoj i Crnoj Gori uhitila su nekoliko osoba i pronašla još drugih osoba koje su izrabljivale desetke vlastite djece ili bliskih rođaka za prosjačenje. Mnoge žrtve imaju tek dvije ili tri godine, a druge su na pragu tinejdžerske dobi.
- U Mađarskoj je policija dobila dojavu da je petnaestogodišnju djevojčicu iz Mađarske vlastita obitelj prisiljavala na prostituciju. Nakon opsežnog saslušanja s fokusom na žrtvu, maloljetnica je izjavila da je bila jedini izvor prihoda za vlastitu obitelj i da su joj njezini roditelji, koji su zadržavali većinu njezina prihoda, naredili da se prostituira. Otac žrtve uhićen je tijekom akcijskog tjedna, a žrtva, koja sad ima 16 godina, smještena je u ustanovu za skrb djece.
- U Bosni i Hercegovini vlasti su obaviještene da su roditelji maloljetnicu prisilili na brak i da se službene „zaruke“ trebaju održati isti dan bez njezina pristanka. Prilikom saslušanja žrtve, službenici za provedbu zakona potvrdili su da su roditelji žrtvu prisiljavali na brak. Postoji sumnja da su roditelji to učinili kako bi, prema običaju, mogli tražiti novac. Žrtva je smještena u sigurnu kuću. U zasebnom slučaju identificirano je 13 ženskih žrtava seksualnog iskorištavanja (devet iz Kine i četiri iz Brazila), a uhićena su tri trgovca ljudima (dva državljanina Bosne i Hercegovine i jedan državljanin Kine).
- Vlasti u Ukrajini provele su tajnu operaciju kojom je razotkriven plan kriminalaca da vrbuju i transportiraju četiri žene u Berlin radi seksualnog iskorištavanja. Jedna Ukrajinka uhićena je, a pretraživanjem njezinih uređaja pronađeni su dokazi o profilima na internetu kojima su se oglašavale seksualne usluge u Njemačkoj.
- Savezna policija u Brazilu srušila je lanac trgovanja ljudima koji je vrbovao žrtve lažno im obećavajući posao, a potom ih krijumčario u Mjanmar radi seksualnog iskorištavanja. Za žrtvom koja je bila u zatočeništvu u jugoistočnoj Aziji raspisana je INTERPOL-ova plava tjeralica zahvaljujući kojoj je žrtva pronađena, a potom i spašena.
- Tajlandska policija razbila je lanac prostitucije u koji su bile uključene maloljetne osobe, a koji je djelovao s pomoću dobro poznate društvene mreže. Uhićeno je dvanaest osoba, od kojih sedmero zbog trgovanja ljudima. Spašene su dvije žrtve u dobi od 14 i 17 godina.
- Što se tiče hrvatske policije, tijekom operativne akcije provjereno je 1009 letova te su na 510 punktova na granici obavljene kontrole. Policijski službenici provjerili su 55 420 osoba, 29 186 vozila, provjerene su 1072 lokacije (poduzeća, gospodarstva, kuće i sl.). Provjereno je 51 825 osobnih dokumenata. Uhićen je jedan krijumčar migranata te je pronađen jedan krivotvoreni dokument.
Također su izvršene značajne zapljene, uključujući:
- 277 669 EUR gotovine
- jednu tonu kanabisa
- 899 jedinica drugih opojnih droga
- 30 komada vatrenog oružja
- 15 eksplozivnih komponenti
- 65 krivotvorenih isprava
- pet nekretnina
Međunarodni odgovor na međunarodnu prijetnju Europol, Frontex i INTERPOL međunarodnom koordinacijom podržali su operaciju koje je također dovela do 182 nova istraživanja. U sjedištu Frontexa u Varšavi osnovan je koordinacijski centar za podršku službenicima na terenu i pomoć pri razmjeni informacija u stvarnom vremenu, a u njegovu radu sudjelovale su službene osobe iz 33 zemlje sudionice.
Europol je danonoćno podržavao akciju: brojni stručnjaci pružali su analitičku podršku, obrađivali podatke te ih provjeravali u agencijinim bazama podataka. Jedan Europolov stručnjak upućen je u koordinacijski centar u Varšavi tijekom akcijskog tjedna.
INTERPOL je pridonio davanjem pristupa svojim bazama podataka i međunarodnim tjeralicama, kao i pružanjem podrške istraživanjima i analitičke podrške u slučajevima koji su se pojavili ili razvili tijekom operacije.
Tijekom operacijskih dana zemlje su djelovale na temelju razmjene obavještajnih podataka kako bi izvršile racije poznatih lokacija i provele zapljene. Povećan je broj službenika za provedbu zakona u žarištima i na ključnim prometnim čvorištima kako bi se identificirale žrtve i počinitelji.
Tijekom šestodnevne operacije oko 15.000 službenika provjerilo je:
- 924 392 osobe
- 842 281 dokument
- 181 954 vozila
- 5745 letova i plovila
- 20 783 lokacije
Operacija „Globalni lanac“ provedena je u okviru Europske multidisciplinarne platforme za borbu protiv kaznenih djela (EMPACT) uz visok iznos bespovratnih sredstava kojima se financiralo upućivanje mađarskih policijskih službenika u Njemačku i rumunjskih policijskih službenika u Švicarsku kako bi provodili zajedničke akcije. Operacija je također primila sredstva iz INTERPOL-ovog projekta I-FORCE i od njemačkog Ministarstva vanjskih poslova.
Upućivanje službenika iz regije u koordinacijski centar u Varšavi financiralo se iz EU4FAST, programa podrške EU-a jačanju borbe protiv krijumčarenja migranata i trgovanja ljudima na zapadnom Balkanu. AMERIPOL se ove godine po prvi put pridružio ovoj međunarodnoj inicijativi financiranjem upućivanja brazilskih i kolumbijskih službenika.
Sudjelovale su sljedeće zemlje: Austrija, Albanija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Bugarska, Kolumbija, Hrvatska, Cipar, Češka Republika, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Island, Irska, Italija, Kosovo, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Moldova, Crna Gora, Nizozemska, Nigerija, Sjeverna Makedonija, Poljska, Portugal, Rumunjska, Srbija, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Švicarska, Tajland, Ujedinjena Kraljevina, Ukrajina, Vijetnam.
Sudjelovale su sljedeće agencije i projekti: Europol, INTERPOL, Frontex, EU4FAST, AMERIPOL