Prva godina izvještavanja o održivosti nije bila jednostavna ni za obveznike ni revizore, s obzirom da je riječ o procesu koji je nov i još nepoznat za sve, no na kraju je sve uspješno odrađeno, istaknuto je u utorak na panelu u sklopu prve Hinine ESG konferencije.
Hrvatska izvještajna novinska agencija (Hina) i portal Hina Zelena Hrvatska (zelenahrvatska.hina.hr) organizirali su prvu ESG konferenciju "Zelena Hrvatska HINA – održivost i korporativno upravljanje", koja je okupila stručnjake iz gospodarstva, financijskog sektora, politike i akademske zajednice s ciljem razmjene znanja, iskustava i primjera dobre prakse u provedbi ESG (Environmental, Social and Governance) načela.
Članica uprave Hrvatske revizorske komore Marina Tonžetić je istaknula da prva godina primjene obveze o izvještavanju o održivosti nije bila jednostavna, kako za obveznike izvještavanja tako ni revizore, s obzirom da je riječ o procesu koji je nov za sve.
Po njenim riječima, izazove su predstavljali ljudski resursi i kapaciteti, što je povezano i s velikim količinama podataka u izvještajima, provjera samih podataka, kao i vremensko ograničenje za odrađivanje cijelog posla.
"Nije bilo jednostavno, no sve je uspješno završeno i izdano na vrijeme", istaknula je Tonžetić na panelu "Korporativno upravljanje i financije u ESG kontekstu".
Ravnateljica Uprave za gospodarstvo i financijski sustav u Ministarstvu financija Ana Zorić je rekla da su u domaće zakonodavstvo na vrijeme prenesene europske direktive, što je "uvelike pomoglo" poduzetnicima da se pripreme za izvještavanje.
U tome je Hrvatska bila brža od nekih europskih država, rekla je Zorić, istaknuvši i da je Ministarstvo financija na svojim stranicama objavilo popis tvrtki koje su obveznice izvještavanja u prvom krugu, to jest za 2024. godinu. Također, objavljen je i "indikativan popis" kompanija koje bi trebale ući u drugi krug izvještavanja, dodala je.
Pojednostavljenje izvještavanja
Rekla je i da su poduzetnici, kako je ranije bilo predviđeno europskim standardima, trebali izvještavati "po 1290 podatkovnih točaka", pa je tu svakako trebalo pojednostavljenje, predviđeno tzv. Omnibus paketom Europske komisije.
Omnibus paketom i "stop the clock" direktivom koja joj je dio, osim pojednostavljenja izvještavanja o održivosti, predviđa se i dvogodišnja odgoda obveze izvještavanja o održivosti za poduzetnike iz drugog i trećeg kruga, to jest za dio velikih te za srednje i male poduzetnike. U sklopu izmjena Zakona o računovodstvu, Vlada je usvajanje odredbi te direktive prošli tjedan uputila u saborsku proceduru.
Inače, prema trenutno važećem zakonodavnom okviru, u Hrvatskoj je oko 500 poduzetnika obvezno izvještavati o održivosti, pri čemu je njih 50 imalo obvezu izvještavanja za poslovnu godinu 2024.
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) ljetos je provela analizu dostavljenih izvještaja o održivosti i pripadajućih izvještaja revizorskih društava o njihovoj provjeri za prošlu poslovnu godinu, a njome je bilo obuhvaćeno 40 izdavatelja čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređeno tržište Zagrebačke burze.
Pritom, u 88 posto slučajeva, odnosno za 35 od 40 izdavatelja, revizori su izdali zaključak s ograničenim uvjerenjem bez rezervi, što znači da tijekom provjere nisu identificirani značajni pogrešni prikazi izvještaja o održivosti za 2024. godinu. "Unatoč visokoj razini formalne usklađenosti, rezultati prve godine primjene ESRS-ova pokazuju da se stvarna sadržajna kvaliteta izvještavanja tek razvija", zaključili su tada iz Hanfe.
Članica Uprave Spana o benefitima pridržavanja ESG načela
Obveznik izvještavanja u prvom krugu je bio i Span, pri čemu je članica uprave te IT kompanije Ana Vukšić potvrdila da je cijeli proces doista bio zahtjevan, s obzirom da je kompanija morala prikupiti i podatke za podružnice s kojima je prisutna u svijetu. Stoga se ukazala potreba formiranja ESG odjela sa stručnjacima koji mogu kvalitetno obraditi i klasificirati sve podatke, kazala je Vukšić.
Govoreći o benefitima pridržavanja ESG načela, Vukšić je podsjetila da je Span ljetos izdao obveznicu povezanu s održivošću, čime je uspješno prikupio 25 milijuna eura svježeg kapitala. Rekla je i da se obveznicom kompanija obvezala da će u idućih pet godina smanjiti ugljične emisije za 22,5 posto, kao i da će putem platforme pomoći malim i srednjim poduzećima u području "cyber" sigurnosti.
Također, istaknula je Spanova članica Uprave, benefiti se ogledaju i u tome što je kompanija atraktivnija za potencijalne ulagatelje.
U intervjuu "1 na 1", predsjednik Hrvatske revizorske komore Berislav Horvat je poručio da su vlasnici kompanija oni koji imaju odgovornost da načela održivosti postave kao ciljeve menadžmentu. Stoga, sve kreće od vlasnika, dok su revizori naposljetku tu da potvrde ili opovrgnu vjerodostojnost pojedinih izvješća, kazao je.
Smatra da održivost kao takva nema alternativu i da vlasnici, dugoročnije gledano, zasigurno imaju koristi od poslovanja temeljenom na tim načelima.
Sponzori Hinine konferencije su Hrvatska elektroprivreda, Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska revizorska komora, Jadrolinija, JANAF, dm, Lidl, Petrol, OTP banka i A1.
Partner konferencije je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU).