jako važno

Krećete automobilom prema Dalmaciji? Požari i dalje utječu na promet, jednu cestu ne možete koristiti

16.08.2026 u 15:41

Dodajte tportal.hr u omiljene izvore

Ako ove nedjelje krećete automobilom prema Dalmaciji ili se vraćate s Jadrana, prije polaska svakako provjerite stanje na cestama. Posljedice velikih požara koji su proteklih dana pogodili jug Hrvatske i dalje utječu na promet, a jedna državna cesta na omiškom području potpuno je zatvorena.

Prema najnovijem izvješću Hrvatskog autokluba, ažuriranom u nedjelju 16. kolovoza u 15.05 sati, Omiška obilaznica DC553 zatvorena je za sva vozila zbog posljedica požara.

Riječ je o području na kojem se proteklih dana vodila velika borba s požarom kod Lokve Rogoznice. Hrvatska vatrogasna zajednica objavila je da je ondje zahvaćeno oko 1000 hektara trave, niskog raslinja i borove šume. Prema posljednjoj objavljenoj procjeni situacija je povoljnija, a vatrogasci nastavljaju sanirati rubove požarišta i opožarene objekte.

Omišku obilaznicu trenutačno ne možete koristiti

Za vozače je najvažnija informacija da je DC553 Omiška obilaznica do daljnjega zatvorena za sva vozila zbog posljedica požara. HAK tu informaciju i dalje navodi u aktualnom izvješću o prohodnosti cesta.

Problema povezanih s požarima ima i na Pelješcu. Na državnoj cesti DC414 na dionici Prizdrina - Potomje, kao i na lokalnoj cesti Kuna Pelješka - Pijavičino, promet se odvija jednim prometnim trakom.

Na Pelješcu je proteklih dana gorjela trava, nisko raslinje i borova šuma na području Kune Pelješke, a zbog jakog vjetra situacija je bila posebno zahtjevna. U gašenju su sudjelovale brojne vatrogasne snage te protupožarni zrakoplovi.

Zbog toga se vozačima koji putuju ovim područjima savjetuje dodatni oprez i strogo poštivanje privremene prometne signalizacije i uputa policije, vatrogasaca i cestarskih službi.

Velike gužve i na glavnim pravcima

Požari pritom nisu jedini razlog zbog kojeg put prema Dalmaciji i povratak prema unutrašnjosti danas mogu potrajati dulje.

HAK u 15.05 upozorava na povećanu gustoću prometa na važnijim cestama u smjeru mora i unutrašnjosti, na cestama u priobalju te na većini graničnih prijelaza. Na autocesti A1 u smjeru Zagreba mjestimice se vozi u kolonama između Ogulina i Lučkog te između odmorišta Jasenice i tunela Bristovac, uz povremene kraće zastoje. Na naplatnim postajama Lučko i Demerje kolone prema Zagrebu bile su duge oko kilometar.

Usporeno se vozi i državnom cestom DC1 između Gračaca i Knina kod Otrića, ondje zbog radova.

Dodatno, danas do 23 sata na pojedinim državnim cestama u Istri i priobalju vrijedi ljetna zabrana prometa za teretna motorna vozila najveće dopuštene mase iznad 7,5 tona. Zabrana se ne odnosi na autoceste ni na državnu cestu DC1.

Situacija se, osobito na području zahvaćenom požarima, može mijenjati tijekom dana. Zato je prije polaska prema Omišu, Makarskoj, Pelješcu ili Dubrovniku najbolje ponovno provjeriti HAK-ovo stanje na cestama i ne oslanjati se isključivo na rutu koju unaprijed predloži navigacija.

Najvažnija informacija u ovom trenutku ostaje jednostavna: Omišku obilaznicu DC553 trenutačno ne možete koristiti, a na dijelu Pelješca zbog posljedica požara promet se odvija samo jednim trakom.