pad vrijednosti

Burze u padu, na jednoj prekinuto trgovanje: Tehno divovi i plemeniti metali razočarali

02.02.2026 u 13:02

Bionic
Reading

Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica pale zbog zabrinutosti oko investicija u umjetnu inteligenciju i zbog oštrog pada cijena plemenitih metala

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,4 posto. Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,42 posto, na 10.180 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,31 posto, na 24.460 bodova, a pariški CAC 0,37 posto, na 8.095 bodova.

Azijske burze pod pritiskom

I na azijskim su burzama cijene dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,30 sati u minusu 2,8 posto.

Pritom su cijene dionica u Australiji, Japanu, Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 1,0 i 5,3 posto. U Indiji su, pak, porasle 0,4 posto.

Južnokorejski Kospi indeks oštro je potonuo s rekordnih razina, dosegnutih prošloga tjedna, a u jednom je trenutku jutros čak i prekinuto trgovanje zbog pada indeksa više od 5 posto. Pritom su cijene dionica tehnoloških divova Samsunga i SK Hynixa potonule između 5,5 i 6,6 posto.

U siječnju je Kospi porastao više od 20 posto, na nove rekordne razine, potaknut snažnim rastom cijena dionica tehnoloških kompanija.

No, ulagači se plaše da su cijene dionica tehnoloških kompanija previsoke, da prihodi od investicija u razvoj umjetne inteligencije neće porasti tako brzo kao što su se nadali.

Oštar pad cijena srebra i zlata

Osim toga, ulagače je uznemirio oštar pad cijena srebra i zlata, koje su prošle godine snažno porasle i dosegnule rekordne razine.

U petak je cijena srebra potonula više od 30 posto, a jutros u jednom trenutku i dodatnih 10 posto, što navodi na zaključak da je nedavni snažan rast cijena bio špekulativnog karaktera.

Cijena zlata probila se polovicom prošloga tjedna, prvi put u povijesti, iznad 5.200 dolara po unci, no u petak je pala gotovo 10 posto, a jutros daljnjih 3,5 posto, na 4.545 dolara po unci.

Zbog takvog, kaotičnog trgovanja, pale su i cijene sirovina, među ostalim, nafte, što je ulagače natjeralo na oprez. Tim više što su trenutno u minusu i američki terminski indeksi, što najavljuje pad cijena dionica na Wall Streetu u ponedjeljak.

Terminski Dow Jones indeks trenutno je u minusu 0,3 posto, S&P 500 oko 0,6, a Nasdaq gotovo 1 posto.

Dolar blago oslabio

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala, nakon snažnog rasta u petak.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 97,09 bodova, dok je u petak navečer iznosio 97,14 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao sa 154,75 na 154,85 jena. No, američka valuta stagnira u odnosu na europsku, pa se cijena eura kreće oko 1,1850 dolara, kao i u petak navečer.

Cijene nafte oštro pale

Cijene su nafte, pak, oštro pale, nakon što su prošloga tjedna skočile oko 7 posto. Na londonskom je tržištu cijena barela jutros potonula 5,35 posto, na 65,55 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 5,63 posto, na 61,55 dolara.

Prošloga su tjedna cijene snažno porasle zbog napetosti između SAD-a i Irana. No, u nedjelju je predsjednik SAD-a Donald Trump kazao da Washington i Iran 'ozbiljno razgovaraju', što je umanjilo rizik od vojne intervencije SAD-a, pa su jutros cijene nafte oštro pale.