PRITUŽBE ULAGAČA U HRVATSKU

Packe iz EU-a zbog prepreka stranim investitorima

26.09.2009 u 11:22

Bionic
Reading

Europska Unija zabrinuta je sve većim brojem pritužbi poduzeća iz EU koja su ulagala u Hrvatskoj. Žale se da su diskriminirana i da im se postavljaju brojne formalne i neformalne prepreke u poslovanju

Izvori iz EU kažu da će i ove godine u izvješću o napretku Hrvatske upozoriti na nužnost reforme javne administracije. 'Za državu koja je sve bliže ulasku u EU je neprihvatljivo da tako tretira naše investitore. Hrvatska će ulaskom u EU biti dio zajedničkog tržišta, a već sada uživa privilegiran trgovinski status koji joj omogućava Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju', kaže jedan EU diplomat.

Potvrđuje da se poduzeća iz njegove zemlje koja su ulagala u Hrvatskoj žale na sporost administracije, na korupciju i na nedovoljno jasno zakonodavstvo koje se stalno mijenja. Mnogi izvori u EU tvrde da se u internim izvješćima navodi da Hrvatska nije prijateljski naklonjena stranim investitorima jer se u Hrvatskoj na strane investitore ne gleda kao na nekog tko će stvarati radna mjesta, nego na nekog 'stranca koji dolazi oduzeti nešto Hrvatskoj'.

Europska Unija ne želi se službeno izjasniti o posljednjim aferama koje su aktualne u Hrvatskoj, poput HEP-a i Podravke. No kažu da pomno prate razvoj događaja jer i kroz te slučajeve se može vidjeti koliko je Hrvatska spremna ispuniti sve standarde EU-a.

Hrvatska je prihvaćanjem uvjeta koje je postavila Europska komisija oko restrukturiranja brodogradnje ukinula zadnju prepreku otvaranja poglavlja o tržišnom natjecanju. Ipak, EU se želi uvjeriti da će Hrvatska taj dogovor i ispoštovati i da će svakog potencijalnog investitora tretirati ravnopravno, piše Jutarnji list.

Porast poreza, česte promjene zakona i spora, katkad i namjerno spora administracija dodatne su prepreke tim investicijama. Dodatni problem za investitore iz EU je i stanje u pravosuđu.

Naime, mnoge tvrtke iz EU koje rade u Hrvatskoj žale se na sporost u rješavanju sudskih sporova. Čak ima slučajeva kada se ne primjenjuje niti sudska odluka kada se neki proces završi.

Hotel Srebreno


Zbog takvog odnosa prema stranim investitorima Hrvatska je izgubila nekoliko vrlo vrijednih investicija. Prije nepunih pet godina na natječaj za privatizaciju Hotela Srebreno u Župi dubrovačkoj javio se, među ostalima, i David Lewis iz Velike Britanije, čovjek koji ima lanac hotela u Izraelu.

U prvom krugu njegova je ponuda bila najbolja, ali natječaj je poništen. Na ponovljenom ga je natječaju pobijedio hrvatski ulagač Anđelko Leko, iskusni hotelijer i vlasnik Hrvatske udruge poslodavaca Zagreb.

Lewis je otišao iz Hrvatske. Na turskoj strani Cipra dali su mu 450 tisuća kvadrata zemljišta na obali, a on je sagradio hotel sa 7 zvjezdica, koji radi već dvije godine. Hoteli Srebreno i dalje stoje devastirani jer Anđelko Leko, kako sam kaže, godinama ne može riješiti imovinskopravne odnose.