proglašen krivim

Glavašu sedam godina za ratni zločin nad osječkim Srbima: Opsovao suca i izašao iz sudnice

27.10.2023 u 08:54

Bionic
Reading

Branimir Glavaš i suoptuženici nepravomoćno su proglašeni krivima za ratni zločin nad osječkim Srbima 1991. u slučajevima 'garaža' i 'selotejp'

Branimir Glavaš i ostali krivi su za ratni zločin, nepravomoćna je presuda Županijskog suda u Zagrebu. Osim Glavaša, krivima su proglašeni Gordana Getoš Magdić, Dino Kontić i Zdravko Dragić.

Branimiru Glavašu dosuđeno je sedam godina zatvora, a već je odslužio 5 godina i 3 mjeseca.

Uz Glavaša, na četiri godina zatvora nepravomoćno je osuđena Gordana Getoš Magdić, nekadašnja zapovjednica voda posebne postrojbe za diverzantsko-izviđačke namjene Operativne zone Osijek, dok su pripadnici tog voda Dino Kontić i Zdravko Dragić osuđeni na po tri godine.

  • +6
Branimir Glavaš proglašen krivim za zločine iz 1991. godine Izvor: Pixsell / Autor: Josip Regovic/PIXSELL

Nepravomoćnu presudu bivšem političaru koji je najprije bio u HDZ-u, a potom osnovao i vlastitu stranku te njegovim suoptuženicima objavio je predsjednik sudskog vijeća Dražen Kevrić.

'Održali smo 32 rasprave, ispitali 23 svjedoka, pročitano je 210 iskaza svjedoka, te su ispitana tri vještaka', rekao je Kevrić.

Podsjetio da su svi porekli krivnju za ratni zločin, a kod donošenja presude primijenjivan je zakon koji je vrijedio 1991. jer je blaži za okrivljene. Getoš Magdić tvrdila je da je njezin prvi iskaz u kojem je sve priznala nezakonit jer nije imala branitelja, a kada ga je dobila tražila je drugog. No, policajci joj ga nisi dali.

'Nismo izdvojili taj iskaz jer je i Vrhovni sud već rekao da se radi o zakonitom dolazu', objasnio je sudac Dražen Kevrić zašto je priznanje suoptuženice Branimira Glavaša ostalo u sudskom spisu.

  • +2
Branimir Glavaš na izlasku iz suda Izvor: Cropix / Autor: Goran Mehkek

Dino Kontić od samo je početka negirao krivnju, dok je Dragić, kao i Getoš Magdić, tvrdio da mu je policija sugerirala što mora iskazivati. 'Glavaš je također poricao krivnju, opisujući svoju ulogu u Domovinskom ratu. Uvjeravao je da se u njegovom slučaju radi o političkom procesu', naveo je sudac u obrazloženju.

Vidno nezadovoljan, Glavaš je ustao i krenuo iz sudnice pa odbrusio da neće slušati gluposti koje sudac govori te ga pritom opsovao, prenosi N1.

Glavaš i njegovi suoptuženici ponovili su sredinom siječnja ove godine na zagrebačkom Županijskom sudu da nisu krivi za ratni zločin nad osječkim Srbima 1991. u slučajevima za koje je optužnica izmijenjena zbog smrti dvojice optuženika - Ivice Krnjaka i Tihomira Valentića.

Uz Glavaša, krivnju za ratni zločin odbacili su Dino Kontić, Zdravko Dražić i Gordana Getoš Magdić kojoj je sud odbacio prijedlog za izdvajanje njezinog iskaza iz osječke policije kao nezakonitog dokaza.

Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo odbacilo je u listopadu 2021. kaznenu prijavu koju je Glavaš podnio protiv nekadašnjeg krunskog svjedoka Krunoslava Fehira zbog ubojstva Čedomira Vučkovića u Osijeku u kolovozu 1991. godine.

Fehir je tijekom prvog suđenja Glavašu bio krunski svjedok tužiteljstva s obzirom da je u dobi od 16 godina u kolovozu 1991. kao pripadnik tzv. Prištapske bojne, među ostalim, bio svjedokom mučenja Čedomira Vučkovića kojega su tjerali da pije kiselinu iz akumulatora u jednoj od garaža tadašnjeg Sekretarijata za narodnu obranu u centru Osijeka.

Na ponovljenom suđenju Fehir više nije imao status krunskog nego običnog svjedoka, a Glavaš njegovo svjedočenje smatra lažnim. Štoviše, upravo njega smatra odgovornim za Vučkovićevo ubojstvo, zbog čega ga je i prijavio, a prijavu je potkrijepio i nalazom sudskomedicinskog vještaka Đorđa Alempijevića iz Beograda, koji je ustvrdio da su za Vučkovića kobni bili hici koje je u njega ispalio Fehir, a ne ispijena kiselina.

Odbacivanje Glavaševe prijave je ponukalo Fehira da protiv Glavaša podnesu kaznenu prijavu za lažno prijavljivanja kaznenog djela.

Na prvom suđenju Glavaš i ostali osuđeni su na višegodišnje za zatvorske kazne, ali je pravomoćnu presudu ukinuo Ustavni sud. Glavaš je do tada odradio i većinu osmogodišnje kazne u zatvorima u BiH gdje je otišao uoči izricanja prve presude.

No Ustavni sud je u siječnju 2015. ukinuo pravomoćnu osuđujuću presudu te je suđenje Glavašu i njegovim suoptuženicima ponovno započelo 2017., a koje je još jednom iz početka krenulo u listopadu 2021.